×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. jūlijs, 2012
Drukāt

Nodokļu konsultanti neizpratnē par krimināllietas ierosināšanu pret Biedriņu

Foto-LETAFoto-LETA

Nodokļu konsultantiem nav skaidrs, kāpēc Valsts ieņēmumu dienests pret pazīstamo basketbolistu Andri Biedriņu ierosinājis krimināllietu par izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas. Līdzīgas nodokļu “optimizēšanas” shēmas esot ļoti izplatītas, bet tās pārsvarā nonākot administratīvajās tiesās, tādēļ nodokļu konsultanti tik skarbu VID vēršanos pret basketbolistu dēvē par mulsinošu, vēsta laikraksts “Diena”.

“Ir apšaubāms VID apgalvojums, ka tur ir krimināls mērķis, jo firma var mēģināt pierādīt, ka tā nav dibināta tikai, lai izvairītos no nodokļiem, piemēram, turpinot komercdarbību. Protams, ja Biedriņam nav līguma ar firmu par laivas izmantošanu, tad ir slikti,” secina nodokļu eksperte Gunta Kauliņa. Esot gan jāatceras, ka līgums var būt arī mutisks, tādēļ viss atkarīgs no tā, vai Biedriņš firmai par laivas izmantošanu samaksās.

Zvērināts advokāts Jānis Zelmenis norāda, ka “puspasaules jahtu īpašnieki dara tāpat, bet Biedriņš acīmredzot paskopojās noslēgt līgumu un maksāt naudu uzņēmumam, lai firmai būtu ienākumi un apgrozījums”. Tas arī devis VID iespēju izvirzīt apsūdzības.

Jautāts, kādēļ šajā gadījumā ierosināta krimināllieta, nevis administratīvā kā parasti līdzīgos gadījumos, Zelmenis atzina, ka var būt daudz iemeslu, sākot no tā, ka “ļoti negudri uzvedas pats “klients” vai arī VID vajag sev spalvas papucēt, uztaisot skaļu lietu, un beidzot ar to, ka vienkārši rodas psiholoģiskais konflikts starp izmeklētāju un basketbolistu”.

“Droši vien vispirms bija audits, viņam tika uztaisīts uzrēķins, bet viņš to nemaksāja. Tad nu arī VID varēja nostāties principiālā pozā. Jebkuram jāsaprot, ka, rotaļājoties ar nodokļiem, ir visai liela iespēja aiziet līdz kriminālatbildībai, jo slieksnis tam ir zems,” atzīst Zelmenis.

Salīdzinot Biedriņa un Saeimas deputāta Dzintara Zaķa (V), kuram nesen tika pārmesta līdzīga izvairīšanās no PVN, pērkot auto, gadījumus, Kauliņa norāda, ka viena no būtiskākajām atšķirībām ir nodarījuma apjoms. Kriminālatbildība iestājas par izvairīšanās no nodokļiem, sākot no 10 000 latu, un Biedriņam tiek pārmesta izvairīšanās no 11 543 latu PVN nomaksas, bet Zaķim – 6160 latu apjomā.

Kā ziņots, saistībā ar izvairīšanos maksāt 11 543 latu PVN, ievedot Latvijā ASV nopirkto motorlaivu “Malibu Wakesetter”, prokurors ir uzrādījis sākotnējo apsūdzību Latvijas bagātākajam basketbolistam, Nacionālās basketbola asociācijas kluba Goldensteitas “Warriors” spēlētājam Andrim Biedriņam.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, sākotnējā apsūdzība Biedriņam uzrādīta pēc Krimināllikuma (KL) 218.panta 2.daļas – par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām (24 000 latu).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+