×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. septembris, 2015
Drukāt

Kā pārziemināt nokarenās verbēnas?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kā pārziemināt nokarenās verbēnas?” MARTA LIEPĀJĀ

Miera periodā un pēc tā

Rudenī pirms salnām verbēnas jāpārvieto telpās, jo tās, būdamas siltzemju augi, baidās aukstuma. Stublājus saīsina par divām trešdaļām, lai labāk augtu spēcīgi, jauni dzinumi un puķes ziedētu. Ziemā, kad augiem ir miera periods, jānodrošina pazemināta temperatūra (+10…+15 °C), gaiša telpa. Laista minimāli, vien tik daudz, lai neiekalstu saknes. Nedrīkst ļaut verbēnām zaļot visu gadu, citādi augi tiek novājināti un slikti zied. Ja ziemā tur nepiemērotos apstākļos, uz augiem mēdz savairoties kaitēkļi (laputis, tīklērces) un slimības (miltrasa, pelēkā puve).

Pēc miera perioda verbēnas pārstāda lielākā podā nekā iepriekšējais. Balkonu kastēs vai iekarināmos traukos iestāda pēc salnām (maija beigās, jūnija sākumā). Lai augi izplauktu pilnā krāšņumā, vasarā tiem nepieciešams daudz gaismas un ūdens, tāpēc bagātīgi jālaista, nedrīkst iekaltēt. No maija līdz augusta beigām mēslo reizi nedēļā ar pilnmēslojumu 0,2% koncentrācijā. Verbēnas zied līdz pat rudens salnām.

Lai saglabātu šķirnes vai hibrīda īpašības, verbēnas pavasarī pavairo ar lapainajiem galotnes spraudeņiem. Līdz ziedēšanai jāgaida aptuveni divi mēneši. Jāņem vērā, ka, pavairojot mājas apstākļos, mātesaugam jābūt labi koptam un veselīgam, lai varētu iegūt kvalitatīvu stādmateriālu.

Protams, skaistās puķes var audzēt vienu gadu un ikreiz iegādāties jaunus, veselīgus augus. Dārzniecībās tos tirgo, sākot ar maiju.

Augi pieder pie verbēnu dzimtas, savvaļā izplatīti Amerikā kā daudzgadīgi lakstaugi vai puskrūmi. Ģintī ir vairāk nekā 200 sugu. Dažas no tām pie mums audzē kā viengadīgus krāšņumaugus. Bagātīgi ziedošās, nokarenās verbēnas ir vienas no populārākajām balkonu puķēm, piemērotas arī iekarināmiem traukiem, augstiem podiem.

Nokarenās verbēnas

Hibrīdā verbēna (Verbena x hybrida) izveidota, krustojot dažādas verbēnu sugas. Liela krāšņu šķirņu un to grupu bagātība. Jaunākajām šķirnēm raksturīgs kompakts augums (20–40 cm), veido vertikālus vai pacilus, zarotus cerus. Lapas ir vienkāršas, sakārtotas pretēji un gandrīz sēdošas. Ziedi mēdz būt spilgti rozā, sarkani, tumši zili, balti, arī divkrāsaini, 0,5–1 cm diametrā, sakārtojušies čemurveida ziedkopās. Piemēram, šķirņu grupai Tukana dzinumi sasniedz 70 cm garumu.

Krāšņā verbēna (Verbena speciosa) Imagination veido līdz 30 cm garus, smalkus dzinumus ar sīkām lapām un violetām ziedkopām.

Peru verbēnas (Verbena peruviana) Samira grupas šķirnes ir labi sazarotas, nokarenas, ar 40 cm gariem dzinumiem. Ziedi ir sarkani, zili ar actiņu, spilgti rozā, balti. Šķirnei ‘Hurricane Hot Pink’ ir sarkani baltas ziedkopas, dzinumi ir 40 cm gari.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+