×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
10. jūnijs, 2013
Drukāt

Norvēģu meža kaķis – lūsim līdzīgs milzis

LETA/AFPLETA/AFP

Pastāstiet, lūdzu par Norvēģijas meža kaķi!
 Regīna Kārsavā

 

Ievestie troļļu kaķi

Šķirnes aizsākums meklējams tālā pagātnē: jau skandināvu pasakās šie dēvēti par troļļu un feju kaķiem. Domā, ka šķirnes pamatā ir dzīvnieki ar īsu apmatojumu, ko vikingi atveda no sirojumiem pa britu salām, un sugas brāļi ar garu un kuplu apmatojumu, ko sev līdzi uz Skandināviju paņēma krustneši. Abu veidu ienācēji laika gaitā sapārojās ar vietējiem mājas un meža kaķiem. Tā esot radies Norvēģijas meža kaķis, kas Skandināvijas skarbajā klimatā ir lieliski norūdījies. Tā biezais kažoks nelaiž cauri vēja brāzmas un aizsargā pret mitrumu – apmatojums ātri izžūst. Norvēģis dzimtenē ir apguvis arī kāpelēšanas māku – spēj uzrāpties tik augstu, kā reti kurš cits…

norvegu_kakis

Nacionālais dārgums

Kaķis atpazīstamību ieguva 1930. gadā Norvēģijā, kad apstiprināja šķirnes standartu. Norvēģu debija valsts mērogā gan notika astoņus gadus vēlāk vienā no starptautiskajām izstādēm. Sākumā vietējie ļoti sargāja nacionālo četrkājaino dārgumu un neatļāva to izvest no valsts. Taču uzreiz pēc aizlieguma atcelšanas Norvēģijas meža kaķis pasaulē ieguva vispārēju atzinību. Jo tas ir viens no lielākajiem (svarā līdz nepilniem 10 kg), kas briedumu sasniedz līdz četru gadu vecumam. Tā izskatu daiļo tipiskie matu kušķīši ausīs, darot līdzīgu lūsim. Norvēģis citu kaķu pulkā izceļas ar masīvo, eleganto ķermeni, krāšņo asti un pakaļkājām, kas garākas par priekškājām. Šķirne ir ideāli piemērota tiem, kam patīk lieli, laiski un piemīlīgi minkāni.

 

Maigais ziemeļnieks
norvegi4

Norvēģi, kā jau visi kaķi, ir neatkarīgi savās izpausmēs, tomēr tiecas pēc cilvēku sabiedrības.

Šis kaķis var ilgstoši uzturēties ārā, jo nebaida ne ziemas aukstums, ne vasaras tveice, bet tikpat labi viņš ir ar mieru visu mūžiņu pavadīt arī iekšā telpās. Vienīgi tās nepieciešamas pietiekami plašas, kur apmest lielāku līkumu.

Pateicoties nosvērtajam raksturam, ideāls kompanjons un rotaļu biedrs arī bērniem. Sabiedrisks, labi satiek ar citiem kaķiem un pārējiem mājdzīvniekiem, neielaižas sīkos kašķos, skatās pāri ikdienišķām ķildām.

Interesanti, ka norvēģis saglabā rotaļīgo raksturu visas dzīves garumā. Ir inteliģents un pašpietiekams, nekad otram speciāli neuzbāžas.

Šajos kaķos mājo arī spēcīgs mednieka gars, tāpēc saimniekam ir jāsaprot, kāpēc mīlulis uzlēcis uz visaugstākā plaukta vai karājas piedurvju ailes. Tāpat saglabājies izdzīvošanas instinkts, tāpēc svešiniekiem norvēģis neuzticas, ietur distanci. Toties vienmēr viņa sirsniņa atplaukst, ieraugot saimniekus, vienalga, cik vēlu mēs pārrodamies mājās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+