×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
16. oktobris, 2012
Drukāt

Nolec no 39 kilometru augstuma

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Austriešu izpletņlēcējs Fēlikss Baumgartners, veicot lēcienu no stratosfēras augstākajiem slāņiem, labojis virkni rekordu, tostarp kļuvis par pirmo cilvēku, kura lidojuma ātrums pārsniedzis skaņas ātrumu, informē raidsabiedrība BBC.

 

Avantūristiskajam lēcienam austrietis gatavojās septiņus gadus. “Liekas, no maniem pleciem novēlušās 20 tonnas,” uzreiz pēc lēciena Vācijas raidsabiedrībai “Servus TV” sacīja 43 gadus vecais dēkainis. Bijušais armijas izpletņlēcējs stratosfēras augstākos līmeņus sasniedza īpaši būvētā kapsulā, ko 39 kilometru augstumā pacēla ar hēliju pildīts milzīgs gaisa balons. Vajadzīgo augstumu viņš sasniedza pēc nedaudz vairāk nekā divām stundām. Tad, pamājis sveicienu vairākiem miljoniem cilvēku visā pasaulē, kuri savos televīzijas ekrānos šo lēcienu vēroja tiešraidē, Baumgartners atspērās no kapsulas un ārkārtīgi milzīgā ātrumā traucās zemes virzienā. Pēc četru minūšu un 20 sekunžu ilga brīvā kritiena, kura laikā avantūrists sasniedza lielu ātrumu – 1137 kilometru stundā, Baumgartners atvēra izpletni. Lēciena kopējais ilgums bija deviņas minūtes un trīs sekundes. Piezemējies viņš nokrita ceļos un pacēla rokas pret debesīm. Ar šo lēcienu viņš mēģināja pārspēt piecus pasaules rekordus, taču laboja tikai četrus – augstāko brīvo kritienu, lielāko sasniegto ātrumu, cilvēkam krītot, augstāko lidojumu ar gaisa balonu un ātrāko kritienu. Viņam pietrūka desmit sekundes, lai sasniegtu arī ilgāko brīvo kritienu pasaules vēsturē. 
leciens

Līdzšinējais brīvā kritiena rekords piederēja amerikānim Džozefam Kitingeram, kurš 1961. gadā medicīniska eksperimenta ietvaros nolēca no 31 333 metru augstuma. Šobrīd astoņdesmit gadu slieksni pārkāpušais Kitingers arī darbojās Baumgartnera komandā, kura palīdzēja austrietim sagatavoties šim lēcienam. “Fēlikss paveica lielisku dabu, un man bija liels gods strādāt ar šo drosmīgo puisi,” sacīja Kitingers.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+