×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
7. maijs, 2012
Drukāt

Noraida ierosinājumu atkal atļaut tirgos pārdot tabakas izstrādājumus

cigaretes_kioska

Ministru kabineta komiteja pirmdien neatbalstīja Finanšu ministrijas (FM) ierosinājumu atcelt aizliegumu pārdot tabakas izstrādājumus tirgos. Pret aizlieguma atcelšanu iebilda Veselības ministrija, norādot, ka tādējādi būtiski palielināsies tabakas izstrādājumu tirdzniecības vietu skaits, kas palielinās smēķēšanas izplatību.

Savukārt FM norādīja, ka, atceļot aizliegumu, tirgiem būs vienlīdzīgi apstākļi salīdzinājumā ar citiem tirdzniecības dalībniekiem, piemēram, lielveikaliem. Samazināsies arī tabakas izstrādājumu nelegālās tirdzniecības risks.

FM arī atzina, ka aizlieguma mērķis nekad neesot bijis smēķēšanas ierobežošana sabiedrībā.

Par aizlieguma atcelšanu ministru vidū raisījās plašas diskusijas.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Vienotība”) uzsvēra, ka tā ir konceptuāla kļūda apgalvot, ka aizliegumam nav nekādas saistības ar sabiedrības veselību. “Ja ļaujam kaut ko tirgot, tas vienmēr ir jāskatās kontekstā ar sabiedrības veselību vai izglītību,” viņš sacīja.

Ministrs pauda pārliecību, ka alkohola un cigarešu maksimāla ierobežošana ir sabiedrības interesēs. “Tā nav sabiedrības vajadzība, cigaretes un alkohols ir luksusa prece, bez tās cilvēks var iztikt,” viņš minēja.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis norādīja, ka FM minētie argumenti aizlieguma atcelšanai ir nepietiekami, lai lemtu par šo jautājumu. “Tie ir vispārīgi apgalvojumi,” viņš piebilda.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Zatlera Reformu partija), piekrītot kolēģu teiktajam, sacīja, ka FM ierosinājums ir pilnībā jānoraida vai jāsagatavo precīzāka informācija. “Esošā informācija nedod iespēju lemt pēc būtības,” atzina ministrs.

FM pārstāvji paskaidroja, ka apgalvojumi par to, ka aizlieguma ieviešana nav sasniegusi savu mērķi, ir balstīti uz kontrolējošo iestāžu novērojumiem un arī tirgu viedokli. Vienlaikus diskusijās atklājās, ka šis ierosinājums nemaz nav saskaņots ar Konkurences padomi.

Diskusiju noslēgumā premjera pienākumu izpildītāja labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) atzina, ka FM minētie fakti neļauj pieņemt izsvērtu lēmumu un viņa arī neatbalsta ierobežojuma atcelšanu. “Tā būtu kāpšanās atpakaļ. Latvija līdz šim ir bijusi sekmīga tabakas ierobežošanā,” viņš uzsvēra.

Līdz ar to ministri noraidīja likuma grozījumus, kas paredzēja atcelt aizliegumu tirgos pārdot tabakas izstrādājumus.

Pašlaik likums “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” noteic, ka tabakas izstrādājumus aizliegts pārdot teritorijās, kurām noteiktā kārtībā piešķirts tirgus statuss.

2010.gada sākumā, atjaunojoties Latvijas Tirgu savienībai, viens no jautājumiem, kas tika apspriests pirmajās savienības valdes sēdēs, kā arī tikšanās reizēs ar tirgu vadītājiem, bija ar likumu noteiktais ierobežojums tabakas izstrādājumu tirdzniecībai tirgos.

Savienība uzskata, ka ierobežojums ir noteikts nepamatoti, jo ir veicinājis, nevis aizkavējis tabakas izstrādājumu nelegālu tirdzniecību, kas palielina ēnu ekonomikas īpatsvaru. Turklāt valsts budžetā kopš 2004.gada, kad stājies spēkā ierobežojums, nav ienākuši akcīzes nodokļu maksājumi par tabakas izstrādājumiem, kuri būtu pārdoti tirgos.

Atgriešanās pie tabakas izstrādājumu atļautas tirdzniecības tirgos ļautu izskaust nelegālo tirdzniecību, jo uzņēmēji būtu ieinteresēti nepieļaut negodīgu konkurenci, kā arī tādējādi uzlabotos akcīzes nodokļa ieņēmumi par tabakas izstrādājumiem, uzskata Tirgu savienība.

Organizācija arī norādījusi, ka tādējādi tirgi ir nostādīti nevienlīdzīgā stāvoklī salīdzinājumā ar citiem tirdzniecības dalībniekiem. Pircēji, kas vēlas nopirkt, piemēram, gan pārtikas produktus, gan tabakas izstrādājumus, dodas iepirkties uz lielveikalu, nevis tirgu. Turklāt absurda situācija izveidojas, ja tabakas izstrādājumi tiek tirgoti tirdzniecības vietās, kuras atrodas netālu no tirgus teritorijas.

Izmaiņas likumā varētu attiekties uz 15–20 tirgiem, kā arī komersantiem ‒ pašlaik ir 3239 spēkā esošas speciālas atļaujas (licences) tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecībai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+