×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2015
Drukāt

Nobela Miera prēmija piešķirta Tunisijas Nacionālā dialoga kvartetam

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Šī gada Nobela Miera prēmija piešķirta Tunisijas Nacionālā dialoga kvartetam par tā izšķirošo ieguldījumu plurālistiskas demokrātijas veidošanā pēc 2011.gada revolūcijas, piektdien paziņoja Norvēģijas Nobela komiteja.

Balva piešķirta par “izšķirošo ieguldījumu plurālistiskas demokrātijas veidošanā pēc 2011.gada Jasmīnu revolūcijas”, kas ievadīja tā dēvēto Arābu pavasari, teikts komitejas paziņojumā.

Kvarteta sastāvā ir Tunisijas Vispārējā arodbiedrība (UGTT), Tunisijas Rūpniecības, tirdzniecības un amatniecības konfederācija (UTICA), Tunisijas Cilvēktiesību līga (LTDH) un Tunisijas Juristu savienība.

Tas tika izveidots 2013.gada vasarā, kad jaunieviestā demokrātija nonāca uz sabrukuma sliekšņa, norādīja komiteja.

“Tas radīja alternatīvu, miermīlīgu politisko procesu brīdī, kad valsts atradās uz pilsoņkara sliekšņa,” uzsvēra komitejas priekšsēdētāja Kāsi Kulmane Fīve.

“Visvairāk balva iecerēta kā uzmundrinājums Tunisijas tautai, kas, neskatoties uz milzu problēmām, ir ielikusi pamatus nacionālajai brālībai, kura, kā cer komiteja, kalpos par piemēru citām valstīm.”

Kvartets palīdzēja tikai dažu gadu laikā Tunisijā izveidot konstitucionālu pārvaldes sistēmu, kura garantē cilvēku pamattiesības neatkarīgi no dzimuma, politiskās pārliecības un reliģiskajiem uzskatiem.

Tikmēr daudzās citās valstīs, kas pieredzēja Arābu pavasari, “cīņa par demokrātiju un pamattiesībām ir nonākusi strupceļā vai piedzīvojusi sakāvi”, atzinusi komiteja. “Savukārt Tunisija pieredzējusi pāreju uz demokrātiju, kas balstīta dzīvīgā pilsoniskajā sabiedrībā, kura prasa ievērot cilvēku pamattiesības.”

Arī Eiropas Savienība (ES), reaģējot uz balvas piešķiršanu, atzinīgi novērtējusi kvarteta sniegumu, uzsverot, ka Tunisija rādot citām Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīm ceļu, kā izkļūt no haosa.

“Nobela Miera prēmija Tunisijas Nacionālā dialoga kvartetam rāda izeju no krīzēm reģionā – nacionālo vienotību un demokrātiju,” tviterī raksta ES augstākā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

Astoņus miljonus Zviedrijas kronu (862 000 eiro) lielā Nobela Miera prēmija tiks pasniegta 10.decembrī Oslo.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+