Ekonomika
Nauda

Nodokļu reformas ietvaros veiktas būtiskas izmaiņas patentmaksājumos0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-LETA

Šodien, 31.janvārī, stājas spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas nosaka to profesiju sarakstu, kas var izmantot patentmaksu, kā arī jaunu patentmaksas apmēru, portāls LA.lv uzzināja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

No šī gada 31. janvāra visiem patentmaksas maksātājiem ārpus Rīgas neatkarīgi no profesijas patentmaksa būs 50 eiro par vienu mēnesi, savukārt tiem, kuri savu saimniecisko darbību veic Rīgā – 100 eiro par vienu mēnesi. Patentmaksu var maksāt par vienu, trim vai sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu kalendāra gadu. Patentmaksas maksājuma termiņš nevar būt mazāks par vienu kalendāra mēnesi.

Nodokļu reformas ietvaros ir paplašināts to saimnieciskās darbības veicēju loks, kuri nodokļu nomaksai var izmantot samazināto patentmaksu.

Maksāt samazināto patentmaksu 17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā personai ir tiesības, ja ir piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi) un tam ir tiesības piemērot pensionāra neapliekamo minimumu vai tas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīts par personu ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, saimnieciskās darbības ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 3000 euro, nav reģistrēta cita saimnieciskā darbība, persona nenodarbina darbiniekus un tā nav algas nodokļa maksātāja.

Samazināto patentmaksu nepiemēro šādām profesijām: fotogrāfs, mākslas fotogrāfs, kinooperators un audioieraksta operators, frizieris un skaistumkopšanas speciālists (piemēram, frizieris, grimētājs, kosmetologs, kosmētiķis, nagu kopšanas speciālists, parūku meistars, pirtnieks, stilists, vizāžists, tetovētājs, dekoratīvās caurduršanas meistars).

Patentmaksa ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību. Patentmaksa ir galīgs nodokļa maksājums par vienu, trim vai sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu kalendāra gadu. Savukārt samazinātā patentmaksa ir galīgs nodokļa maksājums par kalendāra gadu vai sešiem kalendāra mēnešiem.

VID uzsver, ka jebkura veida patentmaksa ir atmaksājama maksātājam tikai gadījumā, kad VID pieņem lēmumu par atteikumu reģistrēt fizisko personu kā patentmaksas maksātāju.

LA.lv