×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. marts, 2012
Drukāt

Noindēto bišu saimju īpašnieki lūdz palīdzību Dānijas vēstniecībā

bites1

Saistībā ar to, ka dāņu uzņēmējs Jons Jakobsens joprojām nesniedz piedāvājumu zaudējumu segšanai cietušajiem biškopjiem, Latvijas Biškopības biedrība lūgusi palīdzību Dānijas vēstniecībai Latvijā, kā arī vērsusies ar sūdzību pie Dānijas lauksaimniekus un pārtikas pārstrādātājus apvienojošas organizācijas.

Par to biznesa portālu “Nozare.lv” informēja biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Kā ziņots, pērn 19.jūlijā Viļķenes pagastā dāņu uzņēmums, miglojot ziedošu rapšu lauku ar insekticīdu, iznīcinājis aptuveni 400 bišu saimes. Pēc notikušā biškopji pieprasīja kompensēt saimju vērtību un neiegūtā medus ražu, par vienu saimi prasot 200 latu līdz 250 latu lielu kompensāciju. Valmieras rajona tiesā 8.februārī bija paredzēta lietas izskatīšana, tomēr tā atlikta uz rītdienu, 14.martu, jo puses sākušas sarunas par izlīguma iespējām.

“Tiesā tika solīts priekšlikumu biškopjiem izteikt līdz 29.februārim, tomēr tas nav izdarīts. Līdz ar to biedrība vēlas tikties ar Dānijas vēstnieku Latvijā, lai uzzinātu par iespējām ātrāk palīdzēt cietušajiem Latvijas biškopjiem, jo nepieciešama ātra un reāla finansiāla palīdzība, lai sāktu jauno dravošanas sezonu,” sacīja Krauze.

Viņš arī norādīja, ka ārzemju uzņēmējiem Latvijā “vajag saimniekot godīgi, ievērojot Latvijas likumdošanu un nenodarot postu Latvijas dabai un iedzīvotājiem”.

“Nav vajadzīgi investori, kas sagandē vidi. Valstij ir steidzami jārīkojas, lai ierobežotu zemes iztirgošanu ārzemniekiem spekulatīvos nolūkos. Būtu jāpanāk, ka lauksaimniecības zemi drīkstētu iegādāties personas, kas māk to apsaimniekot un kurām ir atbilstoša izglītība. Saimniekojot godprātīgi un atbilstoši likumdošanai, posts netiks nodarīts ne dabai, ne bitēm,” akcentēja biedrības vadītājs.

Viņš sacīja, ka bišu saimju ziemošanas apstākļi Latvijā šoziem ir apmierinoši, tomēr daļa no vasarā cietušajām bišu saimēm gāja bojā uzreiz, daļa – ziemošanas laikā, bet pārējās ir novājinātas un pavasari nesagaidīšot.

“Tuvojas jaunā biškopības sezona, un biškopji nevarēs nopelnīt izdzīvošanai nepieciešamos līdzekļus. Piemēram, vissmagāk cietušās dravas novietnē no 28 bišu saimēm vāja dzīvība saklausāma tikai sešās saimēs,” sacīja Krauze.

Latvijas Biškopības biedrība apvieno 2150 biedrus – lauksaimniekus, kas nodarbojas ar biškopības produkcijas ražošanu, kā arī pārstāv citas lauksaimniecības nozares. Atkarībā no laika apstākļiem gadā Latvijā tiek ievākts aptuveni 700 līdz 2000 tonnu medus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+