×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
5. septembris, 2014
Drukāt

Nolemj iekļaut Rīgas robežzīmes kultūras pieminekļu sarakstā (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) piektdien nolēma četras Rīgas robežzīmes iekļaut valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, aģentūrai BNS pastāstīja VKPAI vadītājs Juris Dambis.

“Mēs izvērtējām no speciālistu viedokļa. Un, protams, objekts atbilst tam, lai tiktu iekļauts aizsargājamo sarakstā,” paskaidroja Dambis, uzsverot, ka zīme ir jāsaglabā tāda, kādu to mākslinieks ir radījis.

Viņš sacīja, VKPAI jau nosūtījusi vēstuli Rīgas domei, lūdzot sniegt savu viedokli par šo jautājumu. Pēc tam VKPAI apkopos informāciju un sūtīs to Kultūras ministrijai.

Kultūras ministres padomniece Dagnija Grīnfelde sacīja, ka lēmumu par objekta iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā jāpieņem Ministru kabinetam, tādējādi tas nevar notikt ļoti ātri.

Dambis BNS skaidroja, ka pēc tam, kad Rīgas robežzīme būs iekļauta aizsargājamo sarakstā, VKPAI būs juridisks spēks prasīt objektu pārveidot atpakaļ tādu, kāds tas bija, tas ir, sirsniņu uz burta I nomainīt pret garumzīmi.

Jau vēstīts, ka Rīgas robežzīmei garumzīme burtā I nomainīta pret sirsniņu, kas bija izkrāsota Rīgas pilsētas krāsās un plānots to pārkrāsot Latvijas karoga krāsās.

Valsts valodas centrs augusta beigās ierosinājis lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā par garumzīmes nelietošanu uz Rīgas robežzīmes “RĪGA”. Izplatīta arī vēstule ar prasību atjaunot garumzīmi uz I, kuru parakstījuši 150 kultūras nozares speciālisti. Arī Kultūras ministrija vērsusies Rīgas domē ar aicinājumu novērst Valda Celma personisko tiesību uz darba neaizskaramību pārkāpumu, atjaunojot sākotnējā izskatā mākslinieka 1980. gadā izveidoto robežzīmi “RĪGA”.

Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņojis, ka sirsniņa garumzīmes vietā uz burta I tiks saglabāta vismaz līdz Latvijas Republikas dibināšanas gadadienai.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nu tad pieminekli paarvietot uz kaadu Riigas parku tuvaak kultuuras piemineklu paarvaldei vai tuvaak Saeimai, lai sargaa – idiotu bars.

  2. Tas, protams, ir taktisks risinājums šīs vasaras jezgai ap Rīgas zīmi, tomēr aplamība no kultūras mantojuma saglabāšanas viedokļa – kāpēc šī zīme tikai tagad tika pieminekļu uzraugu ‘ieraudzīta’? Kāpēc to neiekļāva Latvijas kultūras kanonā jau dažus gadus atpakaļ? Droši vien nebija racionāla iemesla un, patiesību sakot, arī tagad nav. Toties ir vajadzīgs ātrs risinājums pret nejēgu veiktām aktivitātēm.
    Zīmes kā tādas, protams, ir gaumīgas un stilistiski nevainojamas, tomēr vai ar to ir gana, lai tās nosauktu par kultūras pieminekli? Ja atmiņa mani neviļ, tad PSRS laikā stilistikas un vides risinājuma ziņā līdzīgas zīmes parādījās pie Tallinas robežām (tās, šķiet, vēl aiz vien ir turpat), turklāt, kā parasti, pāris gadus ātrāk nekā Latvijā. Līdz ar to argumenti par labu šī vides dizaina objektu oriģinalitātei ir tādi paviegli.
    Bet vai tad man skauž? Galvenais jau tas, lai nejēgas neapķēza par godu kārtējiem svētkiem vai citīem tingeltangeļiem!

  3. Kaut kas neticams!!! Nav no koka, bet Dambis nolēmis iekļaut sarakstā?

  4. Nu nesanāks sagandēt mūsu galvaspilsētas nosaukumu Mr. Prusakovam….

Draugiem Facebook Twitter Google+