×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Nolaupītās meitenes


gusteknes_7

Pirmajā nedēļas nogalē vien sapelnījusi vairāk nekā 20 miljonus dolāru, kanādieša Denī Vilnēva drāma “Gūsteknes” ne vien sapulcinājusi “Oskaram” pietuvinātu aktieru plejādi ar Hjū Džekmenu un Džeiku Džilenholu priekšplānā, bet arī risina stāstu, kurā ir bērnu nolaupīšana.


 

Morālas dilemmas risina kanādiešu jaunās paaudzes režisoru viena no redzamākajām personībām Denī Vilnēvs, kura īpašais paņēmiens ir teju dokumentālista skatījums, kas drāmai “Gūsteknes” piedod ļoti ticamu atmosfēru. Kādā no nelielajām Amerikas dienvidu štatu piepilsētām dzīve rit ikdienišķi, un Pateicības dienā, paņēmuši tradicionālo pīrāgu, Doveri dodas ciemos pie Bērčiem – ģimeni, ar kuru viņus saista ciešas draudzības saites. Kad Doveru sešgadīgā meitiņa izlūdz atļauju atgriezties savās mājās, lai paņemtu kādu aizmirstu mantiņu, neviens nenojauš, ka pastaiga izvērsīsies par aizsākumu drāmai, kas uz mūžiem izmainīs ne tikai šo cilvēku dzīvi. Proti, gan Anna, gan Džoja tiek nolaupītas, un iecerētās svinības pārvēršas par asarām slacītu un izmisuma pilnu dienu, kurai sekos nākamās. Izmeklēšana ir uzticēta detektīvam Loki, kurš visas iepriekšējās lietas ir atrisinājis, pat neskatoties uz sarežģījumiem, taču vai arī šoreiz viņam izdosies uziet noziedzniekam uz pēdām, šaubas kļūst arvien pamatotākas, turklāt dienas rit, un, kā rāda statistika, ja bērns nav atrasts nedēļas laikā, tad izredzes viņu redzēt sveiku un veselu tuvojas nullei.

Tik sāpīga tēma – bērnu nolaupīšana – bija iemesls, kāpēc “Gūstekņu” scenārijs ilgi sabija plauktā, neatrodot potenciālo Amerikas finansētāju atbalstu. Statistikas dati ir nežēlīgi – ASV vien katru dienu vairāk nekā simts bērnu kļūst par nolaupītāju upuriem, kuri nekad vairs neredzēs savus vecākus.

Tamdēļ ir saprotams Doveru un Bērču satraukums un vienlaikus arī atvieglojums, kad tiek atrasts netālu no meiteņu pazušanas vietas treilera šoferis – puisis ar maza bērna saprātu, kuru jau pēc dažām dienām nepietiekamu pierādījumu dēļ no cietuma atbrīvo, taču tas ir tikai viņa šausmu sākums, jo Dovers, savā prātā ieņēmis, ka Alekss kaut ko slēpj, nolemj meitu atrast saviem spēkiem, un dara to tā, kā pats uzskata par pareizu.

“Gūsteknes” nav no filmām, kas viegli izgaist no prāta, un par to parūpējusies laba komanda: Vilnēvs, kura drāma “Ugunsgrēki” pirms diviem gadiem bija nominēta “Oskaram” kategorijā “Labākā filma ārzemju valodā”, scenārists Ārons Gužikovskis, kurš Holivudā debitēja ar Baltazāra Kormakūra kriminālfilmu “Kontrabanda”, un desmit “Oskariem” nominētais operators Rodžers Dīkinss, kurš strādājis dažādos žanros un ar daudziem režisoriem, arī brāļiem Koeniem, Semu Mendesu, Stīvenu Daldriju, Mārtinu Skorsēzi un Ronu Hovardu. Un, protams, aktieri, kas var lepoties ar pietuvinātām attiecībām pasaules viskārotākajai kinobalvai “Oskars”: Hjū Džekmens, Džeiks Džilenhols un Terenss Hovards (viena nominācija), Viola Deivisa (divas nominācijas), Melisa Leo (“Oskars” par “Cīnītāju”), kā arī Marija Bello un Pols Dano.

 

UZZIŅA:

“Gūsteknes”/”Prisoners”

ASV, 2013

Režisors: Denī Vilnēvs

Lomās: Hjū Džekmens, Džeiks Džilenhols, Marija Bello, Terenss Hovards, Viola Deivisa, Melisa Leo, Pols Dano

No 20. septembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+