Latvijā
Vēsture

No valsts idejas aizstāvēšanai līdz 21. gadsimtam: top izstāde “Latvijas gadsimts0


Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola ar vienu no topošās izstādes eksponātiem.
Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola ar vienu no topošās izstādes eksponātiem.
Foto: LETA

Izstādes “Latvijas gadsimts” ekspozīcijai no Latvijas muzejiem jau atlasīti 1000 priekšmeti no vairāk nekā 6000 piedāvātajiem Latvijas muzeju eksponātiem, izstādei veltītajā preses konferencē pastāstīja Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja (LNVM) direktora vietniece zinātniskajā darbā Irina Zeibārte.

Izvēlētie eksponāti vēl var mainīties, taču ir skaidrs, ka 700 kvadrātmetru LNVM telpās izstādes apmeklētājiem būs ko redzēt un piedzīvot, ir pārliecināti izstādes rīkotāji.

Šobrīd izstādes organizēšanas darba grupā iesaistās astoņi muzeji, bet sadarbība notiek ar kopskaitā 60 Latvijas muzejiem, kuri ir izstādes eksponātu iesniedzēji. Izstādes atklāšana paredzēta 2018.gadā.

LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts atklāja, ka izstāde būs iedalīt vairākos posmos – “Idejas aizstāvēšana”, “Neatkarības karš (1918-1920)”, “Jauncelsmes ideāli”, “Demokrātiskā republika (1921-1934)”, “Latviskā Latvija”, “Autoritārisma laiks (1934-1940)”, “Aizliegtā valsts”, “Karš un okupācijas (1940-1945)”, “Aizlauztā Latvija”, “Staļina laiks (1945-1953)”, “Personīgā Latvija”, “Padomju laiks (1953-1985)”, “Valstgriba”, “Latvijas neatkarības atjaunošana (1986-1991)”, “Sarežģītā demokrātija” un “Atjaunotā Latvijas Republika (1991-2004)”.

Katru no šiem izstādes periodiem raksturos kāda noteikta tematiska aina ar īsu politiskā konteksta aprakstu. Līdzās tiem būs aprakstīti trīs līdz četri cilvēkstāsti – ne vien sabiedrībā atpazīstamu, bet gan arī vienkāršo sabiedrības locekļu stāsti un atmiņas, teica Ķikuts.

Lai popularizētu izstādi, ir izveidota izstādes mājas lapa “Latvijasgadsimts.lv”, kas būs atvērts līdz izstādes noslēgumam 2021.gadā. Tajā tiks publicēti populārzinātniski raksti ar laika līnijām un dažādu 20.gadsimta vēstures notikumu īsiem aprakstiem. Tāpat paredzēts publicēt arī “Dzimtu stāstus”, kuru tapšanā aicināti iesaistīties iedzīvotāji, mediji un muzeji.

Portālā pirms pirms izstādes atklāšanas notiks publisks balsojums par mūsdienu Latviskajām vērtībām, balstoties uz kuru, tiks izstādīta vēl viena ekspozīcija par laika periodu no 2014.gada līdz mūsdienām.

Izstādes projektam atvēlētais finansējums ir aptuveni 490 00 eiro, no kuriem vairāk nekā 330 000 eiro paredzēti izstādes iekārtošanai. Atlikušie līdzekļi tiks atvēlēti visām pārējām izstādes organizatoriskā rakstura nepieciešamībām.

LA.lv
IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
“Bankas kredītus nedod un baidās no savas ēnas.” Par reputāciju un valsts attīstību saruna ar Innu Šteinbuku
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Aculiecinieks par traģisko negadījumu uz sliedēm
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
VID sāk kriminālprocesu par Krievijas pilsoņa iespējamu 2,3 miljonu eiro legalizāciju 1
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
“Bankas kredītus nedod un baidās no savas ēnas.” Par reputāciju un valsts attīstību saruna ar Innu Šteinbuku
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nosaka 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
15 idejas, kurp doties un ko apskatīt festivālā “Staro Rīga”
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
Roberts Zīle: Makrons. Nodevības “nogatavināšana”
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Venēciju skāruši spēcīgākie plūdi pusgadsimta laikā
3 stundas