×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. jūnijs, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Kurš pēc “Rīdzenes” sarunām mazgās piešmucētos traukus? (14)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ainārs Šlesers

Mūsu partiju darbinieku sarunu ierakstu dokumentējumi ir būtiska, saistošam detektīvgabalam līdzīga vietējās politiskās kultūras sastāvdaļa. Brīvajā presē, biļetenā “Ir” pašlaik dienasgaismu ieraudzījuši “Oligarhu lietas” ietvaros noklausītu, konservētu skaņu celiņu drukāti atstāsti, buldozeram Šleseram viesnīcā “Rīdzene” tiekoties ar draugiem, paziņām, labvēļiem. Nopublicētais, neapšaubāmi, var izraisīt polemiku plašākā publikā un starp neoliberālo, bet vientiesīgo dienas laikrakstu un reālistisko, kājām uz zemes stāvošo neatkarīgo avīzi. Sak, vai bagātīgā lasāmviela ir noplūdinājums, viltota prece, ko uzražojis kāds fabulists vai zinātniskās fantastikas rakstnieks, vai tās tiešām ir reāli notikušas, aizdurvē noklausītas sarunas. Nosvērtam abonentam ar tek-stu jārīkojas kā padomju lasītājam, kurš paņem sev tuvo, vērtīgo, bet noraida svešo, nepieņemamo.

Tātad – notikuma apstākļi. “Rīdzenes” mēbelētā istabā apmeties rezidents, personvārdā dēvēts Ainārs Š. 2011. gadā vērpj sarunas par valstiskiem tematiem un nobāzējies knapi simts lēzenu soļu attālumā no politiskās pārvaldes Ministru kabineta ēkā. Latviju valda Valdis, par ministriem kalpo ievērojamie Vējonis, Kampars, Augulis u. c. sargeņģeļi. Valdības locekļi tātad nekur nav deportēti un laikam arī gribētu sinhronu līdzdalību lēmumu pieņemšanas procesā, bet hotelī stikla kalnā sēdošie valstsvīri šķietami nerēķinās un ministru degunu galā meistariski kaļ plānus par Satiksmes ministrijas un citiem objektiem. Kā panākt, lai nacionālā aviokompānija, pasts, starptautiskā lidosta “Rīga”, pasažieru vilcieni darbotos, pateicoties triju latviešu ieguldītiem kapitāliem, plus krievu vai turku naudas mazumiņu. Tikai pareizi nostādīts uzņēmums atmetīs labu peļņu.

Garākā ierakstā Šlesera numuriņā ierodas par Aivaru Lembergu anonsēts kungs. Abu partneru – domubiedru sarunas ir atturīgas, kā jau pie nopietniem darījumu cilvēkiem, bet vietām vīri mīl padzīt arī vellu. Četru sienu privātumā atklājas raksturi – cik jaunība strauja, aizrautīga, tik pieredze tēvišķīgi pamācoša. Namatēvs ar viesi pie “Mežezera” šampanieša glāzes neformālā gaisotnē pārmij koncentrētas domas Platona cienīgos dialogos par sasāpējušiem jautājumiem, kas būtu nozīmīgi vēlētājiem, kā apkalpot sabiedrības intereses, piemēram, ievēlot labu Valsts galvu. Sarunu straumējumā pazibinās pa nepiedienīgam izteicienam no nenormatīvās leksikas, piemēram, būdami nosodoši pret Sorosa ideju izplatītājiem, redzamākos pārstāvjus vīri sauc par “ohujenniem”. Ar to mazinās ticamība nodevīgajā diktofonā ierakstītajam un “Ir” audiogidam. Ja Lembergam izretis pasprūkot pa daudzstāvīgam māmiņas vārdam, tad ne jau augstāk par 3. stāvu! Turpretī Ainārs politikā bij pazīstams kā ļoti reliģiozs, dievticīgākais no valstsvīriem! Respect! – pieklājīgo jaunekli ielaida norvēģu miljonāru namos! Šlesers zināja, ka viņu vēro ne vien KNAB modrā acs, bet arī Kungs Pestītājs, un krietns kristietis rupjības mutē neņemtu.

Kopumā atskaņotais vērtējams kā divu intelektuāļu saruna. Tāds domu dziļums varētu būt ieprotokolēts sengrieķu Atēnu svētbirzīs, gudrajiem pastaigājoties. Darāmos darbus Šlesers atzīmēja grāmatiņā.

Tikām sistēmpolitiķi kuro gadu pie varas žēlojas, cik riebīgas grimases ir varai pietuvinātiem spekulantiem, pēdējās sulas izspiedējiem no partijām un cik netīra ir politiskā virtuve. Kurš un kad sāks mazgāt piešmucētos traukus? Ja ieciklējušās politekonomiskās pārvaldības metodes un nesaraujamu draudzību ar finansētājiem politiķi turpina atzīt kā apsveicamu, tad jau nekad netiksim vaļā no oligarhiem! Novecojušo naudasmaisu vietā ieradīsies jauni, un Latvijā jele kādu biznesu nevarēs veikt, ja tas nav politiski sakārtots un sadalīts. Labi audzinātai sabiedrībai atliek nopūsties – ak, mēs jau zinājām, ka shit happens, tā gadās.

Vēsturiski radušies 3A pēc darvojošām publikācijām nav evakuējušies drošībā uz tropiskām salām, tepat tēvijā ganās. Prokurori nav atraduši “Rīdzenes” sarunās izejmateriālu kriminālvajāšanai un raušanai uz tiesu. Politiķiem nav ko piebilst.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Vai mūsu šīm sarunām it kā skartām AMATPERSONĀM kaut uz mirkli ienāk prātā doma, ka VISU runāto lasa burtiski visi ārvaLSTU sūtņi un ne tikai viņi. Kā viņi, interesanti, tulko lamu vārdu krelles? Kā meklē paRALLĒLES un vai atrod savu oligARHU UN valstsvīru leksikā. Un ja atrod – kādas tam sekaas?

 2. Vau ģīmī viss rakstīts……………………………..!!!!

 3. Straume teica,ka šīs sarunas domātas mikrofonam,kungi zinājuši,ka viņus noklausās.Klasiska pēdu jaukšana,lai noslēptu kaut ko.

 4. Lielisks politiķu leksikas un uzskatu autorizēts atklājums. Vai šiem trim A tagad būs drosme pēc visiem h .. un j.. m.. parādīties publikā. Pie tam par “kretīniem”nosaukt Eiropas mēroga un cuivilizētā sabiedrībā atzītu politiķus. Kas jūs visi trīs paši esiet, cik skolas uzcēluši un fabrikas paturē’juši. Vecajā padomju leksikā jūs esier spekulanti!

 5. sito sleseru ar savu roku nosautu un vel vienu tadu pasu baru

 6. mūdzis regionālis Atbildēt

  Ja jau noklausījās,tad,acīmredzot,pietrūka tikai kāda punkta uz “i”.Kad nu viss kļuva skaidrs,no patiesības palika bail,pudele ar džinu bija steidzami jāaizkorķē.Man jautājumu nav.

 7. Ne es.Lai mazgaā Leščinskis

 8. Un tikai pateicoties NA Rasnača kantorim tie 3 A neraks kūdru Siguldas purvos? Par cik ir atbrīvojums no darbiem un vai no tās naudiņas nodokļi maksāti? Par kaut ko līdžigu ASV iesēdināja Al Kaponi… bet te pie prezidenta labās rokas kā Jēzus…

  • Piedodiet,vai pie šodien gaidāmā stiprā vēja brāzmām Latvijā.NA nav pie vainas?

   • Vējš ir vējš, bet Siguldas kūdras purvs nu nav sagatavots 3 A uzņemšanai, pat lāpstas nav iepirkumā… un kam to lai prasa, ja ne NA pārvaldībā esošajai tieslietu ministrijai… ? Kam vēl var prasīt? Ja pie prezidenta labās rokas sēž viens no 3 A ?

 9. Kur problēma? Mēs taču dzīvojam “biznesēšanas” laikmetā.Un ja daži prot to darīt lieliski,tad par ko “cepamies”?

 10. un tomēr sarunas neatklāj
  – kā tad īsti šlesers nokļuva politiskās kojuktūras apritē
  – tāpat masu mēdijos nevar atrast odiozā koziola ienākšanu politikā un biznes
  – ir mistiski stāsti par nejaušam tikšanām utt ,bet kāds tad ir šo abu kungu noslēpums
  – no visām sarunām viss adekvātais škiet lemberga kungs

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+