Ekonomika
Nauda

Nodokļu reforma ir lielo algu saņēmēju interesēs 16


Baiba Bela: ” Ja atceļ solidaritātes nodokli, šiem cilvēkiem jāmaksā lielāks IIN. Nodokļu sistēma nedrīkst būt regresīva.”
Baiba Bela: ” Ja atceļ solidaritātes nodokli, šiem cilvēkiem jāmaksā lielāks IIN. Nodokļu sistēma nedrīkst būt regresīva.”
Foto Timurs Subhankulovs

Ieceres nodokļu reformā par izmaiņām VSAOI “griestu” pārbīdē un solidaritātes nodokļa atcelšanā viennozīmīgi aizstāv to lielo algu saņēmēju intereses, kuri labāk maksātu paši sev pensiju fondos, nevis dalītos ar sabiedrību, intervijā “LA” atzīst Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore, Socioloģijas nodaļas vadītāja Dr. sc.soc. Baiba Bela.

Viņa uzskata, ka plānotā nodokļu reforma nemazina nevienlīdzību un ka lielo algu galam iedzīvotāju ienākuma nodokli nevajadzētu samazināt. Sākot no tiem, kuriem alga ir virs vidējās tautsaimniecībā. “Ja grib novērst nevienlīdzību, tad nodokļu izmaiņas jāveic tikai tām algām, kas ir zem vidējās. Tiem, kam ienākumi virs vidējās algas, jāatstāj pašreizējā IIN likme 23%. Dana Reizniece-Ozola teica: “Kas tad tā par algu! 1200 eiro nekāda lielā alga nav.” Ja salīdzina ar ministres algu, tā tiešām nekāda lielā nav. Bet Latvijā lielākā daļa saņem mazāku. Nodokļu reforma darbotos labāk, ja to attiecinātu tikai uz viņiem,” pārliecināta ir vadošā pētniece valsts pētījumu programmā “SUSTINNO”.

“Progresivitāte nodokļos Latvijā tikpat kā nepastāv. Solidaritātes nodoklis ir vienīgais, kas to ieviesa. Lielākajā daļā Eiropas valstu sistēma ir tāda, ka tie, kas pelna vairāk, arī proporcionāli vairāk iemaksā, ne tikai nomināli.” Viņa secina, ka Latvijā bagātiem cilvēkiem ļoti laba dzīve. Turklāt skaitļi rādot to, ka ar visu solidaritātes nodokli ir kāpums lielo algu maksātāju galā.

“Runa nav tikai par solidaritātes nodokļa atcelšanu vien, bet gan par trūkstošo progresivitāti. Bagātie no solidaritātes nodokļa atcelšanas iegūs bagātīgas iemaksas valsts pensiju fondos un ietaupīto summu, kas sniedzas pāri par šobrīd noliktajiem iemaksu griestiem varēs iemaksāt savos privātajos pensiju fondos, paredz socioloģe. Tādējādi šī nodokļu reforma ne tikai nemazina pašreizējo nevienlīdzību, bet fundamentāli nostiprinās nevienlīdzību nākotnē,” secina asociētā profesore.

Saistītie raksti

Viņasprāt, ieceres par izmaiņām VSAOI “griestu” pārbīdē un solidaritātes nodokļa atcelšanā viennozīmīgi aizstāv to lielo algu saņēmēju intereses, kuri savu naudu grib iemaksāt sev valsts pensiju fondā, nevis novirzīt solidaritātes nodoklī vai IIN.

“Samērīgums būtu tad, ja atceļot solidaritātes nodokli, to saņēmējiem pieliktu 10% pie iedzīvotāju ienākuma nodokļa,” iesaka socioloģijas zinātņu doktore. Tātad ienākuma nodoklis lielāko algu saņēmējiem būtu 33%, kā iesaka Pasaules Banka.


Interviju ar Baibu Belu lasiet 2. jūnija “LA” numurā vai e-izdevumā.

LA.lv