Pasaulē
Vēsture

Nobela prēmijai 120: Alfrēda Nobela testaments un desmit interesanti fakti0

Foto: LETA/AFP

Tieši pirms 120 gadiem 27. novembrī Alfrēds Nobels parakstīja savu testamentu, ar kuru ieviesa Nobela prēmiju.

Iemesls tam, kā vēsta leģenda, bijis samērā neparasts: 1888. gadā žurnālisti ziņoja, ka miris ķīmiķis, inženieris un dinamīta izgudrotājs Alfrēds Nobels, uzliekot rakstam virsrakstu: “Miris nāves tirgonis”.

Pārsteigtais ķīmiķis izlasīja ziņu par savu nāvi – patiesībā bija miris viņa brālis Ludvigs, – un sadrūma. Viņam nepavisam negribējās palikt cilvēces atmiņā kā “nāves tirgonim” un ļaundarim.

Tādēļ 1895. gada 27. novembrī Alfrēds Nobels Parīzē Zviedru-Norvēģu klubā sastādīja savu testamentu, ar kuru lika savu īpašumu nolikt bankā uz procentiem, kurus tad ik gadu sadalītu piecās vienādās daļās. Tā tapa Nobela prēmija fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un Nobela Miera prēmija. Testamentā arī uzsvērts, ka nav svarīgi, kādai tautībai pieder potenciālie kandidāti – Nobels to jau no paša sākuma bija iecerējis kā globālu starptautisku prēmiju.

Lieki teikt, slavenā zinātnieka radinieki – pats savu ģimeni viņš nebija nodibinājis – bija saniknoti, kad Nobels gadu vēlāk nomira no asinsizplūduma smadzenēs. Radinieki pieprasīja, lai testaments tiktu apstrīdēts, tomēr to panākt neizdevās. Jau dažus gadus vēlāk pirmoreiz tika pasniegtas Nobela prēmijas, un tā kļuva par tradīciju. 1969. gadā pēc Šveices bankas iniciatīvas piecām nominācijām pievienojās sestā – par ieguldījumu ekonomikā.

Interesanti fakti par Alfrēdu Nobelu un Nobela prēmiju

Alfrēds Nobels bija ne tikai talantīgs fiziķis un ķīmiķis, viņš jau 17 gadu vecumā brīvi runāja piecās valodās.

Nobels atstāja mantojumā 31 miljonu zviedru kronu – šobrīd tie būtu aptuveni 265 miljoni dolāru.

Prēmiju saņēmēji ik gadu tiek paziņoti rudenī, bet balvas pasniedz 10. decembrī Stokholmā (Zviedrija) – izņemot Miera prēmiju, ko pasniedz Oslo (Norvēģija). Kādēļ tā, Nobels savā testamentā nepaskaidroja

Nobela prēmija sastāv no medaļas, diploma un naudas balvas 8 miljonu zviedru kronu apmērā.

19 reizes Nobela Miera prēmijas pasniegšana izlaista: 1914-1916, 1918, 1923, 1924, 1928, 1932, 1939-1943, 1948, 1955-1956, 1966-1967 and 1972. gadā.

Nobela prēmiju nevar pasniegt pēc nominanta nāves. Ja nominants nomirst, kamēr balvas laureāti vēl nav nosaukti, viņa vārdu no saraksta svītro. Bet, ja laureātu vārdi ir nosaukti un kāds no viņiem nomirst, balvu pasniedz viņa mantiniekiem.

Divi laureāti oficiāli atteikušies saņemt balvu: Le Duks To Miera balvu 1937. gadā un Žans Pols Sartrs prēmiju literatūrā 1964. gadā. Trešais, kurš sākumā pieņēma balvu, bet vēlāk, baidoties no padomju režīma represijām, no tās tomēr atteicās, bija Boriss Pasternaks.

Visjaunākā Nobela prēmijas laureāte ir Malala Jusufzaja – viņa to saņēma 17. gadu vecumā.

Saistītie raksti

Visvairāk Nobela prēmiju saņēmusi Kirī ģimene: Marija Kirī 1911. gadā saņēmusi Nobela balvu ķīmijā, bet jau 1903. gadā viņa kopā ar vīru Pjēru Kirī dalīja Nobela balvu fizikā. Starp citu, Nobela prēmijā nevar dalīties vairāk nekā trīs cilvēki.

Tikai vienreiz Nobela atstātais mantojums izmaksāts cilvēkam, kas nav saistīts ar zinātni: kāda Sofija fon Kapivara pieprasīja ievērojamu naudas summu par 216 Nobela vēstulēm – zinātnieka dzīves laikā viņiem bija tuvas attiecības, un viņa bija apņēmusies publiskot vēstules, ja nesaņems kompensāciju.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Melbārde balsojusi “PRET” Leienas apstiprināšanu EK prezidentes amatā
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV: Krievija neizsniedz vīzas diplomātu bērnu skolotājiem
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdos Āzijas dienvidos gājuši bojā vairāk nekā 200 cilvēki
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SL
Sintija Lukša
Ekonomika
“Ir jānotur esošais darbaspēks Latvijā.” Vai algu celšana un stundu uzskaite līdzēs? 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Slavenākā Rīgas grausta īpašniekiem sods sasniedzis jau 43 000 eiro
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolotājiem tomēr būs lielākas algas 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas