×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. jūlijs, 2017
Drukāt

Nodokļu reformā atstāts caurums aplokšņu algu avotam (22)

Ministru prezidents Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola piedalās ārkārtas Saeimas sēdē, kurā lemj par likumprojektiem, lai nodrošinātu nodokļu politikas reformas īstenošanu. Foto - LETAMinistru prezidents Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola piedalās ārkārtas Saeimas sēdē, kurā lemj par likumprojektiem, lai nodrošinātu nodokļu politikas reformas īstenošanu. Foto - LETA

Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinot vienpadsmit ar nodokļu reformu saistītos likumprojektus, vislielākie ieguvēji būs lielo algu un dividenžu saņēmēji. Tā pēc Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes, kas trešdien ilga līdz plkst.22, secina Saeimas deputāts Igors Pimenovs (“Saskaņa”).

“Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018. 2021.gadam paredz vienādot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes dažādiem ienākumu veidiem, nosakot tās 20% un 23% apmērā – līdzīgi kā ienākumiem no algota darba,” skaidro deputāts. “Turpmāk ienākumam no kapitāla un kapitāla pieauguma likme būs 20% (pašlaik ienākumam no kapitāla, piemēram, dividendēm, procentiem – likme ir 10%, bet ienākumam no kapitāla pieauguma – 15%). Bet turpat dokumentā teikts, ka izņēmums ir dividendes, kurām piemēro 0% likmi, ja tās jau ir apliktas ar 20% ienākuma nodokļa likmi uzņēmuma peļņas sadales brīdī,” uzskata frakcijas “Saskaņa” priekšsēdētāja biedrs.

Īstenojot reformu tās pašreizējā redakcijā, lielo algu saņēmējiem, kuri saņem vairāk nekā 7000 eiro mēnesī, vairs nebūs jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Kaut arī šāda kārtība ir ieviesta arī citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, tomēr tā būtiski atšķiras no tās, kuru iecerēts ieviest Latvijā. Lielās algas, par kurām vairs nav jāmaksā VSAOI, tiek apliktas ar lielāku IIN likmi. Bet Latvijā, atceļot tā dēvēto solidaritātes nodokli, lielo algu saņēmēji vispār tiks atbrīvoti no sociālajām iemaksām.

Pēc Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijas deputāta teiktā, ja agrāk akcionāram piederošs uzņēmums par saņemtajām dividendēm samaksāja 15% uzņēmumu ienākumu nodokli (UIN), bet pats akcionārs no atlikušās summas vēl 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tad valsts budžetā nonāca 23,5% no izņemtās peļņas. Bet turpmāk par saņemtajām dividendēm IIN vairs nebūs jāmaksā, kaut arī UIN likme būs 20% līdz šim noteikto 15% vietā. Īstenojot iecerēto nodokļu reformu, uzņēmumu īpašnieki kopumā maksās mazāk un būs ieguvēji. Turklāt šādi tiks atstāts caurums dividenžu izņemšanai, lai strādājošajiem maksātu “aplokšņu algas”.

Tas savukārt nozīmē, ka valsts budžetā rastos iztrūkums, par ko otrdien Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju slēgtajā sēdē brīdināja Fiskālās disciplīnas padome. Īstenojot grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, iztrūkums nākamā gada budžetā tiek lēsts 153,6 miljonu eiro apmērā, savukārt grozījumi likumā “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” radītu 89,1 miljonu eiro iztrūkumu.

Finanšu ministrijā gan ir pārliecināti, ka šo iztrūkumu mazinās akcīzes nodokļa palielināšana alkoholiskajiem dzērieniem, cigaretēm, degvielai. Taču netiek ņemts vērā, ka akcīzes nodokļa palielināšana degvielai izraisīs cenu celšanās būtībā visām precēm un pakalpojumiem. Atliek vien rēķināt, vai to naudu, ko samazinoties IIN likmei, varētu papildus saņemt mazo algu saņēmēji, ar uzviju netiks zaudēta uz cenu kāpuma rēķina.

Politiskā partija “Progresīvie” aprēķinājusi, ko, piemēram, iegūs “ABLV Bank” akcionāri Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, kuri pēc žurnāla “Kapitāls” datiem, 2016. gadā no sava uzņēmuma dividendēs izņēma ap 60 miljonus eiro. Ievērojot pašlaik spēkā esošos likumus, valsts budžetā no šīs summas viņiem bija jāsamaksā 23,5% jeb aptuveni 14,1 miljons eiro. Toties, īstenojot nodokļu reformu, valsts budžetā viņiem būs jāsamaksā vien 12 miljoni.

Interviju ar Igoru Pimenovu lasiet pirmdienas “Latvijas Avīze” numurā

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Apstājusies nekustamo īpašumu tirdzniecība- darījumi, kas ienesa valsts kontā miljonus. Tagad tiek izdomātas shēmas, lai apietu kapitāla pieauguma nodokli. Ja tas būs 20% , tad ēnu ekonomika pieaugs tieši proporcionāli. Interesanti, cik līdz šim godīgi samaksājuši so nodokli? Turpmāk šis godīgo maksātāju skaitlis saruks dramatiski. Es saremontēju graustu, ieguldu tajā līdzekļus, vērtība pieaug, bet valsts man no šī ieguldījuma atņem 1/5 daļu !!!

 2. 2006.gadā Bondars atstāja darbu Valsts kancelejā un sāka strādāt “Latvijas Krājbankā”. Aizejot no darba Valsts kancelejā, amatpersonas deklarācijā Bondaram bija norādīts, ka viņam kopīpašumā ar sievu ir zeme un māja Mārupes novadā. Savukārt 2014.gadā, kad Bondars kļuva par Saeimas deputātu, viņš deklarācijā norādījis, ka kopīpašumā ar vēl trim personām – viņa māsām – viņam ir zeme un būve Salacgrīvas novadā. Nekustamais īpašums Mārupes novadā Bondara amatpersonas deklarācijās vairs neparādās.
  Kā ziņots, tiesa jūnijā nosprieda solidāri piedzīt 15 miljonus eiro no septiņiem bijušajiem “Latvijas Krājbankas” valdes locekļiem, tai skaitā Bondara. Kā iepriekš informēja sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis, bijušie “Latvijas Krājbankas” valdes locekļi esot bez pietiekama saimnieciska pamatojuma izsnieguši vairākus aizdevumus Seišelu salās un Kiprā reģistrētām komercsabiedrībām un pārņēmuši to nodrošinājumus.

 3. Kā tad būs ar kapitāla negatīvo indeksu pārskatīšanu pensionāriem,kas pensionējās 2012.-2015.g.?!?
  Varbūt mūsu gudrās galvas par to ir aizmirsušas,jo klusē?!? Vai arī daļai pensionāru jau pārskatīts,bet daļai solītais netiks pildīts?!? Tas radītu nevienlīdzību pensionāru vidū,tāpēc laiks pensionāriem iesaistīties un risināt šo jautājumu,lai solījums tiktu pildīts….

 4. Tā vietā,lai domātu kā uzlabotu tautas labklājību ,šitie divi (gudrie) domā tikai kā izgudrot nodoklu nastu .Kad būs nodokļi par gaisa elpošanu un lietus ūdens izmantošanu?

 5. Violeta,Fuerteventura Atbildēt

  Reti izteiksmīgs foto-vārda labākajā nozīmē! Kā Holivudas filmā!!

 6. Premjeram viss vienalga, viediokļa nav,šahisteibūs pēc saskaņošanas, jālavierē, ko ziņot….

 7. Tas taču ir elementāri,pie varas ir labējie un labējie pārstāv turīgo intereses. Mazturīgo intereses pārstāv kreisie ,bet ar kreisajiem mums vāji ,sociāldemokrātus arvien identificē ar komunistiem un par viņiem nebalso un SC ,kuri arī vismaz tēlo sociāldemokrātus ar Krieviju un par viņiem arī nebalso. Vēl ilgs laiks paies līdz pie mums partijas būs tā pazicionējušās labējie,kreisie un centrs un vēlētāji izpratīs ko tas nozīmē.

 8. Jāstrādā pie luxus nodokļa un solidāra/ godīga nekustamā īpašuma nodokļa.

  • Tauta balso par kreisajaam partijaam, bet labeejie, preteeji tautas gribai, veido kooliicijas un taa apspiez vairaakumu balsotaaju.Nevajag riikot raganu mediibas, bet skatiities uz programmam, sen vairs nav maskavas ietekmes un sadarbiibas, viss deputaatu izpuustaas nacionalaas un pseido patriotiskaa teiksana, neuzklausot preteejo viedokli.

 9. No tautas viņiem nav ko baidītis ,ko tauta izies ielās ar plakātiem,pabļaustīsies pie dirsas iedos kādam baram pa muti,kādu bariņu ieliks būrī cik atļaus vietas par biedu citiem un vis okei mūsu valstī pazūd cilvēki ar katru gadu vairāk un vairāk vienkārši izgaist baigi meklē ha-ha es rakstu komentāru ;anonīms; jūs domājiet mani grūti būtu atrast tā kā divus pirkstus apmīzt rakstišu par daudz un kāpšu uz varžacīm;izgāja nomajām un neatgriezās; muļķa tautiņa ja kas zināms ziņojiet uz tuvāko policijas iecirkni lūk tā kautkā.

 10. Labs foto….:)
  Premjers sapņo ar vaļējām acīm par nākamības laimi,jeb A mņe svjorovno,čtob toļko muhi nekusaļi …..

 11. Krievi rāda foršas filmas un tur ir vis redzams kas ir jumti valdībai, mums tie ir alhahola;narkotiku,cigarešu biznesmeņi un vēl šādi tādi,protams valdībai ir jāspēlē viņu labā un par to arī saņem savu daļu,vienā komentārā raksta vai tad nav bailes ;kānu nē ārprātīgas bailes ;labākajā gadijumā pazaudē krēslu,bet sliktākajā pazūd bez vēsts ,nelaimes gadijums,vai paliek slikts veselibas stavoklis,par cigaretēm un alhaholu tas pie mums ir pa pilnam nezinu cik tagad maksā šnabis07 bet gadu atpakaļ 4,50 cigaretes 14-15 e bloks nav problemu, markas daž ne dažādākās no kurienes tantuki pārstiepj koferīšos pierobežā,ha-ha visu to zin redz pisedz,bet tikai jādaļās un biznes iet no rokas,pie siles noteikti irkāda jauna mafija klāt un summa priekš dalīšanas ir parmaz jāpaceļ ak.nodoklis.

 12. Bet protams ,,tas jau bija sagaidāms ka turīgie neko nezaudēs ,,būs tik iieguvēji ,jocīgi

 13. Lieciet mierā aplokšņu algas. Vajag attīstīt tautsaimniecību, tad aplokšņu algām nebūs nozīmes, viss izzagts un izšeptēts, tāpēc vairs nav, kur ņemt, ka jāaplaupa tauta. Valstī nav neviena cilvēka, kas nemaksātu nodokļus. Pat pensionāri no savām mazajām pensijām maksā nodokļus, PVN uzņēmumiem savstarpēji pārklājas, bet tauta maksā pilnā apmērā, un tā ir par visu. Un ja vēl dzird, ka viņķele paziņo, ka pensionāri nav strādājuši Latvijai, bet cita valstī, tad priekš kam vispār kaut ko maksāt, jo cik ilgi valsts pastāvēs Die’s to zina.

 14. B et protams kad lielo algu saņēmēji būs vinnētāji tas jau muļķim bija skaidrs,un tie jau ziniet kas mums ir Vori v zakoņe undeputātiem bij jāpieņem tāds likums ja nē tad sprandiņus apgrieztu kā cāļiem

 15. Labi, ka dzīvoju tuvu Lietuvai, pirkšu degvielu un pārtikas preces tur, tagad jau tur viss ir lētāks. Mūsu valdība dara visu , lai iznīcinātu vidusslāni. Ja būtu jaunāka, nevienu dienu nedzīvotu šajā valstī!

 16. Nu kur ta bez tā ,,,lai jau vai ta nu žēl,apjautāties vajadzēja ..Tikai jautājums kas mani moca ,cik ilgi vēl tas notiksies un vai tiešām viņiem bailes nav it nemaz….

 17. Kārtējā Tautas apzagšana – tikai oficiāli!!! Cik ilgi tā cietīsim? Tauta mosties – nāc ārā…..!!!!!!

 18. Viena vieníga sapelëjusi baranka tà nodoklu sistëma.Caurums vértīgàks par neglàbjamo apmalíti.
  Gan jau vël kàda izbadëjusies pelíte paskrubinàs un tad podam noraus údeni.

 19. Budžets kā bumba Atbildēt

  ar laika degli. Ko nepaveica Parex krahs taisās paveikt šis budžets. Finanču ministrijas ienākumu plāni labākā gadijumā ir naivi optimiski…. sliktākā? Atbildiet paši.

 20. Tālūk, skaisti dzīvot Latvijā. “…Īstenojot iecerēto nodokļu reformu, uzņēmumu īpašnieki kopumā maksās mazāk un būs ieguvēji. Turklāt šādi tiks atstāts caurums dividenžu izņemšanai, lai strādājošajiem maksātu “aplokšņu algas” – tautai tiek tīrītas kabatas. Bankas zina, ka tautai daudz naudas, uzkrājumos aplokšņu algas, jāapliek visi ar nodokļiem un basta. Tāpat kā par mobilo sakaru – tagad apliek nabadzīgāko tautas daļu, lai viņi apmaksā viesabonēšanu bagātajiem. Prieks, kur tu rodies.

  VSE SMEJUTSJA< VSEM HOROŠO.

  Tā ir Ventspils un Saldus Komūnistiskā partija, kas dara savu darbu, tā ir čekistiskā apvienība par "lavisku Ļatviju"Ja tauta apčakarēta, tiek padzīta no valsts – tā jau ir "latviska "Latvija. Paldies

 21. Aploksnes ir mana svētība, RUKI PROČ no aploksnēm! STOP, mēs jau nesitīsim paši sevi!?

  Viss ir pareizi – ja aizskars aploksnes, visi uzņēmēji uz Igauniju. Strādās Latvijā, nodokļus maksās Igaunijā – tā baida tautu un vara smīkā – un stasta – tauta nemaksā nodok’;lus,. Ne jau tautai ir uzņēmumu grāmatvedības uzrauga tiesības, nodokļu administrēšanas tiesības.

  Tā mūs maldina un paši sevi sargā, aploksnes neaizskar.

Draugiem Facebook Twitter Google+