×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. septembris, 2014
Drukāt

Nolaupītais igauņu drošībnieks atteicies no “Pussy Riot” advokātiem (1)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess sarokojas ar šobrīd Krievijā aizturēto drošības dienesta darbinieku Estonu Kohveru. (Arhīva foto)

Krievijas drošības dienestu nolaupītais Igaunijas Drošības policijas (KaPo) darbinieks Estons Kohvers, kas ieslodzīts Maskavas Lefortovas cietumā, oficiāli atteicies no pazīstamajiem advokātiem Marka Feigina un Nikolaja Polozova, ko viņam izraudzījusi Igaunijas valsts, trešdien vēsta Krievijas mediji.

Šādu iesniegumu no Kohvera esot saņēmusi Maskavas Lefortovas rajona tiesa, paziņojusi šīs tiesas pārstāve.
Kā uzskata Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets, šī informācija liecina, ka Kohveram nav iespēju brīvi pieņemt lēmumus.

Paziņojumā presei ministrs norādījis, ka Igaunijas valsts izraudzījusies šos advokātus, cenšoties nodrošināt Kohveram labāko iespējamo aizstāvību.

Viņš pateicies Feiginam un Polozovam par palīdzību, ko viņi kā eksperti snieguši Kohvera lietā, piebilzdams, ka nešaubās par šo advokātu kompetenci un uzticamību.

Paets atzinis, ka situācija ir sarežģīta, bet piebildis, ka Igaunijai “ir daudz sabiedroto un draugu, kas mūs labi saprot un atbalsta”.

“Nolaupot Kohveru Igaunijā, [pārvedot viņu uz Krieviju] un turot ieslodzījumā Maskavā, Krievija pārkāpusi starptautiskās tiesības,” atgādinājis Paets. “Mēs pieprasām, lai Kohvers tiktu nogādāts atpakaļ Igaunijā,” viņš paziņojis.

Paets arī aicinājis paturēt prātā, kādā vidē Kohvers atrodas “24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā”.

Pēc ministra teiktā, šobrīd ar Kohveru nevar kontaktēties neviens, izņemot izmeklētājus un Krievijas Federālā drošības dienesta darbiniekus, tādēļ par minēto lēmumu nekas vairāk nav zināms, bet rīt tiesā situācija kļūs skaidrāka.

Viņš piebildis, ka Igaunija pieprasa atļaut Kohveram vēlreiz tikties ar savas valsts konsulu.

Feigins Kohvera izredzēm sniedzis visnotaļ pesimistisku vērtējumu. “Jā, es zinu, kas tur noticis, bet advokāta ētika man neļauj to izpaust,” viņš atbildējis portālam “Delfi.ee”, iesakot par to jautāt Igaunijas Ārlietu ministrijai. “Viņu apraksts labi atbilst patiesībai,” piebildis jurists.

“Mēs kā advokāti sniedzām visu iespējamo palīdzību un juridiskās konsultācijas. Par visu maksimāli sīki informēta mūsu pilnvarotāja – Igaunijas vadība, tā zina visu, bet pārējais atrodas ārpus brīvi pieejamās informācijas robežām – tas ir advokāta noslēpums, kuru es nevaru izpaust,” Feigina teikto citē BBC krievu ziņu dienests.

“Viņa gadījums ir tik smags, tik bezcerīgs un, teiksim tā, tik tipisks Krievijas tiesu sistēmai, paturot prātā, kā tiek risinātas šāda veida lietas, ka es, godīgi runājot, labu iznākumu neredzu,” atzinis advokāts.

Feigina kolēģis Polozovs iepriekš laikrakstam “Postimees” izteicās, ka Krievijā šobrīd neatkarīgu tiesu nav.

“Nerunāju par sadzīviskām lietām, kad kāds nozadzis vistu vai kartupeļu maisu – tad pastāv cerība uz taisnīgu tiesu, bet, runājot par politiķiem, spriedumu nosaka nevis tiesa, bet valsts vara, dažos īpašos gadījumos pats [prezidents Vladimirs] Putins,” viņš stāstīja vēl pirms pirmdien notikušās tikšanās ar Kohveru.

Tobrīd Polozovs sacīja, ka centīsies panākt Kohvera atbrīvošanu pret drošības naudu, lai gan izredzes atzina par niecīgām. Viņš izteicās, ka šai lietā ir svarīgi “sacelt troksni” un uz kaut kādiem panākumiem var cerēt vienīgi sadarbībā ar Igaunijas valdību, Eiropas Savienību un NATO.

Jau ziņots, ka Krievijas drošības dienesti Kohveru nolaupīja 5.septembrī Luhamā apvidū, Igaunijas dienvidaustrumos, netālu no robežas ar Krieviju, un, lietojot spēku, aizveda sev līdz.

Krievijā Kohvers apsūdzēts spiegošanā, par ko viņam draud 10-20 gadi cietumā. Kohvers šīs apsūdzības noliedz.
ASV, Eiropas Savienība un Ziemeļvalstis pieprasījušas Krievijai nekavējoties atbrīvot nolaupīto KaPo darbinieku.

Igaunijas valsts Kohvera aizstāvībai bija izraudzījusies advokātus Feiginu un Polozovu, kas cita starpā bijuši arī skandalozās pankgrupas “Pussy Riot” aizstāvji, savukārt Krievijas puse Kohveram iecēlusi savu advokātu – Jevgeņiju Aksjonovu.

Otrdien bez rezultātiem beidzās vēl viena Igaunijas un Krievijas robežapsardzes dienestu pārstāvju tikšanās, pusēm tā arī nespējot vienoties par notikušā detaļām, lai arī jau incidenta dienā abu pušu atbildīgo amatpersonu palīgi bija parakstījuši notikuma vietas apskates protokolu, kurā atzīts, ka notikuma vietā atklātas pēdas, kas no Krievijas ved uz Igauniju un atpakaļ, tādējādi apliecinot, ka Kohvers aizturēts robežas Igaunijas pusē. Kā norādījusi Iekšlietu ministrijas pārstāve, turpmāk notikušais tiks apspriests diplomātiskajā līmenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tādos gadījumos var līdzēt tikai spiegu apmaiņa. Igauņi droši vien jau pēta, kuru krievu spiegu arestēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+