×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. februāris, 2012
Drukāt

Noraidoši pret pensijas vecuma celšanu


kupce_leta

Labklājības ministrijas rīkotajā aptaujā par pensiju likuma grozījumiem piedalījušies 756 iedzīvotāji un vairākums noraida pensijas vecuma celšanu jau no 2014. gada. Arodbiedrību savienība turpina vākt anketas pret šo priekšlikumu.


 

Līdz 5. februārim ministrijas mājas lapā interesenti varēja izteikt savu viedokli par pensiju likuma grozījumiem un sniegt savus alternatīvus risinājumus. “Saņemtās atbildes speciālisti apkopo. Viedokļi tiks pievienoti anotācijai par grozījumiem likumā par valsts pensijām. Lēmumu par pārmaiņām pensiju jomā pieņems valdība un Saeima,” skaidro LM pārstāve Marika Kupče. Aptauja pārsvarā visi esot noraidījuši pensijas vecuma celšanu no 2014. gada, toties atbalstījuši minimālā darba stāža, kas dod tiesības pieprasīt pensiju, paaugstināšanu no 10 līdz 15 gadiem.

Iedzīvotāji šajā aptaujā varēja paust savu nostāju par četriem ministrijas priekšlikumiem. Viens no tiem paredz pašlaik noteikto pensionēšanās vecumu – 62 gadus – pakāpeniski paaugstināt no 2014. gada. Proti, 2014. un 2015. gada 1. janvārī pensijas vecumu paredzēts palielināt par trim mēnešiem, bet no 2016. gada – ik gadu par pusgadu, kamēr 2020. gadā būs sasniegts 65 gadu vecums.

Attiecīgi tiks palielināts arī priekšlaicīgās pensionēšanās vecums priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem, līdz 2020. gadā tiks sasniegts 63 gadu vecums. Plānots noteikt tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi bez termiņa ierobežojuma. No 2014. gada paredzēts palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 15 gadiem, bet no 2020. gada – līdz 20 gadiem.

 

LM līdz šā gada 1. decembrim iecerējusi izstrādāt arī vienotu izdienas pensiju likumu, nosakot, ka no 2014. gada pakāpeniski tiks palielināts izdienas pensijas vecums un pārskatīts izdienas pensijas stāžs, nepieļaujot izdienas pensiju saņēmēju loka turpmāku paplašināšanu.

 

LM mājas lapā rīkotā aptauja ir beigusies, taču turpinās Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) aktivitātes. Kā skaidro LBAS eksperte Irīna Homko, arodbiedrības Labklājības ministrijai iesniegušas 697 anketas, bet tikko saņemtas vēl 130 un no Liepājas atvestas 700 anketas. Bet tas vēl neesot viss, jo arodbiedrību rīkotā aptauja beigsies tikai 23. februārī.

“Mēs aicinām balsot pret pensijas vecuma palielināšanu no 2014. gada. Pirms nepilniem diviem gadiem bijām vienojušies, ka to sāks darīt no 2016. gada.” Eksperte ir neizpratnē, kāpēc šajos bezdarba apstākļos jāsteidzas ar pensijas vecuma celšanu. Ilgstošo bezdarbnieku skaits tikai pieaug, un sevišķi sāpīgi, ka tas vēršas plašumā jauniešu vidū.

“Mēs aicinām vēlreiz pārrunāt šos jautājumus kontekstā ar nodarbinātību. Pašlaik LM priekšlikumiem nav nekāda ekonomiskā efekta, vajadzīgi rūpīgāki aprēķini, bet pagaidām tos neredzam,” secina I. Homko. Viņa arī noraida izdienas pensiju sistēmas reorganizāciju tādā veidā, kā to paredz LM.

Latvijas Darba devēju konfederācija noskaņota pavisam radikāli – pensijas vecums jāpaaugstina jau no 2013. gada, bet izdienas pensiju sistēma tiek noraidīta vispār.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+