×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. jūnijs, 2012
Drukāt

Norvēģijas politiķi aicina atteikties no monarhijas

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Norvēģijas Sociālistiskā kreisā partija nākusi klajā ar aicinājumu atteikties no monarhijas, lai valsts varētu kļūt par republiku. Parlamenta deputāti Snorre Vālens un Halgeirs Langelanns rosina izdarīt izmaiņas konstitūcijā, lai valsts varētu kļūt par republiku un karaļa Haralda vietā stātos vēlēta valsts galva.

“Nevajadzētu pieļaut, ka ir iespējams mantot varu un amatus. Jau sen šī sistēma bija jāmaina,” skaidro Vālens.

Lai gan šī ir jau divpadsmitā reize, kad Sociālistiskā kreisā partija nākusi klajā ar ierosinājumu atteikties no monarhijas, šī ir pirmā reize, kad tiek piedāvāts pārejas periods.

Politiķi cer, ka viņu ierosinājumu atbalstīs arī citas partijas. Tādā gadījumā tiktu rīkots referendums. Ja vēlētāji atbalstītu politiķu priekšlikumu, karalim Haraldam tiktu dots zināms laiks pirms radikālo reformu īstenošanas.

Pēc Vālena domām, būtu piemēroti, ja republikas dibināšana notiktu 2014.gadā, kad tiks svinēta Norvēģijas konstitūcijas simtā gadadiena.

“Pāreja uz republiku būtu dabisks noslēguma punkts demokrātijas procesā, kas sākās 1814.gadā un tika pabeigts, kad parlaments atņēma karalim pēdējās formālo pilnvaru paliekas, kad savienība [ar Zviedriju] tika šķirta,” teikts politiķu ierosinājumā.

Vālens un Langelanns aicina parlamentu lemt, kādas pilnvaras tiktu piešķirtas prezidentam un cik bieži tiktu rīkotas prezidenta vēlēšanas, ja ierosinājums atteikties no monarhijas gūtu vēlētāju atbalstu.

Tomēr, kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, monarhiju atbalsta 60%-70% norvēģu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+