Praktiski
Rokdarbi

No veca jauns: Aužam bez stellēm glītus paklājiņus0

Foto – Anda Krauze

Revidējot skapi, var atrast materiālu jaunu mājlietu gatavošanai. Piemēram, no vairākiem T krekliem var tapt lupatu paklājiņš vannasistabai, priekšnamam vai bērnistabai. Šāds darinājums var būt lieliska guļvieta sunim, bet mazāka izmēra lupatu sedziņu var likt zem karstas krūzes vai bļodiņas. Kā tādu darināt, stāsta un rāda ANNELE SLIŠĀNE.

Materiāli ir visapkārt

Šķiet, nav tāda rokdarba, ko neprastu privātās vidusskolas “Patnis” vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja, tekstilmāksliniece un audēja Annele Slišāne. Viņa auž, ada, tamborē, šuj, izšuj, mezglo, nodarbojas ar ādas apstrādi, keramiku, auduma apdruku, ziepju un sveču liešanu, prot vēl daudz ko citu. Pārsvarā izmanto dabiskus un ekoloģiskus materiālus, piemēram, no nātrēm auž paklājus un palagus pirtij, no kokvilnas tamborē grabuļus mazuļiem un pildījumam izmanto pašaudzētus zirņus, pupas un graudus.

Tuvojoties Latvijas 100 gadu dzimšanas dienai, Annele uzsākusi skaistu un grandiozu projektu “100 deči Latvijai”. Viņa apņēmusies simt nedēļās noaust 100 deķu, katru no cita materiāla – augu un dzīvnieku valsts šķiedrām, dabas un arī sintētiskajiem materiāliem. Šim mērķim čaklā rokdarbniece izmanto gan vilnas dziju un lina diegus, gan nātres, smilgas, niedres, vilkvāles, avīzes, žurnālus un maizes iepakojuma polietilēna maisiņus. Annele uzskata, ka, radot darbus no otrreiz izmantojamiem materiāliem, tiek domāts par pasaules ilgtspējīgu attīstību. Tas noteikti ir svarīgi ne tikai viņai, piecu dēlu māmiņai, bet mums visiem. Tāpēc meklēsim novalkātus T kreklus un citus apģērba gabalus, griezīsim strēmelēs un darināsim lupatu paklājiņus!

Apaļš kā saulīte

Grīdceliņu no auduma strēmelītēm var noaust uz stellēm, bet nelielu paklājiņu iespējams uzmeistarot bez tām. Vajag stingru kartonu, audumu, divas šķēres – auduma un kartona griešanai, jo kartonam izmantotās drīz kļūst neasas, brīdina Annele.

Lupatu paklājiņam der daudzi materiāli: kokvilna, lins, trikotāža, vilna, zīds un vēl citi. Trikotāžai ir priekšrocība – sagrieztās strēmeles skaisti saveļas rullītī un pastiepjas. Ja nav iebildumu pret spurainu paklājiņu, var izmantot vīriešu virskreklus, arī zīda un lina audumus, kas irst (T krekli neirst!).

Lai uztaisītu apaļu, 50 cm diametra paklājiņu, strēmelēs jāsagriež aptuveni desmit T kreklu, stāsta Annele. Vieglāk griezt un vairāk lentīšu var iegūt no lielāka izmēra T krekliem, svārkiem un biksēm, kā arī aizkariem un spilvendrānām. Bērnu apģērbs šim nolūkam nav tik piemērots.

Griež 2–2,5 cm platas strēmeles. No stingra un blīva materiāla tās var būt šaurākas, bet no mīksta un elastīga – platākas. Lentītes satin kamolos, sašķirojot pēc krāsām.

Ja paklājam izmanto vilnas strēmelītes, izstrādājums būs īpaši silts. Var ņemt vilnas dziju, bet tad vajadzēs ilgāk papūlēties, līdz darinājums būs gatavs, jo dzijas pavediens ir smalks. Savukārt no kokvilnas un vilnas auduma strēmelēm darināts paklājiņš būs izturīgāks un ilgāk saglabās formu. Trikotāžu labāk likt pamīšus ar kokvilnu un linu, ievērojot vienādas proporcijas.

 

Galerijas nosaukums

Darba gaita

1. Divus zīmuļus sasien ar auduma strēmelīti un uz kartona uzvelk apli.

2. Apli sadala vienādos sektoros.

3. Apļa ārmalā veic iegriezumus. ! Iegriezumiem apļa malā nevajadzētu atrasties pārāk tuvu, jo tad vajadzēs ilgi aust un patērēt daudz materiāla, bet, ja iegriezumi būs tālu cits no cita, paklājiņa ārmalā būs gari pārstaipi, aiz kuriem var aizķerties kājas.

4. Iegriezumos stiprina velkus. Tiem jābūt nepāra skaitā. Ieteicams izmantot trikotāžas strēmelītes, jo tās var pastiept garumā, ja nepieciešams.

5. Lai sāktu aust, pirmo strēmelīti jeb audu piesien pie velka, kas atrodas kartona otrā pusē.

6. Aušana ir pavisam vienkārša: strēmelīti jeb audu pārceļ pāri vienam velkam, bet nākamajam laiž pa apakšu, tad atkal pa virsu, pēc tam pa apakšu. Tā turpina, līdz paklājs gatavs.

7. Sākumā strēmelīti pievelk, bet jau trešajā aplī un visos turpmākajos strēmeli piestumj tuvāk iepriekšējai. Ja strēmeli pievelk stingri, paklājiņa centrā veidojas pumpa.

Kad paklājiņš noausts, pārgriež velkus un glīti sasien mezglā.

PADOMS

Auduma strēmeles savieno, iegriežot abām galos un izverot vienu caur otru. Šādi savienotas, tās cieši turas kopā.

LA.lv