×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. jūlijs, 2012
Drukāt

Nodokļu sloga ēna pār ekonomiku

Foto - LETAFoto - LETA

Katram, kurš, reiz spēlējoties ar bērniem, mēģinājis paskriet, kamēr kāds no viņiem ieķēries kājā, ir zināms, ka tas nav iespējams – pašļūkt uz priekšu var, bet brīvi skriet nevar. 


 

Debatēs par mūsu valsts ekonomikas attīstību esmu vairākkārt uzsvēris, ka vissvarīgākais mums šobrīd ir sakārtot savu tautsaimniecību, lai celtu tautas kopējo labklājību. Šajā sakarā ir būtiski apzināt un izravēt nezāles, kas to kavē.

Nesen ir parādījies kārtējais pētījums, kas atgādina par nozīmīgu kavēkli – bremzi – mūsu valsts ekonomikas attīstībai un tautas labklājības celšanai: ēnu ekonomiku. Pētījums apstiprina, ka ēnu ekonomika Latvijā, īpaši aplokšņu algas, ir krietni lielāka problēma nekā mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Problēma un bremze tāpēc, ka tas pastiprina nevienlīdzīgus konkurences apstākļus Latvijā, kas savukārt kavē investīcijas un jaunu darba vietu rašanos. Kurš vēlas ieguldīt naudu tautsaimniecībā, kur ir nevienādi (pat neskaidri) spēles noteikumi, ja ir izvēle ieguldīt naudu citur?

Ir jāuzdod jautājums – kāpēc pie mums ir lielāks aplokšņu algu īpatsvars nekā kaimiņu valstīs? Vai esam negodīgāka tauta? Manuprāt, atbildei nav nekāda sakara ar godīgumu, bet gan ar izdevīgumu. Ja salīdzinām mūsu nodokļu sistēmu ar citām Eiropas valstīm, tad skaidri redzams, ka mums ir ļoti liels nodokļu slogs tieši zemajām algām. Bet vairākums mūsu algu Eiropas kontekstā ir zemas, jo diemžēl pārsvarā ražojam preces ar zemu pievienoto vērtību. Tas nozīmē, ka Latvijas uzņēmums nav konkurētspējīgs ne ar citu Baltijas, ne Skandināvijas valstu uzņēmumu algu nodokļu dēļ. Lai uzlabotu savu konkurētspēju zemo algu sektorā, uzņēmumiem ir liels kārdinājums nemaksāt visu algu oficiāli. Un, ja reiz daži tā rīkojas, citi jūtas spiesti turēties līdzi.

 

Lai lauztu šo apburto loku, nepietiks ar moralizēšanu un nelīdzēs arī bargi sodi. Ir jāmaina sistēma kopumā, tad mainīsies arī uzvedība. Proti, ir jāsamazina nodokļu slogs tieši zemajām algām, nevis visām algām kopumā, kā tas šobrīd ir izlemts.

 

To var izdarīt vienkārši, strauji paaugstinot neapliekamo minimumu. Tas nozīmēs proporcionāli lielāku nodokļu slogu samazinājumu tieši zemajām algām, kas savukārt samazinās ēnu ekonomiku, palielinās uzņēmumu konkurētspēju un veicinās investīcijas un jaunu darba vietu rašanos. Ir jāatceras, ka starp “lielajām” algām Latvijas iedzīvotāju ienākuma nodokļu likme jau ir ļoti konkurētspējīga Eiropas kontekstā.

Nodokļu sistēma nav Dieva dota, bet cilvēku radīta ar mērķi mums visiem dzīvot labāk. Ir laiks atslogot sevi no nevajadzīgas labklājības celšanas bremzes. Ir jāatvieglo nodokļu slogs zemajām algām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+