×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2012
Drukāt

Noraida LELB prasību par īpašuma tiesībām uz Dzemdību nama ēku

Foto - LETAFoto - LETA

Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palāta šodien pilnībā noraidīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) prasību pret Rīgas domi par īpašumtiesību atjaunošanu uz zemi un vienu no Dzemdību nama kompleksa ēkām Rīgā, Miera ielā 45.

Kā aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, šodien lietā tika pasludināts saīsinātais apelācijas instances tiesas spriedums, bet pilns tā teksts ar motivāciju būs pieejams 25.oktobrī. Pēc tam 30 dienu laikā lietas dalībnieki to varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā AT Senātā.

Kā ziņots, arī izskatot šo strīdu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2009.gada 16.oktobrī LELB prasību noraidīja, taču baznīca sev nelabvēlīgo spriedumu pārsūdzēja AT.

LELB 2008.gadā tiesā iesniegto prasību pamatoja ar to, ka īpašums Miera ielā 45 savulaik ir bijis baznīcas izveidotas un baznīcai piederīgas labdarības biedrības īpašums. Prasība attiecas uz zemi un vienu no kompleksā esošajām ēkām, kas saglabājusies no 1904.gada.

LELB lūgusi tiesu atzīt baznīcu par 1862.gadā dibinātās “Marijas diakonistu biedrības” tiesību pārmantotāju, kurai līdz 1943.gadam piederējuši vairāki īpašumi Miera ielā 45, kā arī 47/49 un tās apkārtnē.

Jau 1895.gadā zemesgabals Miera ielā un uz tā esošā vienstāva slimnīcas ēka uz pirkuma līguma pamata zemesgrāmatā reģistrēta kā “Marijas diakonistu biedrības” īpašums. Biedrībai šie īpašumi piederējuši līdz atsavināšanai Otrā pasaules kara gados.

LELB lūgusi konstatēt īpašuma tiesību pārmantojamību starp baznīcu un “Marijas diakonistu biedrību”, atjaunot tās tiesības uz tagadējo Dzemdību nama ēku, kā arī atzīt starp Rīgas domi un pašvaldības SIA “Rīgas Dzemdību nams” noslēgto nomas līgumu daļēji par spēkā neesošu. Ar šo līgumu pašvaldības SIA “Rīgas Dzemdību nams” pieņēmis ēku Miera ielā 45 nomā no Rīgas domes.

LELB aģentūrai LETA iepriekš atzina, ka LELB nekādā ziņā nevēlas traucēt šajā īpašumā atrodošos iestāžu darbību, jo īpaši Rīgas pilsētas Dzemdību nama darbību, jo “ļoti labi saprot”, cik būtisku lomu sabiedrībā veic šī iestāde un tur strādājošie.

“Šis ir viens no daudziem gadījumiem, kad baznīca iespēju robežās atjauno vēsturiski pastāvējušās īpašumtiesības,” norādīja LELB.

Baznīca lūgusi tiesu atjaunot īpašuma tiesības uz īpašumu Miera ielā 45, kas savulaik ir bijis baznīcas izveidotas un baznīcai piederīgas labdarības biedrības īpašums.

Prasība attiecas uz zemi un vienu no ēkām, kas no vēsturiskā kompleksa saglabājusies līdz mūsdienām.

Prasību LELB Rīgas apgabaltiesā iesniedza 2008.gada 15.decembrī, un tā vērsta pret Rīgas domi, “Rīgas Dzemdību namu”, bet trešo personu statusā pieaicinātas Rīgas pilsētas Zemes komisija un Rīgas Vidzemes priekšpilsētas izpilddirekcija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+