×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. aprīlis, 2016
Drukāt

Nopludinātajos “Panamas dokumentos” ir vārdi no Latvijas (7)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

Nopludinātajos Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” dokumentos ir vārdi no Latvijas, tie ir interesanti, bet ne politiski svarīgi, sacīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” vadītāja Sanita Jemberga.

“Re:Baltica” par šo projektu bija informēta iepriekš, bet pie datiem tika decembrī. “Esam Izmeklējošo žurnālistu starptautiskā konsorcija (ICIJ) sastāvā, un, tāpat kā vienmēr, viņi izvēlas katrā valstī pētnieciskos žurnālistus, ar kuriem strādāt,” stāstīja Jemberga. “ICIJ sāka jaunu projektu, saviem žurnālistiem pateica, kas tas ir un par ko būs, un tā mēs tur nonācām.”

Centrs ceturtdien publicēs īsu kopsavilkumu par to, kas dokumentos bija atrodams saistībā ar Latviju.

“Ņemot vērā to, cik liela ir interese, mums ir doma ceturtdien īsumā publicēt to, kas dokumentos bija par Latviju, bet tādu gaidu kā par Ukrainu, Krieviju tur vienkārši nav,” sacīja Jemberga. “Tie mūsu cilvēki, kas slēpj ofšoros naudu, viņi slēpj tuvākās vietās, piemēram, Kiprā, un Panama ir retums.”

“Dokumentos ir latviešu vārdi, bet tie ir vairāk interesanti nekā politiski nozīmīgi,” piebilda Jemberga.

Kā ziņots, no Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm.

Nopludinātie dokumenti liecina par slepeniem ofšoru darījumiem, kurus veikuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina palīgi, pasaules politiskie līderi un slavenības, tostarp Barselonas futbola zvaigzne Lionels Mesi.

Vācijas laikraksts “Sueddeutsche Zeitung” ieguva šos dokumentus no anonīma avota un dalījās ar citiem pasaules medijiem, izmantojot Izmeklējošo žurnālistu starptautisko konsorciju (ICIJ).

Noplūdinātie dokumenti par apmēram 140 politiķu slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Panamā bāzētajai firmai “Mossack Fonseca” ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.

Mediju ziņās saistībā ar šiem dokumentiem apgalvots, ka Putina palīgi “slepeni pārsūtījuši divus miljardus ASV dolāru caur bankām un šaubīgām kompānijām”. Pats Putins šajos dokumentos gan nav nosaukts vārdā.

Šajās ziņās ir minēti 12 pašreizējie vai bijušie valstu vai valdību vadītāji, tostarp Islandes un Pakistānas premjeri, Ukrainas un Ķīnas prezidenti un Saūda Arābijas karalis, kā arī tādas sporta un kino zvaigznes kā Džekijs Čans.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Lai veselība un laime, visai Ērika Gromuļa dzimtai!

 2. Lai veselība un laime visai Ērika Gromuļa dzimtai

 3. Kaut kas līdzīgs Mūsu NEO gadījumam ,bet tikai mērogi globāli.Rezultāts būs tāds pats ,nemiera cēlājus ātri neitralizēs un viss turpinās pa vecam.

 4. lai ari musu sabiedribai to cenšas iestāstit Atbildēt

  bet ofšors nav noziegums un tāpec vien ka veic tur darijumus nevienu sodit nevar. tas ka žurnalistiem vajag skandālus un viņi principā par saviem vārdiem neatbild ir šis preses pīles pamats. lai kaut vai izteiktu pārmetumus butu jāvar pierādit ka noticis kas noziedzigs- izvairišanās no nodokļiem, naudas atmazgāšana…. bet šajā pētijumā tā visa iztrūkst, ir savākti vārdi kas figurē un viss. un pat tas neko nedeva, nācās saceret pīli par to kā visi krievu tautibas pieminētie putinam naudu atmazgā…. itkā obamas tautiešu sarakstā nebūtu….. gribetos redzet kā kaut vienu apsudzibu uzrāda un pierāda no ši skaļā paziņojuma kas principā nav nekā vērts

 5. LNT rīta ziņu raidījums 900 sekundes ziņo, ka plašāk izpētot šos dokumentus parādīsies arī Latvijas iedzīvotāju vārdi. Šai sakarā, “Panamas valdība enerģiski sadarbosies» ar jebkādu izmeklēšanu, ja tāda tiktu uzsākta saistībā ar šo noplūdināto informāciju, teikts valdības paziņojumā. Tas varētu pavērt jaunu iespēju un cerību EAPC, Mulberry un citās shēmās izkrāpto naudu atgūt un nodot tās likumīgajiem īpašniekiem. Vienīgi paliek jautājums, cik spējīga ir prokuratūra un valsts varas iestādes savas valsts cilvēku aizstāvībai? Līdz šim esmu spiests vērot nevēlēšanos šīs lietas atklāšanā, nelikumīgi sadalot vienu un to pašu lietu ar vienām un tām pašām noziedzīgām pazīmēm, pa daudziem policijas iecirkņiem. Lieta tika apzināti sadalīta, katrā policijas iecirknī uzsākts cits kriminālprocess, kas savukārt katru atsevišķu krāpšanas gadījumu pret fizisku personu pie mums tiek uzskatīts par nenozīmīgu.
  P.S. Varu piebilst, ka es arī neesmu uzrakstījusi iesniegumu prokuratūrai par man nozagtajiem 40 tūkstošiem eiro, kurus caur parex banku pārsūtīja uz ofšoru. Tā gan nebija mana nauda, bet uz radinieka vārda paņemts hipotekārais kredīts. Man pašai kā bezdarbniecei banka kredītu nebūtu devusi. Es saprotu, kāpēc Ēriks Stendzenieks tagad ņirgājas. Bet es lētticīgi ticēju visam, ko rakstīja Ingas Spriņģes un Baibas Strautmanes kolēģi – Māris Zanders un Vija Vāvere. Es noticēju, ka Ēriks Gromulis ir godīgs. Man ir arī šī nozieguma lietišķie pierādījumi – no Panamas sūtītās aploksnes ar viltotiem dokumentiem.

  • tant tu kā vienmer neko nesaproti Atbildēt

   tev iestāstija ka ofšori ir slikti un tu tici ka katrs kam ir ar tiem darišana ir noziedznieks. ofšorts pec butibas vienkārši ir beznodokļu zona. jā tā ir pievilciga ka galus viegli noslēpt un tāpec to bieži izmanto, bet tāpec vien ka ir noziedznieki uzreiz neviens pat netaisās šos ofšorus likvidet. ja tev uzbrauca auto, tāpec vien visus šoferus nav jāšauj

Draugiem Facebook Twitter Google+