×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
1. marts, 2013
Drukāt

Nodoklis jāmaksā arī viņsaulē

Foto - LETAFoto - LETA

Smiltenes novada pašvaldība pieprasījusi šogad samaksāt nekustamā īpašuma nodokli rīdziniecei Gaidai Dukštai, kura jau pērn aizgājusi viņsaulē. Nelaiķei arī aizrāda, ka nav noslēgts atkritumu izvešanas līgums.

 

Sieviete mirusi pagājušā gada 22. decembrī, bet janvāra beigās pašvaldības sūtītajā paziņojumā par nekustamā īpašuma nodokli par divām garāžām vēstīts, ka nelaiķe ir parādā pašvaldībai 10,49 latus, tostarp 5 lati nav samaksāti par pagājušo gadu un 49 santīmi aprēķināti par nodokļa maksājuma kavējumu. Taču G. Dukšta arī nemaz vairs nebija garāžu īpašniece! Kā izrādās, abas garāžas Smiltenē uzceltas uz zemes, uz kuru kopā ar divstāvu dzīvojamo ēku G. Dukštai atjaunoja īpašuma tiesības jau pirms divdesmit gadiem. Zemesgrāmatā lasāms, ka 1998. gadā viņa pārdevusi īpašumu uzņēmumam “Ozols”. Bet kopš 2003. gada tas pieder kādai privātpersonai.

Smiltenes novada pašvaldības nekustamo īpašumu nodaļas nekustamā īpašuma nodokļa inspektore Inese Lazdiņa teic, ka nodokļa paziņojumi gan par pagājušo gadu, gan šogad sūtīti tāpēc, ka Valsts zemes dienesta uzturētajā Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā abas garāžas joprojām reģistrētas uz G. Dukštas vārda. Zemesgrāmatā reģistrētā jaunā zemes un dzīvojamās ēkas īpašnieka vārdu datorā viņa gan redzot. Bet īpašumu piederību grozīt nevarot.

“Mēs tur neesam vainojami. Nodokļa aprēķinos mēs balstāmies tikai uz Valsts zemes dienesta sniegtajiem datiem. Un, pēc dienesta atsūtītajiem datiem, garāžas joprojām pieder G. Dukštai. Tā kā kopš pagājušā gada likumā noteikts, ka ar nodokli apliekamas arī atsevišķi celtās garāžas, maksājuma paziņojumus izsūtām visiem to īpašniekiem,” man paskaidro nodokļu inspektore.

Pašvaldības darbiniece atzīst, ka noticis nelāgs pārpratums. Kaut arī ziņas par cilvēku aiziešanu viņsaulē pašvaldība iegūst no Iedzīvotāju reģistra jau nākamajā dienā, šoreiz par G. Dukštas nāvi pašvaldībā uzzinājuši aptuveni divus mēnešus vēlāk, tikai 18. februārī… Pārpratums esot radies tehnisku iemeslu dēļ – dators laikus neesot uzrādījis miršanas faktu. Pašvaldības pārstāve man sola, ka kļūda tiks labota un nodokļa maksājumi viņsaulē aizgājušajai tikšot dzēsti. Par garāžām, ja vien laika gaitā tās nav nojauktas, tagadējam zemes īpašniekam būtu jāvaicā Valsts zemes dienestā. Pēc pašvaldības darbinieču domām, tās jāpārreģistrē uz jaunā īpašnieka vārda vai jānojauc, izdzēšot no Nekustamā īpašuma valsts kadastra.

Nelaiķes meita Regīna stāsta, ka jau pagājušā gada sākumā, kad māte saņēmusi pirmo nodokļa maksājuma paziņojumu, viņa ziņojusi pašvaldībai, ka Smiltenē viņai sen nekas vairs nepieder. Jau toreiz nekustamā īpašuma nodokļa inspektore Dzintra Stīpniece apsolījusi šo lietu nokārtot.

“Gads apkārt, bet, kā redzams, pašvaldībā dzīvo vienā mierā – 22. janvārī manai mātei nosūtīts jauns nodokļa maksājuma paziņojums,” piebilst G. Dukštas meita.

Regīnas pacietības mērs bijis pilns, kad šogad 15. februārī viņa saņēmusi Smiltenes novada domes izpilddirektora Kārļa Lapiņa parakstītu vēstuli, kurā G. Dukšta brīdināta, ka nav noslēgts atkritumu izvešanas līgums un ka maijā pašvaldība pārbaudīšot, kā Dukšta iekļāvusies “pašvaldības kopējā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā”. Ja atklāsies, ka nebūs noslēgts līgums, varot uzlikt administratīvu sodu. “Tā ir ņirgāšanās par mirušu cilvēku,” saka nelaiķes meita.

Smiltenes novada domes izpilddirektors K. Lapiņš atzīst, ka vēstules nosūtīšana G. Dukštai ir pašvaldības darbinieku vaina. “Februārī vēstules ar aicinājumiem noslēgt atkritumu apsaimniekošanas līgumus esam izsūtījuši aptuveni 1500 īpašniekiem. Diemžēl, parakstot tik daudz vēstuļu, man pašam nav iespējams pārbaudīt datus par katru īpašumu un tā īpašnieku,” taisnojas pašvaldības amatpersona. “Diemžēl pirms vēstules nosūtīšanas nepārbaudījām, ne kam pieder īpašums, ne to, ka kādreizējā īpašniece ir mirusi. Tagad mums atliek vien šo kļūdu labot un atvainoties piederīgajiem.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+