Kultūra
Kultūrpolitika

Norvēģijas – Latvijas partnerībā īstenots 21 kultūras mantojuma saglabāšanas un atjaunināšanas projekts 16

Publicitātes foto

Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) 2009. – 2014. gadu perioda līdzfinansētās programmas ietvaros Kultūras ministrija (KM) sadarbībā ar partneriem īstenojusi 21 Norvēģijas līdzfinansētu kultūras mantojuma saglabāšanas un atjaunināšanas projektu. Programmas finansējums kultūras mantojuma aktivitātēm un ar kultūras apmaiņu saistītiem pasākumiem – 11 787 648 eiro, 85% no tā ir EEZ, 15% Latvijas puses finansējuma.

„Paveiktais vēlreiz pierāda, ka kultūras mantojums nav tikai pagātne un vēsture, bet lielā mērā mūsu izpratne par nacionālām vērtībām un atbildīga attieksme pret nākotni. Esmu gandarīta, ka visos EEZ programmā atjaunotajos objektos izmantotas autentiskas un rūpīgi izpētītas metodes. Atjaunotās ēkas mudina ne tikai pasargāt un saglabāt kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm, bet arī nodot tālāk zināšanas un prasmes, nezaudējot attiecīgā vēstures posma elpu ar tam raksturīgajām iezīmēm un detaļām, izmantotajām metodēm un darbarīkiem,” aicinot iegūto pieredzi izmantot arī turpmāk, akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.

Projektu ietvaros restaurēta Liepājas ostas noliktavas ēka, Elejas muižas Tējas namiņš, Kuldīgas vecais rātsnams, Jāņa Akuratera muzejs, Ludzas Lielā sinagoga un Rēzeknes Zaļā sinagoga, veikti atjaunošanas darbi Cēsu viduslaiku pilī, atjaunota Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā un māja Rīgā, kā arī Raiņa muzejs „Tadenava”. Veikta arīdzan Rīgas Jūgendstila centra kultūras mantojuma digitalizācija un virtuālā muzeja izstrāde. Uzsākti pārbūves darbi Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkā. 11 projekti īstenoti, lai nodrošinātu dažādas ar abu valstu kultūras apmaiņu saistītas aktivitātes.

Abu valstu eksperti bija vienisprātis, ka investīcijas sekmējušas gan Latvijas kultūrvēstures objektu fizisko, gan uztveres pieejamību – aktualizēts un dažādots kultūras produktu un pakalpojumu klāsts, tam kļūstot pievilcīgākam dažādām vecumgrupām, ģimenēm ar bērniem, cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī dažādu reliģisko konfesiju pārstāvjiem.

LA.lv