×
Mobilā versija
Brīdinājums -12.4°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 24. februāris, 2018
17. maijs, 2017
Drukāt

Nodokļu reforma ir līgums ar sabiedrību. “LA” saruna ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (35)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Dana Reizniece-Ozola

Kāpēc Latvija neies Pasaules Bankas norādītās nodokļu reformas virzienā, kāpēc progresīvais nodoklis nav tik progresīvs, kā cerēja pati finanšu ministre, un kur ņemt naudu veselības aprūpei – par to intervijā “LA” finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

 

Kad jūs nodokļu reformas sakarā nācāt klajā ar priekšlikumu samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli no 23% līdz 20%, tad Finanšu ministrija steidzās visiem paziņot katra ieguvumus maciņā – no 20 līdz 30 eiro ik mēnesi. Un visi bija par. Kad jūs sākāt domāt, kur meklēt trūkstošos 462 miljonus budžetā, un piedāvājāt “kompensējošos mehānismus”, tad šāds skaidrojums izpalika un sajūsma noplaka. Tagad valdošais secinājums par nodokļu reformu – “ar vienu roku dod, ar otru roku ņem”. Aizmirsies ir sākotnējais nodokļu reformas mērķis. Atgādiniet!

Dana Reizniece-Ozola: – Darbu pie reformas sākām pagājušā gada sākumā, tiklīdz jaunā valdība stājās pie stūres. Sākām publiskas diskusijas, kādam jābūt reformas mērķim. Viedokļi bija dažādi: daļa runāja par to, ka svarīga konkurētspēja, daļa uzstāja, ka jāgūst papildu ieņēmumi, citi gribēja mazināt nevienlīdzību, vēl citi iestājās, ka jāpalielina konkrētu nozaru finansējums. Pirms ķeras pie konkrētu likmju piedāvājuma kādam nodoklim, jāvienojas par principiem un to, kādus mērķus vēlamies sasniegt.

Bija pasūtīts Pasaules Bankas pētījums, kura galvenais uzdevums bija ģenerēt, kur gūt papildu ieņēmumus. Pasaules Banka savu darbu paveica, bet nedomāja par konkurētspējas palielināšanu. Tāpēc tajā ir tādi piedāvājumi kā iedzīvotāju ienākuma nodokļa palielināšana līdz 29% salīdzinoši zemam atalgojuma līmenim – tiem, kas bruto saņem virs 1300 eiro. Arī nekustamā īpašuma sloga būtiska palielināšana. Vēl papildus 400 miljonu iekasēšana no akcīzes. Atteikšanās no dažāda veida atvieglojumiem uzņēmumiem. Tātad – kā vēl vairāk piegriezt skrūvītes.

Diskusijās ar uzņēmēju organizācijām un arodbiedrībām sapratām, ka tas nebūs pareizais ceļš. Mums uz stabilākiem pamatiem jānoliek konkurētspēja. Jāsaprot, ka pašlaik izaugsme balstīta uz ES fondu līdzekļiem. Tiklīdz šīs ārējās naudas pieplūduma nebūs, tā… Pagājušais gads bija tam piemērs, kad piedzīvojām kritumu ekonomikas attīstībā un būvniecība apstājās. Ja mēs gribam pietuvoties ES vidējam dzīves līmenim (igauņi jau pārsnieguši 75% no ES vidējā IKP uz iedzīvotāju, mēs vēl tikai ap 65% grozāmies), tad konkurētspēja jānoliek uz stabilākiem pamatiem.

Otrs. Mums tiešām ir liela nevienlīdzība ienākumos, īpaši strādājošo vidū. Tā statistikā parādās tik liela arī tāpēc, ka mums ir salīdzinoši liela ēnu ekonomika ar aplokšņu algām. Mums nav informācijas par patiesajiem ienākumiem. Tas ir blakus priekšnosacījums, kas jāņem vērā, domājot par nodokļu politiku nevienlīdzības mazināšanā.

Trešais. Jā, budžetā vajag vairāk resursu. Divas taktikas iespējamas: palielināt nodokļu slogu un iekasēt vairāk vai mēģināt to panākt, apkarojot ēnu ekonomiku un iekustinot tautsaimniecību. Ejam šo otru ceļu. Uz tā būvējam konkrēto nodokļu
piedāvājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Esmu priecīgs!

 2. Reizniece-Ozola maldās. Līgums ar LDDK nav līgums ar sabiedrību!

 3. Reiznieces pļāpāšanas jau sen apnikusi! To viņa prot. Vienīgais ko.

 4. Vai šajā līgumā ar sabiedrību bija paredzēts arī,ka VK minētie 6 miljoni tiks izmaksāti prēmijās ierēdņiem,nevis novirzīti veselības aprūpei?

 5. “Progresīvais nodoklis nav tik progresīvs,kā cerēja pati finansu ministre” (??)
  Kas gan liedz pašiem regulēt progresīvā ienākuma nodokļa likmes,kas visās valstīs nebūt nav vienādas?
  Skat.”Egils Levits: Ka pie mums joprojām nav ieviests progresīvais ienākuma nodoklis,tā ir netaisnība”,LA,18.maijs 2017.
  Varbūt tiešām vajadzētu sarīkot eksāmenu mūsu ministriem,par tematu:”Kas ir progresīvais ienākuma nodoklis?!

 6. Jāsamazina ES projektu un daudzu citu administrēšanas izmaksas.Jo tagad,nodokļus administrējošie, reāli notērē vairāk, nekā paši reālie darbu darītāji materiālos,iekārtās un darbā(Sjemero s ložkoi,odjin so soškoi ).

 7. Kur ņemt naudu? Atbildēt

  Piemērs: Pašai bagātākajai Eiropas valstij Šveicei pilnīgi pietiek ar septiņām ministrijām!

 8. Ar šo “ne tik progresīvo” ienākuma nodokli,ir apmierināta visa pasaule-ne tikai Somija,Zviedrija,Polija,ASV,Japāna un Austrālija,bet arī Ķīna,Vjetnama,Zimbabve un visi Latviju pametušie!

 9. Ne jau visiem vienādi,kā līdz šim! Nekustamā īpašuma nodokli īpašumiem ar kadastrālo vērtību miljonos tiešām būtu krietni jāpalielina!”Vai viņus tādēļ iedzīs trūkumā un nabadzībā? Nē! Šie daži simti cilvēku pārvalda īpašumus,kuri kopsummā ir vērtīgāki nekā to 874 000 ļaužu mājokļi ar kadastrālo vērtību līdz 10 000 latu.Uzliekot pienācīgu nodokli bagātajiem,valsts varētu atļauties neprasīt nodokli no tiem,kuri mitinās mazvērtīgā īpašumā.” Skat.Štokenbergs:”Bagātajiem jāmaksā vairāk….”,Egils Līcītis,LA,22.10.2009.

 10. Līgums ar augstāko sabiedrību,vai?!

  • Tā ir vienošanās ar uzņēmējiem, no kuriem ap 60% apzog valsts budžetu. Par krējumu to sauc Ozola un M.Kučinskis. citi tos dēvē par politiķu stutētiem blēžiem, jeb kā teica VID direktore Cīrule: tie ir gudri, viltīgi ar labiem sakariem valdības un uzraugošo iestāžu aprīndās cilvēki.

 11. Vai viņa domā daudzpusīgu līgumu, noslēgtu “bez spaidiem un maldiem, pie pilnas saprašanas”?
  Kā var slēgt līgumu par nepieejamām, neatslepenotām lietām?

 12. Vienreiz jau iztaisīja līgumu ar iedzīvotājiem un ierāva visu pensiju sev.Kur palika mūsu pensija par 4 gadiem un tā nebija maza,60 eiro mēnesī.

 13. Bail pateikt kas notiks ar pensionāriem un invalidiem. Ja akcīze degvielai pieaugs, visi pakalpojumi un pārtika paliks ievērojami dargāk. Nevajag sniegt presē nepatiesu informāciju. Reforma priekš komersantiem, tā godīgi arī vajadzētu pateikt

 14. A, ja tevi kāds vnk. ņemtu un iz$rāstu, ar nekas mnemainītos?
  Nekā personīga, es nē.

 15. Kāpēc runā un raksta: palielināt ieņēmumus. Vispirms jāsamazina izdevumi. To reāli var izdarīt. tikai negribās savējos aiztikt. Vieglāk nodokļu maksātājiem maukt ādu pār acīm, nevis samazināt valsts birokrātiju un līdz ar to neadekvāti lielo ierēdņu skaitu. Ja jau apvieno skolas un slimnīcas,tad var apvienot ministrijas un visvisādus izaugumus, kuri zaļi dzīvo ministriju paspārnē. Redzam, cik nevarīgi ir ierēdņi, ja viņiem uzdod konkrētu jautājumu. Tādus padzīt un bez kompensācijām.

 16. Mauk ādu nost bezdarbniekiem, kaut Jums pašiem tā būtu~ dots devējam atdodas.

 17. Ja ZZS pieķersies pie sociālajām iemaksām, tad aizies pa skuju taku. Lielā reformātore! Labāk izskaud PVN izkrāpšanu, bet nē – rokas par īsām vai pati barojas. Sakārto iepirkumus veselības nozarē, lai visādas firmeles nenosūktu naudu no slimnīcām. Konstatējums – absolūta ideju un varēšanas impotence. Māk tikai pārdalīt jau esošo un sevi reklamēt.

 18. Noslēdziet lūdzu līgumu ar kādu mazo pensiju saņēmēju. Ja viņam šodien pensija ir 235 eiro. Kāds līgums darbosies? Līgums, ka Tev nebūs ēst, jo Tu jau šodien neesi paēdis!!!!!!!! No tā akcīzes nodokļa celšanas cietīsim visvairāk, jo automātiski palielināsies cenas itin visam, un tas noēdīs Jūsu līgumos paredzētās nodokļu reformas Pensijai zem 250 eiro būs tikai ēdiens un brauciens dārgāki no jūsu līgumiem..Kāpēc jāatceļ solidaritātes nodoklis? Kāpēc algām virs 2000 nevarētu piemērot 23% nodokli., bet līdz 1000 eiro 19-20%.

 19. Latvijas valsts budžetu vajadzētu sākt veidot, kā primāro ņemot cilvēku un viņa vajadzības. Nevajadzētu kautrēties valdībai nosaukt reālo iztikas minimumu cilvēkam, kas ir apmēram 700 eiro mēnesī. Tad tādai jābūt arī minimālai algai. Atteikties no sapņu pilīm un uzpūstās valsts pārvaldes, kas ir aizņēmusies miljardiem naudu savu dzīru un labas dzīves nodrošinājumam. Kas mums ir valsts uzņēmumi, partiju barotavas, par ko viņiem tiek maksāti 100 tūkstoši eiro gadā. Pat bagatajā ES 30 000 eiro gadā skaitās pieklājīga alga. Kādu mosnstru jūs te mazajā Larvijā esat izveidojuši??????

 20. Smieklīgi, man šķiet, kad tie laiki, kad Latviešu tautai pirms vēlēšanām varēja stāstīt pasakas ir beigušes.
  Nodokļu reforma ir līgums ar sabiedrību. Kur ir reforma un kur ir līgums? Sāksim ar to, kura amatpersona apmaksās pasūtītā Pasaules Bankas pētījuma izmaksas , kas bija tuvu 1 miljonam. Gribētu zināt cik ministrijas apvienos un cik pārvietos uz lauku reģioniem. Cik reformas rezultātā ir gatavi ieekonomēt Saeima, Valsts prezidenta kanceleja, Valdība ar visām aģentūrām un pārvaldēm, cik pašvaldības, valsts uzņēmumi? Domāju, ka samazinot izdevumus par 30% no apgrozījuma sabiedrība būtu motivēta ticēt šai valdībai, valstij un Latvijas nākotnei. Ozolai vajadzētu patriekt tās dzeguzes, kas sasēdušas FM augstajos krēslos un nav spējīgas racionāli, saimnieciski, tālredzīgi domāt, bet tikai laiza politiķu pakaļas, kas ne par ko neatbild.

 21. Smieklīgi, man šķiet, kad tie laiki, kad Latviešu tautai pirms vēlēšanām varēja stāstīt pasakas ir beigušes.
  Nodokļu reforma ir līgums ar sabiedrību. Kur ir reforma un kur ir līgums? Sāksim ar to, kura amatpersona apmaksās pasūtītā Pasaules Bankas pētījuma izmaksas , kas bija tuvu 1 miljonam. Gribētu zināt cik ministrijas apvienos un cik pārvietos uz lauku reģioniem. Cik reformas rezultātā ir gatavi ieekonomēt Saeima, Valsts prezidenta kanceleja, Valdība ar visām aģentūrām un pārvaldēm, cik pašvaldības, valsts uzņēmumi? Domāju, ka samazinot izdevumus par 30% no apgrozījuma sabiedrība būtu motivēta ticēt šai valdībai, valstij un Latvijas nākotnei. Ozolai vajadzētu patriekt tās dzegūzes, kas sasēdušas FM augstajos krēslos un nav spējīgas racionāli, saimnieciski, tālredzigi domāt, bet tikai laiza politiķu pakaļas, kas ne par ko neatbild.

 22. Kur ņemt naudu veselības aprūpei? Dīvains jautājums,jo Latvija jau neatrodas uz Marsa! Naudu veselības aprūpei un obligātajai veselības apdrošināšanai (kas nepastāv tikai Latvijā) ir jāņem turpat,kur to ņēma pirmskara Latvija un ņem šodien Igaunija,Somija,Zviedrija,Norvēģija,Polija,Nīderlande,Islande,Īrija,Ungārija,Horvātija,Grieķija,t.i.vispirms jau apvienojot labklājības un veselības ministrijas,kā minētajās ES valstīs! Ar to tad arī vajadzētu sākt,nevis ar akcīzes nodokļa palielināšanu degvielai,kas neizbēgami novedīs tikai pie transporta pakalpojumu un pārtikas produktu sadārdzināšanās!

 23. Vai si “finansu specialiste” ir samaksajusi ienakumu nodokli no sava gimenes biznesina, nekustamo ipasumu un uzturesanas atlauju tirgosana kremla cekistu “investoriem”? Vai par Rundales pils balle kremla cekistiem iztirgoto ,Latvijas Valstij svarigo objektu Latvijas Dzelzcels,nodokli ir samaksati ?

 24. Rādās ka nekur pasaulē nav bijis gadījums kad bagātie vienojās ar nabagiem!!!Te nav šahs…bet liekas ka mats sabiedrības mazturīgajiem(80%)

 25. sociāli atstumtais Atbildēt

  2016. gada aprīlī D. eizniece / Ozola Ņujorkā paņēma Latvijas aizņēmumu 1,3 ,- miljardi $ ! ! !
  uz kādiem noteikumiem ?
  1. tika pārkāpta LR Satversme , jo Saeima par to nebalsoja !
  2. kas atmaksās aizdevumu ?
  3. kāpēc bija vajadzīgs šāds ,, aizņēmums ,, un kam tāāāda nauda ir domāta ?

 26. Sāksim ar to, ka esam nabadzīga valsts bez dabas resursiem. Seko kļūdas politiskajos lēmumos un valdošo vēlme vispirms nodrošināt sevi. Vējā palaista iespēja būt par tranzītvalsti Krievijai un uzturēt labas attiecības ar lielo kaimiņu. Aktīvā darbaspēka aizplūšana no valsts un situācijas neizpratne. Rietumiem esam vajadzīgi tikai kā buferis pret Krieviju.

 27. Vienpusējs līgums ar sabiedrību,ne sabiedrību,ne Pasaules banku neuzklausot! Kur ņemt naudu,turpinot palielināt sev algas un samazināt ienākuma nodokli? Fiskālie eksperimenti ar neparedzamu iznākumu turpinās!

 28. Jebkura reforma ir varas uzspiesta, nevēlama un neizdevusies reforma … medicīna, izglītība … nākamā nodokļu reforma …

 29. Rādās ka tiek veiktas darbības sabiedrības bagāto(elites)finanšu stāvokļa uzlabošanai.Budžets rādās ka tiks sakārtots atbilstoši pēdējo gadu praksei ar akcīzes…nekust.īpašuma….un citiem patreiz nezināmiem nodokļiem.Nekur nevar izlasīt par jaunajiem plāniem lai krasi samazinātu ēnu ekonomiku.Izskatās ka vēl aktīvāk turpināsies aplokšņu algas.Liekas ka tiek solīts veiksmes stāsta turpinājums…kaut gan iepriekšējais stāsts nav pat iesācies un varbūt ka jāsauc lietas reālajos vārdos.

  • Sabīna, regīna, aina, zane… Aizdomīgi līdzīgi viedokļi un rakstības veids ar tām pašām kļūdām. Ko, kremļa trolli, nolāpītais! Domā, ka visi ir stulbi? Reformu vajag kā ēst! Palikt tur, kur esam, būtu noziedzīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+