×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2012
Drukāt

No sprīdīša līdz zvaigznei

Foto - LETA, Juris Kalniņš un ScanpixFoto - LETA, Juris Kalniņš un Scanpix

Spēlētājs, kurš jau kopš mazotnes pieradis būt līderis un pie sasniegtā nekad neapstājas – tā par hokeja kluba Rīgas “Dinamo” uzbrucēju MIĶELI RĒDLIHU saka viņa bērnības treneris Ēriks Miļuns. Sestdien, 21. janvārī, “Arēnā Rīga” 27 gadus vecais uzbrucējs piedzīvos vienu no savas karjeras spožākajiem mirkļiem – pirmo reizi piedalīsies Kontinentālās hokeja līgas zvaigžņu spēlē.

 

Pretī nerunāja

– Miķelis pie manis trenējās no piecu līdz 17 vai pat 18 gadu vecumam. Viņš jau no sākuma bija ļoti aktīvs, pamanāms, kustīgs, spēlēja individuāli. Ir bijis tā, ka viņš spēlē pat pēc svilpes izdara metienu pa bortu un saņem noraidījumu. Tēvs man pēc tam saka: viņš ne jau aiz “škrobes”, bet – lai metienu lieku reizi patrenētu, – atceras Ēriks Miļuns.

Miķelis ir jaunākais no hokejistiem Rēdlihiem. Viņa brāļi Krišjānis (31) un Jēkabs (29) ir aizsargi un arī spēlē Rīgas “Dinamo”. Vispirms ar hokeju sāka nodarboties vecākais brālis Kristaps, kurš gan vēlāk to pameta. Bet jaunākie pievienojās un – palika. Ēriks Miļuns: – Miķelis trenējās kopā ar brāļiem, vēlāk arī tēvs sāka spēlēt, un viņi visi kopā dzenāja ripu, bija man tāda vecāku grupa savulaik. Katru brīvu brīdi Miķelis trenējās. Toreiz jau nebija datori un interneti, kur nosist laiku.

Tiesa, līdz 14 gadu vecumam viņš mācījās arī mūzikas skolā un dejoja. Radošo vecāku iedvesmots, piedalījās dažādos televīzijas projektos. Tad gan bija jāizvēlas viena nodarbe un jaunais censonis nolēma iet pa hokeja ceļu.

– Gribēja tikt līdzi vecākajiem brāļiem, pierādīt, ka ir labāks, – tas Miķeli allaž dzina uz priekšu. Viņš bija neatlaidīgs. Pretī nemaz nerunāja. Tagad ir daudz tādu bērnu – nāk uz treniņu, bet laikam paši nezina, kāpēc to dara. Miķelis atnāca un darīja par simts procentiem. Kaut kas izdevās, kaut kas ne, bet nebija tā, ka uz pusslodzi trenētos. Viņš bija kā mazais sprīdītis, – teic Ēriks Miļuns.

 

Par mazu, 
lai spēlētu NHL

Seši Miļuna audzēkņi ir draftēti Nacionālajā hokeja līgā (NHL) – Armands Bērziņš, Jēkabs Rēdlihs, Juris Štāls, Mārtiņš Karsums, Aleksandrs Andrejevs un Raimonds Daņiļičs. Nedaudz gaisu apostījis ir vienīgi Karsums (24 spēles). Vairāku sezonu pieredze NHL ir Raitim Ivanānam, kurš līdz hokeja Mekai aizcīnījās bez drafta. Tomēr pieredzējušais treneris kā savu labāko audzēkni izceļ tieši Miķeli Rēdlihu.

 

– Viņam NHL “nespīdēja” mazā auguma dēļ. Ja pareizi izmantotu, tad viņš tur varētu spēlēt, taču 17 – 18 gadu vecumā vēl nebija tik rezultatīvs, lai piesaistītu skautu uzmanību, – skaidro Miļuns.

 

Lai arī Miķelis jau 20 gadu vecumā Latvijas izlases sastāvā debitēja pasaules čempionātā, vēl pirms pāris sezonām šķita neiespējami, ka viņš varētu izaugt līdz KHL zvaigžņu spēles līmenim. Vecā Rīgas “Dinamo” aizsargs Vladimirs Krikunovs pēc 2008. gada pasaules čempionāta (tajā viņš bija Latvijas izlases konsultants), atzina, ka Rēdlihs jaunākais ir viens no dažiem mūsu hokejistiem, kas varētu spēlēt Krievijā. Tobrīd tika dēstītas pirmās Rīgas “Dinamo” atdzimšanas sēklas un nebija zināms, kas izaugs jeb kā mūsējie izskatīsies uz krievu komandu fona. Starp spēlēšanu un kļūšanu par vienu no līgas zvaigznēm gan ir liela atšķirība.

Ērikam Miļunam ir atbilde uz jautājumu, kā Miķelim izdodas katru sezonu spert soli uz priekšu: – Pirms trīs vai četriem gadiem Miķelis vasarā atbrauca pie manis uz halli un teica: treneri, pārdodiet man 30 ripas. Es saku – kas tev noticis? Mums te ir tāda speciāla metienu vieta. Viņš gribot patrenēties – esot švaks metiens. Jau pasaules čempionātā un olimpiskajās spēlēs bija guvis vārtus, bet atbrauca, par savu naudu nopirka ripas un trenējās! Viens pats, nevis lai kādam pazīmētos vai kaut ko pierādītu. Es saviem U-20 izlases puišiem iedevu ripu, teicu – ejiet, patrenējieties. Pēc vairākkārtīgas atgādināšanas viņi aizgāja un simboliski to pastumdīja. Laikam neredz nepieciešamību.

 

Jaunais dzelzs vīrs

Pirms šīs sezonas bija piesardzīgas prognozes – kā Miķelis Rēdlihs izskatīsies bez Laura Dārziņa, kurš pārgāja uz Kazaņas “Ak Bars”. Šī saikne Latvijas izlasē un “Dinamo” vairākus gadus bija liela vērtība. Izrādās – Miķelis var, un kā vēl. Tāpēc arī piedalās KHL zvaigžņu spēlē.

– Viņam vienalga, kas ir partneri, jo pats sev rada momentus, bet tajā pašā laikā arī koleģiāli izmanto pārējos, lai gan varētu iztikt bez viņiem. Piemēram, Mārtiņš Cipulis vai Ģirts Ankipāns bez partneriem nevarētu.

Miķelis Rēdlihs piedalījies nu jau septiņos pasaules čempionātos un divās olimpiskajās spēlēs. Četru sezonu laikā viņš izlaidis tikai vienu Rīgas “Dinamo” spēli un kopumā laukumā izgājis jau vairāk nekā 200 KHL mačos pēc kārtas. Par dzelzs vīru tika iesaukts nu jau aizsaulē aizgājušais Kārlis Skrastiņš. Izskatās, ka uz šādu titulu varētu pretendēt arī Miķelis Rēdlihs.

 

Treneris viņam novēl neapstāties izaugsmē un neieslīgt pašapmierinātībā. – Mēdz teikt, ka spēlētājus var iedalīt trijās kategorijās – tie, kas spēlē, tie, kas runā un spēlē, un tie, kas tikai runā. Lai Miķelis maksimāli ilgi paliek pirmajā kategorijā. Pagaidām nav pazīmju, ka viņš būtu pārgājis otrajā – kuri spēlē un sāk mācīt citus.

 

Pēc šīs sezonas Miķelim Rēdliham beidzas līgums ar Rīgas “Dinamo”. Paredzams, ka daudzi turīgāki KHL klubi piedāvās viņam labus līgumus, tāpat kā pērn un aizpērn Kazaņas “Ak Bars” Laurim Dārziņam un Marselam Hosam. Vai “Dinamo” izdosies raķeti noturēt?

Zvaigžņotie akcentiStarsPulkst-leta

• KHL zvaigžņu spēlē sacentīsies Rietumu un Austrumu konferences labākie spēlētāji, kurus cīņā vedīs divas hokeja leģendas – attiecīgi Rīgas “Dinamo” kapteinis Sandis Ozoliņš un Magņitogorskas “Metallurg” kapteinis Sergejs Fjodorovs.

• Pirms spēles notiks vairāki meistarības konkursi (ātruma aplis, spēcīgākais metiens, skaistākais bullītis u. c.).

• Fjodorovs, kurš NHL izcīnījis trīs Stenlija kausus, decembrī svinēja 42 gadu jubileju. Ozoliņam augustā būs 40.

• Zvaigžņu spēles sākumsastāvus noteica līdzjutēju balsojumā, un tajā vislielāko balsu skaitu savāca Miķelis Rēdlihs. Otros piecniekus izraudzījās žurnālisti, bet trešos – līgas vadība. Zvaigžņu spēlē piedalīsies arī Rīgas “Dinamo” vārtsargs Kriss Holts un uzbrucējs Mārtiņš Karsums.

 

Ozo-leta• Sanda Ozoliņa komandā būs arī Minskas “Dinamo” uzbrucējs Džefs Plets. Decembrī spēlē Minskā Ozoliņš visai asi pret kanādieti pārkāpa noteikumus, ko vēlāk komentēja tā: “Godīgi sakot, viņš dabūja, ko pelnījis. Viņš pats spēlē netīri, uzbrūkot no mugurpuses. Tas ir nožēlojami. Ja spēlē rupji, tad esi gatavs atbildēt par savu rīcību. Ja esi rīkojies godīgi, cieni citus hokejistus, tad tevi arī cienīs. Taču Plets tāds nav.”

 

Fjodorovs-scanp

• Fjodorova komandas sākumsastāvā vārtus sargās Mihails Birjukovs, kurš ir Latvijas izlases vārtsarga Edgara Masaļska konkurents Hantimansijskas “Jugra” vienībā.

• Austrumu konferences sākumsastāvā izies Čeļabinskas “Traktor” uzbrucējs Jevgeņijs Kuzņecovs, kurš Krievijas junioru izlasē gadu mijā piedalījās pasaules U-20 čempionātā Kanādā un spēlē pret Latviju guva deviņus rezultativitātes punktus (trīs vārti un sešas piespēles). Latvija zaudēja ar 0:14.

• Rietumu komandas treneri būs Oļegs Znaroks (Maskavas “Dinamo”) un Milošs Ržiha (Sanktpēterburgas “SKA”), savukārt Austrumu komandas treneri – Valērijs Belousovs (Čeļabinskas “Traktor”) un Hannu Jortika (Habarovskas “Amur”).

• Znaroks no 2006. līdz 2011. gadam bija Latvijas izlases galvenais treneris.

• Somu speciālists Hannu Jortika paveicis to, kas līdz šim nav bijis pa spēkam nevienam citam trenerim, – Habarovskas amūriešus izveidojis par ļoti spēcīgu komandu, kas ir viens no šīs sezonas lielākajiem KHL pārsteigumiem.

• Rīgā zvaigžņu spēle risināsies pirmo reizi. Iepriekšējos gados hokeja zvaigznes pulcējušās Maskavā (spēle notika zem klajas debess Sarkanajā laukumā), Minskā un Sanktpēterburgā.

• 2009. un 2010. gadā šova formāts bija tāds, ka sacentās Krievijas spēlētāji pret ārzemniekiem, bet nu jau otro gadu dalījums ir pēc konferencēm. Komandu kapteiņi iepriekš bija Jaromīrs Jāgrs un Aleksejs Jašins. Visus trīs gadus uzvarēja Jāgra komanda.

• Katru gadu zvaigžņu spēlē iebalsots arī kāds Rīgas “Dinamo” hokejists – Marsels Hosa (2009., 2010.), Sandis Ozoliņš (2010., 2011.) un Lauris Dārziņš (2011.).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+