×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Cērtam un pārdodam mežu paši – bez starpniekiem. Uzziņa par nodokļiem (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Kādi nodokļi un kādā apmērā ir jāmaksā un kādas atlaides pašlaik ir meža īpašniekam, ja viņš pats sagatavo apaļkokus, organizē to izvešanu pie ceļa un pārdošanu? Vai šajā gadījumā pastāv nodokļu atlaide – 25 % meža atjaunošanai un 50 % apaļkoku sagatavošanai un pārdošanai? 
Andris Smiltenes novadā

 

Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vecākā referente Agrita Karlapa teic, ka, nezinot precīzāku informāciju par šo meža īpašumu un tā saimnieku, nevar arī simtprocentīgi precīzi atbildēt par meža pārdošanas nodokļiem.

Ja īpašnieks, ienākuma saņēmējs, ir privātpersona, kura nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 15. panta septīto daļu ienākumam no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas piemēro samazināto 10 % likmi.

Likuma 17. panta desmitajā daļā savukārt teikts, ka no privātpersonas ienākumiem iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur un iemaksā valsts budžetā ienākuma izmaksātājs – komersants, individuālais uzņēmums (arī zemnieka vai zvejnieka saimniecība), kooperatīvā sabiedrība un cita juridiskā persona, kā arī fiziskā persona, kura reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja.

Lai pierādītu, ka mežs ir privātpersonas īpašumā, ienākuma izmaksātājam jāiesniedz ciršanas apliecinājuma (ja tāds pastāv) kopija (nepieciešamības gadījumā uzrādot arī tā oriģinālu) vai apliecinājums, ka mežs ir personas īpašumā. Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 17. panta 10.2 daļa paredz: “Ieturot nodokli no augoša meža pārdošanas ienākuma, pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar meža atjaunošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25 procentu apmērā no izmaksājamās summas, bet no kokmateriālu pārdošanas ienākuma – ar kokmateriālu sagatavošanu un pārdošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 50 procentu apmērā no izmaksājamās summas.”Tātad, pārdodot jau sagatavotus apaļkokus, ienākumam pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa 10 % likmes piemērošanas izmantojams 50 % samazinājums.

Ja meža īpašnieks un ienākuma saņēmējs ir privātpersona, kura reģistrējusi saimniecisko darbību un mežā iegūto kokmateriālu atsavināšanas darījumus veic šīs darbības ietvaros, atzīstot arī attiecīgus saimnieciskās darbības izdevumus, iedzīvotāju ienākuma nodokli no ienākuma par šiem darījumiem aprēķina un iemaksā budžetā rezumējošā kārtībā pats saimnieciskās darbības veicējs, piemērojot 25 % nodokļa likmi.

Citi atvieglojumi meža īpašniekiem, kas gūst ienākumus no augoša meža atsavināšanas izciršanai un iegūto kokmateriālu pārdošanas, likumā nav noteikti. Vien jāatceras, ka privātpersonai, gūstot ienākumus no meža atsavināšanas un kokmateriālu pārdošanas virs 35 tūkstošiem latu, noteikti ir jāizvērtē arī pievienotās vērtības nodokļa likuma nosacījumi šādiem gadījumiem.

Ja nepieciešami detalizētāki skaidrojumi par nodokļu piemērošanu darījumos ar kokmateriāliem, aicinām vērsties Valsts ieņēmumu dienestā. Šī iestāde konsultē nodokļu maksātājus normatīvo aktu piemērošanas jautājumos. Aizpildot īsu iesnieguma veidlapu, kas publicēta dienesta mājaslapā internetā: “www.vid.gov.lv”, ikvienam interesentam ir iespēja saņemt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem elektroniski. Atgādinām arī VID informatīvā tālruņa numuru: 1898.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. aizmirsu par PVN ar to tev visu dzivi sacakares tas VID un muzigi busi parada valstij ..

 2. Lai VID iet bekot visu var pardot uzpircejiem,un ar savu mezu daru ko gribu kaut vai sakurinu ugunskura.
  letak ir atdot uzpircejam ,neka nemt ara no VID pavadzimes maksat nodoklus un.t.t
  pec tam vel uzrekinas procentus soda naudas ,vienkarsi gemorojs.

  dress up game

  • teiksim tev ir mezs 100kubi egles balki kas tirgu maksa piemeram 40ls sanak 4000ls minus 25 procenti tas ir 1000ls atdot valstij un sanemsi no tas firmas labakaja gadijuma pec 2-4 nedelam to naudu 3000ls
   bet atdodot uzpircejam par 35-37ls tevi apcakares par 2-3 nu maksimums 5-7 kubi uz to daudzumu tad sanak 95 reiz videji 36 sanak 3420ls un naudu sanem uzreiz uz rokas.jutat starpibu.
   ja gada bus 35000ls tad vel minus 18 procenti PVN ar to vel lielaks gemorojs ,nedod dievs neatdosi laika aatskaiti uzreiz soda naudas. un atpakal lai atgutu divreiz lielakas problemas,jo pec savas pieredzes zinu valsts nelabprat grib atdot atpakal to naudu atradis kur piesieties.
   tada luk realitate.

   [URL=http://descargar-juegos-gratis.kambasoft.com/ ]juego[/URL]

Draugiem Facebook Twitter Google+