×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
15. februāris, 2014
Drukāt

IIN atvieglojumi pensionāriem un invalīdiem, pārdodot mežu

Foto - LETAFoto - LETA

Gribu pārdot augošu privāto mežu.  Kādi nodokļi man jāmaksā (neesmu saimnieciskās darbības veicējs)? Vai man ir arī kādas atlaides, ja esmu I grupas invalīds? Gunārs Rudzītis Ventspils novadā .

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešās daļas 15. punktā noteikts, ka fiziskai personai jāmaksā nodoklis no ienākumiem par viņas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanu (pārdošanu) izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanu (pārdošanu). Nodokļa likme augoša meža pārdošanas vērtībai ir 10%.

Pirms nodokļa ieturēšanas piemēro ar nodokli neapliekamo daļu, t.i., ieturot nodokli no augoša meža pārdošanas ienākuma, pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar meža atjaunošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25% apmērā no izmaksājamās summas, bet no kokmateriālu pārdošanas ienākuma – ar kokmateriālu sagatavošanu un pārdošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 50% apmērā no izmaksājamās summas.

Piemēram, ja mežu pārdod par 10 000 eiro, pirms pārdošanas aprēķina, cik liela summa nav apliekama ar nodokli:

10 000 x 25% = 2500 eiro;

10 000 – 2500 = 7500 eiro.

Tātad jāmaksā 750 eiro (7500 x 10%) liels nodoklis.

Ja mežu pārdod juridiskai personai vai saimnieciskās darbības veicējam, pircējs pats ieturēs no jums nodokli. Ja pārdosiet augošu mežu privātpersonai, jums no 1. marta līdz 
1. jūnijam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un pašam jāsamaksā nodoklis.

Ja pārdod arī zemi, jāievēro papildu nodokļa režīms attiecībā uz zemes pārdošanu (kapitāla pieaugums).

Taču šajā gadījumā derētu atgādināt, ka, pirms pieņemat lēmumu par meža pārdošanu, vajadzētu to rūpīgi apdomāt. Pārdodot nekustamo īpašumu, kas nākotnē varētu nest augļus, jūs šādu iespēju zaudēsiet uz visiem laikiem. Ne velti tagad uzņēmumi vai ārzemnieki pērk no fiziskām personām nekustamos īpašumus – meža zemi, lauksaimniecības zemi un citus īpašumus, lai gūtu peļņu nākotnē.

Personām, kuras saņem pensiju (arī invaliditātes pensiju), gada ienākumu deklarācijā ir tiesības uzrādīt pensijas neapliekamo minimumu – 2820 eiro gadā. Ja pensija ir lielāka, tam nav nozīmes, taču, ja pensija ir mazāka, attiecīgi var samazināt maksājamo nodokļa summu. Deklarācijā kā ienākums jānorāda arī saņemtā pensija.

Pirmās grupas invalīdam ir tiesības arī uz atvieglojumiem – 1848 eiro gadā. Šo summu norāda gada ienākumu deklarācijā un attiecīgi samazina ar nodokli apliekamo ienākumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+