Dabā
Zaļā dzīvošana

Norvēģijas ainavas Valda Opmaņa gleznās0

Foto: mammadaba.lv

Līdz 2.jūnijam Jaunmoku pils Torņa zālē apskatāma Valda Opmaņa (1944-2018) darbu izstāde “Norvēģijas ainavas”, vēsta “mammadaba.lv”.

Mākslinieks izglītību ieguvis J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā (1963-1968) un izstādēs piedalījies jau kopš 1968.gada. V. Opmanis regulāri izstādīja savus darbus Jūrmalas mākslinieku grupas organizētajās izstādēs. Viņa māksliniecisko rokrakstu var atpazīt pēc pedantiskā izpildījuma un gleznu noformējuma – pašdarinātiem dekoratīviem koka rāmjiem.

Mākslas Akadēmijas gados un pēc tās beigšanas pievērsies figurālās glezniecības, portreta, ainavas un klusās dabas žanram. Mākslinieks pārsvarā gleznoja ziedus, jo atzina, ka šis motīvs viņam ir vistuvākais. Turklāt, jo sīkākiem ziediņiem puķe, smalkākām skariņām smilga, jo grūtāks un interesantāks darbs. Mākslinieks tiecās uz lielo vienkāršību, uz pilnību vienā mazā, šaurā žanrā – ziedu gleznās, paturot prātā latviešu reālistiskās glezniecības krietnās tradīcijas.

Puķu meklējumos mākslinieks brauca pat uz Norvēģiju, kur vairāk par desmit gadiem pavadīja vasaras, baudot kalnu spirgto gaisu un gleznojot skandināvu pļavu ziedus, ainavas un portretus.

V.Opmanis dzīvoja un radoši strādāja Jūrmalā, bet pēdējos vairāk kā 10 gadus vasaras pavadīja Norvēģijas ziemeļos, kur viņam piederēja galerija “Galleri Flatset”. Gleznojot eļļas tehnikā, attēloti gan Latvijas, gan Norvēģijas dabā plūktie ziedi, bet portretos galvenokārt ziemeļnorvēģijas zvejnieki, bērni un sievietes. Ainavas tapušas tieši dzīvojot Norvēģijā, fjordu tuvumā un iedvesmojoties no skarbās ziemeļu dabas. Iepazīstot vikingu pēctečus, tapuši dažāda gada gājuma cilvēku portreti gan eļļas, gan pasteļa tehnikā. Māksliniekam ļoti patika gleznot zvejniekus darba procesā.

Mākslinieka darbi ir privātkolekcijās Latvijā, ASV, Vācijā, Anglijā, Īrijā, Izraēlā, Kanādā, Austrālijā, Venecuēlā, Norvēģijā, Dānijā, Somijā, Zviedrijā, Francijā u.c. Darbi, kas atrodas LR Kultūras ministrijas, Mākslas fonda un Mākslas muzeja krātuvēs Rīgā, Maskavā apliecina, ka savulaik V.Opmanis ir bijis viens no tiem māksliniekiem, kurš piederējis pie “fotogrāfiskās glezniecības” pārstāvjiem.

2012.gadā mākslinieks saņēma Jūrmalas Gada balvu kultūrā, par Latvijas tēla un mākslas popularizēšanu Norvēģijā.

LA.lv