Latvijā
Sabiedrība

No šodienas spēkā stājas iedzīvotājiem būtiskas izmaiņas 5

Foto Sputnik/Scanpix/LETA

No šodienas spēkā būtiskas izmaiņas

Šodien stājas spēkā jaunas prasības un izmaiņas dažādās jomās kas ietekmēs gan iedzīvotāju finanšu stāvokli, gan ikdienas gaitas. Piemēram, pieaugs maksa par dabasgāzi, iegādājoties zemi, būs jāzina latviešu valoda u.c.


Pieaugs dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām

No šodienas nedaudz pieaugs dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām, kuras gāzi izmanto par kurināmo, liecina AS “Latvijas gāze” paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Energoapgādes kompānija norāda, ka no šodienas līdz 2017.gada 31.decembrim saistītajiem lietotājiem (mājsaimniecībām) tiks piemēroti dabasgāzes diferencētie tirdzniecības gala tarifi, kas atbilst dabasgāzes tirdzniecības cenai 192,09 eiro par 1000 kubikmetriem jeb 18,23 eiro par 1000 kilovatstundām (kWh).

Iepriekš mājsaimniecībām tika piemēroti gala tarifi, kas atbilda zemākai dabasgāzes tirdzniecības cenai – 178,86 eiro par 1000 kubikmetriem jeb 16,88 eiro kWh.

Attiecīgi no jūlija, ja mājsaimniecības gāzes patēriņš ir līdz 500 kubikmetru jeb 5,269 kWh gadā, dabasgāzes izmantošanai par kurināmo tarifs (ieskaitot akcīzes nodokli un pievienotās vērtības nodokli) būs 0,71 eiro par kubikmetru jeb 0,068 eiro par kWh, kas ir pieaugums par vairāk nekā 2%.

Savukārt mājsaimniecībām ar patēriņu no 500 līdz 25 000 kubikmetru jeb no 5,629 līdz 263,45 kWh gadā tarifs būs 0,42 eiro par kubikmetru jeb 0,04 eiro par kWh, kas ir kāpums par vairāk nekā 4%.


Daudzbērnu ģimenēm lētāka braukšana

No šodienas, 1.jūlija, daudzbērnu ģimenes varēs braukt reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos, saņemot atlaidi 25% apmērā no biļetes cenas, paredz valdībā apstiprinātie jaunie Ministru kabineta (MK) noteikumi “Braukšanas maksas atvieglojumu noteikumi”, iekļaujot daudzbērnu ģimenes locekļus kā jaunu braukšanas maksas atvieglojumu saņēmēju kategoriju.

Atlaide tiks piešķirta daudzbērnu ģimenēm, kas ir valsts īstenotās atbalsta programmas “Latvijas Goda ģimene” dalībnieces un ir saņēmušas “3+ Ģimenes karti”.


Stājas spēkā likums, kas paredz identificēt konta īpašniekus

Šodien stājas spēkā likuma normas, kas paredz Latvijā izveidot sistēmu, lai varētu identificēt jebkuras fiziskas un juridiskas personas, kurām ir atvērts pieprasījuma noguldījuma vai maksājumu konts.

Saeimas pagājušā gada nogalē pieņemtajā Kontu reģistra likumā kā kontu reģistra pārzinis noteikts Valsts ieņēmumu dienests (VID), un paredzēts, ka ziņas iekļaušanai reģistrā sniegs kredītiestādes, krājaizdevu sabiedrības un maksājumu iestādes.

Noteikts, ka reģistrā iekļaujamajām ziņām būs ierobežotas pieejamības informācijas statuss un tās drīkstēs izmantot un izpaust tikai likumā noteiktajiem mērķiem. Jaunais regulējums nosaka arī ziņu apjomu, kas kredītiestādēm būs jāsniedz VID.


Lai iegādātos zemi, jāzina latviešu valoda

Šodien stājas spēka Saeimas pieņemtais likums, kurā noteiktas augstākas valsts valodas zināšanas prasības ārzemniekiem, kuri pērk lauksaimniecības zemi Latvijā.

Noteikts, ka ārzemniekiem jāprot valsts valoda vismaz B līmeņa 2.pakāpē.

Likumā tāpat ir precizētas prasības attiecībā uz zemes plāna prezentēšanu pašvaldību komisijās – pašvaldību komisijas to varēs prasīt tikai nepieciešamības gadījumā. Noteikts, ka pašvaldību komisijas nepieciešamības gadījumā varēs uzaicināt personas valsts valodā prezentēt zemes turpmāku izmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā.


Sākas pārejas periods, lai atteiktos no pagarinātā normālā darba laika mediķiem

Saskaņā ar Saeimas pieņemto likumu šodien sākas pārejas periods līdz 2020.gadam, kura laikā paredzēta pakāpeniska atteikšanās no pagarinātā normālā darba laika mediķiem.

Pārejas periodā no šodienas līdz 31.decembrim ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes personām, kas nav ārstniecības personas, varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 55 stundas nedēļā.

Likumā tas nav tieši ierakstīts, bet paredzēts, ka 2018.gadā tas nevarēs pārsniegt 50 stundas, bet 2019.gadā – 45 stundas nedēļā. Darba samaksu par darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, pārejas periodā aprēķinās, ņemot vērā koeficientu. Šogad tas būs 1,1. Normatīvajā aktā tas nav tieši ierakstīts, bet paredzēts, ka 2018.gadā tas būs 1,2, bet 2019.gadā – 1,35.


Nokavējuma nauda nepārsniegs 40% no nodokļu parāda summas

Turpmāk nokavējuma nauda par kavētajiem nodokļu maksājumiem tiek samazināta līdz 40% no nodokļu parāda summas, iepriekš informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Savukārt, labprātīgi vienojoties par parādu nomaksas grafiku, ievērojami tiek samazināta nokavējuma naudas likme. To paredz grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” attiecībā uz nokavējuma naudas aprēķinu par kavētajiem nodokļu maksājumiem.

Turpmāk likums noteiks, ka nokavējuma naudas aprēķināšana nokavētajiem nodokļu maksājumiem tiek pārtraukta, ja tās apmērs pārsniedz divas piektdaļas no nokavētā maksājuma jeb 40% no nodokļu parāda summas.


Var lūgt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas

Personas no šodienas varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas, savukārt jaundzimušajiem personas kods bez dzimšanas datuma norādīšanas tiks piešķirts automātiski.

Atbilstoši Saeimas pieņemtajiem likuma grozījumiem no šodienas persona ir tiesīga vienu reizi mainīt personas kodu, ja personai bija piešķirts personas kods, kas satur dzimšanas datumu. Personas koda maiņa ir bez maksas.

Ciparu kombināciju personas kodam izvēlēties nav iespējams un pēc personas koda maiņas iedzīvotāji vairs nevarēs pārdomāt un atgūt iepriekšējo personas kodu, jo Iedzīvotāju reģistrā to ģenerē automātiski vienu reizi.

Personas kodu, kurā ir dzimšanas datums, var mainīt visā personas dzīves laikā, nododot iesniegumu klātienē jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā vai Latvijas pārstāvniecībā ārvalstī.

LA.lv