×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

No uzturlīdzekļu maksāšanas izvairās teju 24 tūkstoši vecāku

vecaki_aiz_berniem

No uzturlīdzekļu maksāšanas saviem bērniem izvairās teju 24 tūkstoši vecāku, un kopējais nedzēstais parāds ir vairāk nekā 41 miljons latu. Tieslietu ministrijā aģentūru BNS informēja, ka pašlaik ir reģistrēti kopumā 23 738 uzturlīdzekļu parādnieki, kuri izvairās no uzturlīdzekļu došanas saviem bērniem, un kopējais nedzēstais parāds ir 41 476 532 lati.

To parādnieku skaits, kuru vietā uzturlīdzekļus jau ilgāk par gadu maksā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija (UGFA), ir 21 823, no tiem 5% jeb 1112 ir sievietes.

Lai pārrunātu iespējas stingrāk vērsties pret uzturlīdzekļu nemaksātājiem, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) piektdien apmeklēs Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju.

Ministrs ar administrācijas vadību pārrunās iespējamos pasākumus saistībā ar uzturlīdzekļu parādnieka saistību izpildes stiprināšanu un parāda piedziņas efektivizāciju ar mērķi panākt stingrākus noteikumus, kas veicinās uzturlīdzekļu parādniekiem pildīt savas saistības un rūpēties par saviem bērniem.

Par bērnu ir jārūpējas gan mātei, gan tēvam, taču diemžēl ne vienmēr tā notiek – visas rūpes par bērna audzināšanu un uzturēšanu ir spiests uzņemties tikai viens no vecākiem. Tādēļ tika izstrādāts un pieņemts Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums un 2004.gadā darbu sāka UGFA, kas pašlaik atrodas Tieslietu ministrijas padotībā.

UGFA nodrošina bērniem uzturlīdzekļus tiesas noteiktajā apmērā, kas nav lielāks par Ministru kabineta noteiktajiem minimālajiem uzturlīdzekļiem, ja tiesu izpildītājs atzinis, ka uzturlīdzekļu piedziņa no bērna vecāka nav iespējama vai arī ja bērna vecāks tiesas spriedumu maksāt uzturlīdzekļus pilda, bet nenodrošina to pilnu apmēru, kādu noteicis Ministru kabinets.

Laikā no 2010.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim valsts garantētos uzturlīdzekļus, kurus bērniem nodrošina Uzturlīdzekļu garantiju fonds, izmaksā samazinātā apmērā. Proti, bērniem līdz septiņu gadu vecumam tiek maksāti 30 latu, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto, bērniem vecumā no septiņiem gadiem līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 35 lati, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto.

Uzturlīdzekļu parāds ir īpašs parāds, jo tam nav noilguma. Tas nozīmē, ka līdz pat parādnieka mūža beigām būs iespējams vērst piedziņu uz jebkuru viņa mantu, tostarp darba samaksu, stipendijām, pabalstiem, mantojumu un pat pensiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+