Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
12. janvāris, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Kombinē, kam prezidents dos valdības būvatļauju (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Egils Līcītis

Pagājušovasar visi cītīgi un intensīvi meklējām, kurš der par Latvijas prezidentu. Saeimieši mums laipni atļāva – pirms balsoja. Ka pauri kūpēja, sprieda zinātņu vīri, sabiedriskās organizācijas un darba kolektīvi. Vēlējās, lai valsts galva ir taisnīgs un spēj izvirzīt un īstenot tautas sapņus. Lūkoja caur rentgenu, vai ieteiktajiem kandidātiem apakšā neskalojas duļķaini pazemes gruntsūdeņi un nepiemīt sliktās enerģijas, kas radītu tautā netīkamu gaisotni. Gribēja, lai Latvijas pirmā persona ir stalts, iznesīgs vīrs, kuru nenomoka kaulu sāpes, sargi Dievs, lai caur sietu un pār tirgošanās placi amatā neiesprūk dekoratīvs partiju pūdelis, arbūzu tirgotājs vai olainietis treniņtērpā no piecstāvenes.

Galaiznākumā esam tikuši pie prezidenta, kam vēlētāji apkārt kā mūris, kurš allažīgi noglauda galvu bērneļiem un otrās bērnības slieksni pārkāpušiem, spēlē basketu ar jauniešiem, vienojas ciešā rokasspiedienā ar darbspējīgā vecuma cilvēkiem.

Saskaņā ar Satversmi demokrātijas republikā Rīgas pils valdnieka platforma ir būt par “karalisko augstību”, kamēr praktisko varu realizē premjerministrs kā galvenais valsts pavarda aizbildnis, svarīgākā amata persona. Nav iedomājams, ka par Ministru prezidentu kļūst puteklis vai atoms, kaut kāds šimpanze, kurš sagriež visu kājām gaisā, jo no valdības galvas vislielākajā mērā atkarīgs Latvijas kuģa kurss un vispārējā attīstība.

Cik uzmanīgi meklējam Straujumas mantinieku? Kā veicas ar nākamās valdības komplektāciju, koalīcijas ēkas pamatu likšanu un inženierkomunikāciju ierīkošanu?

Novērotāji daudzkārt snieguši liecības, ka process atgādina aklo vistiņu rotaļu. Nu pat skata pēc neinteresē, kuru tauta gribētu par premjeru no sava redzesleņķa. Tā teikt, saimniecisku, ar atzinīgi vērtējamu sniegumu iepriekšējā dzīvē – lai valdības vadītājs būtu lietaskoks, kurš labs kā eksportprece un iecienīts vietējā tirgū. Vairs neprasa kandidāta vārdu ne uzņēmējiem, ne arodniekiem un intelbeņķiem, ne pensionāriem, ne politiskā ceha partneriem. Straujumas pēcteci izraugot “Vienotības” valdes četrās šaurās sienās, un, tā liekas, ka reālā kombinēšana vispār notiek triju četru cilvēku, ciltslietu speciālistu savrupības lokā. Nezin kur dokumentēts, ka Brīvības ielas 36 rezidentam jābūt tīršķirnes partijniekam, kurš lauzies vēlēšanu cīņās, ir ar pirmrindas darba pieredzi lēmējvarā un izpildvarā. Tad klausāmies, kā sauc priekšsēdētājas vai ministra famīliju, ķeras pie pilsētas vecākā kandidatūras, vēl mobilizē kādu no Saeimas – un pa apli atpakaļ. Sabiedrības auditā nosauktos izbrāķē, sociālajos tīklos met pār vienu kārti apmedīšanai (oi, tā vilcene, a šis zostēviņš), un pļurkts – kandidātiem izredzes kļūt par Latvijas premjeru ne lielākas kā par Romas pāvestu. TV skatītājiem pamazām gribas arī savu CV aizsūtīt pēc sludinājumu dēlī norādītās adreses “Meklējam 3. kategor. premjeru atslēdznieku”, un uzaust atmiņā ainiņas no studentu koju sadzīves – pag, kā toreiz noskaidroja, kurš nākamais ies pakaļ pēc alus trīslitrenes?

Tauta lai necerē, ka tai prasīs viedokli, bet agrāk darīja vismaz sakarīgāk. Nolīga par koalīciju, partijnieki apsēdās un kopīgi izprātoja, kam prezidents dotu valdības būvatļauju. Ar ko Šadurskis stiprāks par Kučinski, vai Āboltiņu neparko un nekad, un varbūt svaigs cilvēks no malas kudī labāk iederētos par premjeru nekā rūdīti politiķi arodslimnieki. Kaut kā tā loģiski rīkojās, zināmā fāzē izkristalizējot risinājumu bez spēka lietošanas un vienpersoniskas uzspiešanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. kandidāts kandidātam kandidāts Atbildēt

  Jo labāks aktieris, jo garāka pauze pirms suflierbūdas onkuļa priekšāteiktā nolasīšanas …

 2. .................... Atbildēt

  4.5 milj. paliks kur bijuši

 3. Kamēr nebeigsies tiesvedība par Āboltiņas vīra šmaukšanos par 4,5 miljonu iepirkumu, viss stāvēs. Kur jūs varat būt , žurnālisti , tik stulbi, ka vārdam nav VIETAS! Stulbi un vēl stulbāki!

 4. Iecels lielāko kretīnu.

 5. iecels to, kurš iepriekšējā dzīvē bijis tas, kas izkritis
  bullim no …
  Saderam ?

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+