Latvijā
Politika

Egils Līcītis: Kad deputātos mostas sirdsapziņa2


Egils Līcītis
Egils Līcītis
Foto: Timurs Subhankulovs

Tā saucamie tautas kalpi, kā nesen ievēlētie tikumīgie jaunekļi, tā vecie, pieredzes bagātie vēži šonedēļ sanervozējušies ne pa jokam. Āre, ceturtdien pie Saeimas ēkas pulcēsies melnais tūkstotis protestētāju ārstu, ārstu palīgu, medmāsu, medicīnas studentu, kuriem pievienosies neapmierināti pašvaldību vadītāji, darbinieki un provinces iedzīvotāji.

Kas zin, vai uz piketiem atvēlēto laukumu parlamenta priekšā neatnāks arī izbadējušies Latvijas radiofona reportieri un noplīsuši zinātnieki, un citi, kuri no valsts vēsturiski lielākā budžeta izsituši sev pagalam mazu kapitālu un necilas sociālās garantijas.

Šoreiz lieta būs nopietna. Lauzts ir mediķiem dotais vārds par algas palielināšanu.

Administratīvi teritoriālajā reformā daudz kur netiek ņemtas vērā vietējo cilvēku intereses. Neapspriežoties ar nodokļu maksātājiem, brangi kāpinātas, lasi, septiņkāršotas budžeta uzturnaudas politiskajām partijām. Ar sašutuma krusu nosodīt notiekošo pie Augstā nama nāks Latvijas gods un slava, skaidrākās sirdis un gaišākie prāti, kā arī lauki, kur ir mūsu valsts saknes un pamati.

Šoreiz mītiņot neierodas opozīcijas lēti uzpirkti vēlētāji, noalgots sarkano pūlītis ar bungu rībināšanu, pannu sišanu, kastroļu bim-bam klaudzināšanu, par kuriem drīkst neuztraukties.

Tie nebūs bohēmas pārstāvji, kuriem nav pa prātam cirka dresēto dzīvnieciņu likteņi. Nebūs viegli aizūjināmi pensionāri, kuri sūdzas par grūtumiem vecumdienās un kuri vēlāk pasaka paldies mīļiem deputātiņiem par silto uzņemšanu un atvainojas, ja 100 Saeimas ķeizariņiem vecļaužu dēļ radušās sīkas neērtības.

Saeimiešiem ceļā negadīsies prokrievisku spēku demonstrācija, kurā žņaudzī dūres pret pastāvošo iekārtu un politisko pārvaldi, bet kuru kaķa lāsti mūsu valstij neko nekaitē. Atnācēji būs civilizēta publika, inteliģenti cilvēki, kuri ceturtdien iepretī Saeimas namam parādīs, cik zemu var krist kulturāla, labi audzināta sabiedrība, viena no gaišākajām latviešu tautas daļām, kura satracināta līdz beidzamai pakāpei.

Uz plača nebūs mīkstie. Kad mediķos, pašvaldniekos uzrūgst saīgums, sabiezē cemme par likuma prasību nepildīšanu no pašu likumdevēju puses, cilvēki nepadosies nekādos apstākļos un neapstāsies nekādu šķēršļu priekšā.

Tāpēc ziepes savārījušos valdošās koalīcijas pārstāvjus ir sagrābis lampu drudzis, un viņi nejūtas droši pat paši savā ādā.

Uz ceturtdienas akciju paredzams tik daudz ļaužu kā pīķa stundā stacijas laukumā, un cilvēki būs klāt kā nagliņas noliktā vietā, noliktā stundā tikpat noteikti, kā pie Laimas pulksteņa satikšanos neizlaiž divi mīlnieki.

Sanākušie uzstāsies arī klāt neesošo brāļu un māsu vārdā, kuri jūtas tikpat sāpināti par pārāk lielo izveidoto kontrastu starp augstākos ešelonos sēdošiem, ar ikriem ēdinātiem deputātiem, kuri labprāt justos netraucēti savā noslēgtībā, un starp darbā izdegušu ārstu un par mazu aldziņu strādājošu medmāsu.

Bet vai tiešām domājat, ka politiķos nemājo sirdsapziņa? Iemājo! Sirdsapziņa mostas un runā!

Tas bij ļoti laipni no valdības puses, kad partijām ar kolosālu ēstgribu atņēma no ieplānotiem pieciem miljoniem miljoniņu un atdeva trūcīgiem sabiedriskajiem medijiem.

Veselības ministre Viņķele aicina kolēģus “rūpēs par mediķiem” zemoties un atvainoties, ka solītais pielikums pie algas nav kritis makā. Nacionālā apvienība vainas izpirkšanai vēlētos biedriskā solidaritātē iesaldēt deputātiskā darba atalgojumu – un neviena partnera balss nav cēlusies pretī apsaukt, cik tas būtu populistisks gājiens.

Arī citi nobijušies gribētu lūgt piedošanu, kaut klusībā droši vien nožēlo, ka nevar sadomāt, kādu nepatīkamu ieganstu dēļ (ceļa seguma remonta un bruģēšanas darbi u. tml.) liegt manifestāciju Jēkaba ielā.

Saistītie raksti
Diez vai sirdsapziņa nav par vēlu modusies. Šoreiz būs tā, ka protestētāji pamatīgi plūks deputātiem spalvas un pacirps krietni vien saaugušo vilnu.

Nav izslēgts, ka varas partiju pārstāvji tiks ierakstīti balsstiesīgo melnajā piezīmju grāmatiņā! Pareizi vien ir, tautas masām jāgādā, lai ievēlētie tautas priekšstāvji nenomirst paš­apmierinātībā un deputātiem jāsamazgā galva, lai tā vēl ilgi džinkst.

LA.lv
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Vīķe-Freiberga Latvijai dzimšanas dienā veltī īpašu rotu kolekciju
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Tiesa ļauj valdībai iecelt jaunu LU rektora vietas izpildītāju
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atlaistā “RNP” valde tiesā apstrīdējusi Burova lēmumu 1
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sezonas dramatiskāko zaudējumu
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai nākotnē latviešu valoda būs tikai ķēķa valoda? 8
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
29 minūtes
RR
Raivo Rosts
Ekonomika
Raivo Rosts: Kā mobilās tehnoloģijas ļauj pelnīt vairāk
5 stundas