×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2012
Drukāt

Nodoklis par zemi īrniekam

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Īrēju dzīvokli pašvaldības mājā Jēkabpilī. Šogad man nekustamā īpašuma nodoklis par zemi ir 3,84 lati gadā un nekustamais nodoklis par dzīvokli un palīgtelpām – 11,70 lati gadā. Mana divistabu dzīvokļa platība ir 55 m2, īres maksa ir 17,05 lati mēnesī. Kāpēc man jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis par zemi un dzīvokli, kurš man nepieder? 
Lidija Jēkabpilī

 

 

Jēkabpilieši maksā maz

Salīdzinot ar tām brangajām summām, kuras nodokļos par zemi un dzīvokli spiesti maksāt rīdzinieki, Lidijas kundze var sevi uzskatīt par laimīgu, jo viņai šie maksājumi salīdzinoši ir ļoti mazi. Arī īre ir neliela – 31 santīms par dzīvokļa platības kvadrātmetru. Rīgā privatizēto dzīvokļu īpašnieki tikai par apsaimniekošanu (nevis īri!) maksā vairāk!

Dažiem īrniekiem ir ļoti interesanta attieksme pret īres maksu: Es maksāšu tikai nelielu īri, bet par mājas remontu un nodokļus lai maksā pašvaldība, jo tas ir tās īpašums! Taču dzīvokli lieto nevis pašvaldība, bet gan īrnieks.

Daudzās pašvaldībās atsevišķi īres maksu nenosaka, iekasējot tikai izdevumus par apsaimniekošanu, un īrnieks maksā tikpat, cik kaimiņš, kurš dzīvokli privatizējis. Citās pašvaldībās īres maksa ir simboliska – piemēram, 4 santīmi par platības kvadrātmetru.

Jēkabpils pašvaldībā paskaidroja, ka īrniekiem, kuri līgumus noslēguši līdz 2002. gada 1. janvārim, atsevišķi īres maksu nepiemēro, viņi maksā tikai par mājas apsaimniekošanu.

 

Jāatņem no īres maksas

Vai īrniekam jāmaksā nodoklis par zemi un māju? Līdz 2010. gada rudenim nekustamā īpašuma nodoklis kopā ar apsaimniekošanas izdevumiem bija iekļauts īres maksā. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. pantā teikts, ka, slēdzot īres līgumu, īres maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties. Īres maksu veido mājas apsaimniekošanas izdevumi (proporcionāli dzīvokļa platībai) un peļņa. Mājas apsaimniekošanas izdevumi sastāv no tēriņiem sanitārajai kopšanai, tehniskajai uzturēšanai, pārvaldes un apkalpojošā personāla algošanai, kā arī amortizācijas atskaitījumiem ēkas atjaunošanai, kas noteikti normatīvajos aktos. Līdz 2010. gada 1. septembrim mājas apsaimniekošanas izdevumos ietilpa arī nekustamā īpašuma nodoklis un zemes noma (ja zeme pieder citam īpašniekam).

Nekustamā īpašuma nodoklis faktiski katru gadu palielinās, tāpēc Saeima, lai aizstāvētu namīpašnieku intereses, 2010. gada 26. jūlijā pieņēma grozījumus likumā “Par dzīvojamo telpu īri” un no 2010. gada 1. septembra atsevišķi no īres maksas īrniekam jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis par māju un zemi (proporcionāli īrētā dzīvokļa platībai), kā arī zemes nomas maksa, ja māja vai tās daļa atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes.

Rīgas pilsētas Īres valdes priekš­sēdētāja Narine Abagjana pastāstīja, ka likuma “Par dzīvojamo telpu īri” Pārejas noteikumu 16. un 17. punkts paredz, ka īres līgumi, kas noslēgti līdz 2010. gada 1. septembrim, savstarpēji vienojoties, bija jāgroza, nosakot, kā īrnieks papildus īres maksai maksās nekustamā īpašuma nodokli – reizi mēnesī vai reizi ceturksnī. Ja šāda vienošanās nav panākta, īrnieka pienākums ir, sākot no 2010. gada 1. decembra, reizi mēnesī maksāt mājas īpašniekam nekustamā īpašuma nodokli, kā arī zemes nomas maksu (ja tāda ir).

Jāpiebilst, ka īrniekam, no kura kabatas tiek segta zemes nomas maksa, nav nekādu tiesību ietekmēt tās lielumu. Zemes nomas līgumu slēdz ēkas un zemes īpašnieks, bet īrniekiem atliek tikai atdarīt makus.

Taču nekustamā īpašuma nodokli un zemes nomas maksu nedrīkst iekasēt dubultā! To paredz Pārejas noteikumu 18. punkts. Tas nozīmē, ka līdz 2010. gada 1. septembrim šie maksājumi bija ietverti īres maksā. Tagad, tos īres kvītī izdalot atsevišķā ailē, 2010. gadā par šo summu bija jāsamazina dzīvokļa īres maksa. 2011. un 2012. nekustamā īpašuma nodoklis palielinājās, un par šo starpību diemžēl palielinājās arī īrnieku obligātie maksājumi.

 

SVARĪGI

No 2010. gada 1. septembra īres kvītī nekustamā īpašuma nodoklis par ēkām un zemi, kā arī maksa par zemes nomu (ja zeme pieder citam privātīpašniekam) jāizdala atsevišķā ailē. Proporcionāli šai summai bija jāsamazina īres maksa, jo līdz 2010.gada 1. septembrim tajā ietilpa šie maksājumi.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+