Pašās janvāra beigās vai februāra sākumā Stūra māju plānots atkal atvērt apmeklētājiem.
Pašās janvāra beigās vai februāra sākumā Stūra māju plānots atkal atvērt apmeklētājiem.
Foto – Timurs Subhankulovs

No Stūra mājas par Tetera namu 3

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pabeiguši Stūra mājas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, bet ēkas pirmajā stāvā iebūvētā apkure ļaus Okupācijas muzejam jau nākamā gada sākumā atjaunot ekskursijas.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Savukārt 2015. gada vidū sāksies nama fasādes un jumta remonts. Stūra mājas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kultūras pieminekļu izpētes glābšanas un restaurācijas programmas budžeta līdzekļu atbalstu VNĪ veica novembrī un decembrī. Tā notikusi ēkas vēsturiski svarīgākajā daļā – pagrabstāvā – un 1. stāvā. VNĪ sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Laukšteina uzsvēra, ka izpētes darbi veikti, lielā mērā pateicoties sabiedrības interesei un pozitīvajam spiedienam. Arī VNĪ bijusi ieinteresēta beidzot sākt pamestās ēkas sakārtošanu, kas vienlaikus mazinātu negatīvo auru.

Inventarizācijas mērķis bija noteikt vērtīgākos saglabājamos nama elementus. Tā kā 1940. gads sadalījis Brīvības ielas 61. nama vēsturi divās daļās, arī inventarizētāji nodalīja tos elementus, kas attiecās uz 1912. gada Tetera nama un 30. gadu Latvijas Iekšlietu ministrijas (IeM) laikmetu, no tām detaļām, kas saglabājušās no LPSR VDK laikiem. Uz pirmo periodu attiecas ēkas fasāde, kāpņu telpas, pirmā stāva vitrīnu logi un vitrāžas, atsevišķi būvgaldniecības izstrādājumi, arī lifti. Uz otro – gandrīz neskartas saglabājušās cietuma kameras pārbūvētajā pagrabā, caurlaižu ieejas komplekss, patvertnes, garāža, šautuve. No 90. gadiem, kad Stūra mājā ienāca Latvijas Valsts policijas struktūras, līdz ēkas pamešanai 2008. gadā nekādas pārbūves netika veiktas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas laikā tāpat apkopota ēkas būvvēsture. VNĪ publiskā sektora daļas vadītāja Agra Ločmele atgādina, ka 1912. gadā, kad arhitekta Aleksandra Vanaga projektētais nams kļuva apdzīvots, tam piemita pavisam cits tēls nekā tagad. Tetera namā sākotnēji atradās biroji un dzīvokļi, pirmajā stāvā veikali ar lielām vitrīnām; tagadējā pagrabstāvā darbnīcas un puspagraba dzīvokļi. Pati ēka bija krāsota gaiši pelēkā krāsā (to atjaunos). Savukārt 30. gados, ienākot Latvijas IeM, pirmā stāva vitrīnās ielika spraišļus un tās ieguva tagadējo izskatu. Dzīvokļus sētas pusē likvidēja, taču daļa iestāžu biroju palika. Interesanti, ka par lielo pārbūvju laiku laiku pēc 1944. gada Rīgas Būvvaldē nav atrodami nekādi dokumenti. Pat ēkas būvprojekts iznīcināts pēc VDK rīkojuma.

19. decembrī Okupācijas muzeja darbinieku rīcībā nodeva apkures sistēmu apskatei paredzētajā Stūra mājas daļā. Apkure tiek veikta ar elektrisko eļļas radiatoru palīdzību. Izbūvēta arī papildu tualete. Pašās janvāra beigās vai februāra sākumā Stūra māju plānots atkal atvērt apmeklētājiem. Pirms tam muzejniekiem jāpaspēj sagatavot jaunas anotācijas, jānolīgst un jāapmāca gidi jaunajai programmai. Muzeja pārstāve Līga Strazda stāsta, ka ekspozīcija būs kompaktāka nekā vasarā, taču ar papildinājumiem. Apmeklētājus vairs nevedīs slēgtajos augšstāvos, aprobežojoties ar pirmo stāvu un pagrabiem, taču vienlaikus kā jaunums būs pirmā stāva kamera, kurā pēc Otrā pasaules kara beigām turēja arestētos vācu ģenerāļus, tos pašus, kurus 1946. gada 3. februārī pakāra Uzvaras laukumā Pārdaugavā. Tāpat kā atsevišķs objekts tiks akcentēta šautuve, kas kalpoja par nāvessodu vietu. Abi minētie apskates punkti būs iekļauti maksas ekskursijas maršrutā, tomēr daļa ekspozīcijas kā agrāk būs bezmaksas. Maksas ekskursijas cena – 5 eiro. Ienākumi no ieejas maksas kopā ar Kultūras ministrijas piešķirto finansējumu ļaus Stūra mājas muzejam turpināt darbu.

Ēkas daļējai atjaunošanai 2015. gadā atvēlēti 580 000 eiro, kas ir VNĪ kapitālieguldījums. Par nama būvniecības jautājumiem atbildīgais vecākais būvniecības projektu vadītājs Juris Gailis skaidroja, ka ieplānota fasādes renovācija. Tā ietver karnīžu, balkonu, nokrišņu ūdens novadīšanas sistēmu remontu un sakārtošanu, arī jumta remontu. Konkursu fasādes remondarbu veikšanai VNĪ izsludinās februārī. Darbi sāksies ne agrāk kā jūlijā, tas ir, pēc Latvijas ES prezidentūras beigām, jo prezidentūras laikā Stūra mājā notiks ārvalstu augstu amatpersonu vizītes, bet to sakrišana ar būvdarbiem netiek uzskatīta par pieļaujamu.

VNĪ pārstāvji atturējās prognozēt, cik naudas būtu nepieciešams visas Stūra mājas savešanai kārtībā, taču skaidrs, ka summa mērāma miljonos. Nepieciešama pamatu tehniskā apsekošana, jāieklāj hidroizolācija. Projektu vadītājs Gailis spriež, ka augšstāvos jāmaina viss, faktiski piepildot ēkas karkasu no jauna – liekot jaunas grīdas, mainot visus inženiertehniskos tīklus, pārplānojot telpas atbilstoši potenciālo nomnieku prasībām. “Nākotnē mēs gribētu akcentēt Stūra māju kā Tetera namu,” piebilda Laukšteina. Tātad čekas pagātne paliks pagraba daļā un pirmajā stāvā, kamēr augšējos stāvos ir cerības iedvest jaunu dzīvību. ”Mans subjektīvais viedoklis ir tāds: kad šo māju sāks remontēt un sakopt, atgriezīsies arī nama ārējais izskats. Pagrabs un pirmais stāvs acīmredzot paliks kā piemiņa, bet augšējiem stāviem gan jau atradīsies lietotāji. Un māja atdzīvosies. Protams, Stūra mājai ir smaga vēsture un aura, tomēr sākums tāds nebija un pie tā vajadzētu atgriezties,” tā Juris Gailis. Vispiemērotākie ēkai būtu biroji, kam Tetera nams sākotnēji arī iecerēts.