Latvijā
Politika

Satrauc aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot 15

Foto – LETA

Primārās aprūpes pieejamība valstī ir atjaunojusies, un ģimenes ārsta praksē vidēji tiek uzņemti apmēram 19 pacienti, šodien preses konferencē par rīcību saistībā ar primārās veselības aprūpes nodrošināšanu teica veselības ministre Anda Čakša.

Ministri joprojām satrauc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot, jo tas esot nopietns gājiens pret pacientiem. Šāds aicinājums esot destruktīvs, un neveicina konstruktīvu sadarbību, piepilda ministre.

Tāpat viņa norādīja, ka nākamnedēļ, 27.jūlijā, plkst.13 Veselības ministrija (VM) aicina ģimenes ārstus uz sarunu par nozares problēmjautājumiem, tostarp par birokrātijas mazināšanu, kvalitātes kritērijiem, kapitācijas naudas modeļa uzlabošanu, kā arī par papildus finansējumu veselības aprūpei.

Čakša norādīja, ka uz visiem ģimenes ārstiem attiecas jau iepriekš ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju (LLĢĀA) parakstītā vienošanās, tāpat piedāvājums par 150 eiro palielināt kapitācijas naudu joprojām esot spēkā.

Ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka kopš 3.jūlija, kad sākās ģimenes ārstu streiks, laiks aizvadīts samērā mierīgi, jo neviena ārstniecība iestāde nav ziņojusi par grūtībām, ar kurām nevarētu tikt galā.

Mūrmane-Umbraško atzīmēja, ka ģimenes ārstu streika laikā pie citiem mediķiem vērsušies apmēram 4600 pacientu, kuriem palīdzības saņemšanai būtu bijis jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Skaits neesot bijis liels, tāpēc arī tas lielus sarežģījumu neradīja.

Arī ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim pieauga zvanu skaits, tomēr apmērs neradīja pārslodzi un tas spēja tikt galā ar pacientu zvaniem, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Pēc viņas paustā, tāpat saņemta virkne sūdzību par to, ka ģimenes ārstu praksēs valsts apmaksātie pakalpojumi tiek sniegti par maksu, kaut arī to ārsti nedrīkst darīt. VM aicina iedzīvotājus vērsties Veselības inspekcijā (VI) un ziņot par šādiem gadījumiem.

Mūrmane-Umbraško informēja, ka iedzīvotāju sūdzību dēļ VM lūdza VI “iegriezties praksēs”. Kopš streika sākšanās VI devusies uz 178 ģimenes ārstu praksēs, lai apzinātu situāciju. 37 no šiem ģimenes ārstiem piedalās streikā, 23 – piedalās streikā, bet turpina sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, savukārt 118 ģimenes ārsti strādā un nodrošina iedzīvotājiem veselības aprūpi.

VM pārstāve arī uzsvēra, ka VI pārbaudes nav vēršanās pret ārstiem, bet gan veids, kā pārliecināties, pa praksēs, par kurām VM nebija informācijas, primārā aprūpe darbojas.

Pagaidām VM izstrādātā sistēma streika laikā strādā un iedzīvotājiem pakalpojumus var saņemt, kur viņiem tas ir vistuvāk un vislabāk, tomēr jāturpina ar ģimenes ārstiem meklēt risinājumu, lai primārā veselības aprūpe varētu atgriezties “normālā ritmā”, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide teica, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LA.lv