×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
12. decembris, 2016
Drukāt

Nosaka Lielo kapu aizsargājamo robežu (3)

Senču iela un Lielie kapi. Foto - Karīna Miezāja.Senču iela un Lielie kapi. Foto - Karīna Miezāja.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) ir nostiprinājusi Lielo kapu aizsargājamo robežu līdz pat Senču ielas ietvei, kas nozīmē, ka jaunā tramvaja līnija uz Skanstes rajonu ne par centimetru nedrīkstēs pārsniegt esošās ielas robežas.

Tas ticis izdarīts, jo, veicot izpēti Lielo kapu Senču ielai piegulošajās teritorijās, ģeofizikālās apsekošanas rezultāti uzrādījuši apbedījumu zonas, kas konstatētas līdz pat Senču ielas ietvei.

Kā informēja VKPAI Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste Alma Kaurāte-Java, pēc izpētes inspekcija precizēja valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Dārzu un parku arhitektūras ansamblis “Lielie kapi” ar memoriālajām celtnēm” robežu līdz Senču ielas ietvei, līdz ar to jebkuri kultūrvēsturiski elementi ir saglabājama kultūras pieminekļa vērtība, ko aizliegts iznīcināt, realizējot turpmākus attīstības projektus.

Pēc Kaurātes-Javas paustā, izpēte un nostiprinājums vēlreiz apliecina, ka iespējamā Skanstes tramvaja līnijas izbūve veicama tikai Senču ielas gabarītos.

Ģeofizikālā apsekošana veikta ar radiolokācijas metodi 5000 kvadrātmetru lielā platībā ar datu pēcapstrādi un analīzi. Pētnieki identificējuši signālus no daudziem lokāliem objektiem un to grupām, kas pēc rakstura, ieguves dziļuma, salīdzinot ar agrākiem pētījumiem, piemēram, Rīgas Brāļu kapos, ir saistāmi ar apbedījumiem un to konstrukcijām, apgalvo VKPAI. To atrašanās dziļums variē no 1,8 metriem līdz 2,5 metriem zem zemes virsmas.

Izpētes veicēji norādījuši, ka pēc zinātniskiem pētījumiem senu apbedījumu īpašības pakāpeniski līdzsvarojas ar ietverošo vidi, apgrūtinot to identifikāciju, tādēļ iespējams, ka apsekotajā teritorijā papildus varētu atrasties līdzīgi objekti. Izpēti inspekcija pasūtīja, reaģējot uz sabiedrības satraukumu, precizētu un zinātniski pamatotu kultūras pieminekļa robežu, kā arī lai iegūtu pamatojumu turpmāku lēmumu pieņemšanai attiecībā uz infrastruktūras attīstības projektiem.

Kaurāte-Java atzīmēja, ka VKPAI ir aizliegusi Lielajos kapos veikt sakopšanas darbus ar smago tehniku, kā arī izvirzījusi citus kopšanas nosacījumus, un arī turpmāk kontrolēs to izpildi Lielo kapu teritorijā.

Jau ziņots, ka VKPAI zemes skenēšanu ir pasūtījusi, jo nav saņēmusi informāciju par Skanstes tramvaja līnijas projektu un vēlas izpētīt, kādās robežās tā drīkst tikt būvēta.

Tāpat ziņots, ka Rīgā ir iecerēts izbūvēt jaunu tramvaja līniju Skanstes ielas virzienā, Lielo kapu tuvumā, kas satracinājis daļu rīdzinieku, kuri pārmet mirušo piemiņas zaimošanu.

Rīgas dome un “Rīgas satiksme” gan ir solījušas, ka tramvaja līnija ies tikai pa Senču ielu, neaizskarot Lielo kapu teritoriju, bet Rīgas domes Satiksmes departaments ir izsūtījis vēstules 46 zemes īpašniekiem par teritoriju, kas atrodas ielu sarkanajās līnijās, atsavināšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Kas pagātni pētī,nākotni svētī.
  Lielākā 20 gadsimta traģēdija nav PSRS sabrukums,kā to apraud Putins,bet priekš Baltijas un arī
  pašas Krievijas tas ir gadsimta sākumā un vidū (1939 gada ) notikusī vāciešu izspiešana no šīm
  teritorijām.Saprotama ir feodālās sistēmas un vācbaltu muižu sadalīšana,bet skumja un bezcerīga
  bija pēdējo vairāku simtu tūkstošu vācbaltiešu repatriācija,kuriem Kārlis Ulmanis novēlēja braukt
  “uz neatgriešanos”.
  Ko saņēmām vietā . Bandītu un slepkavu ordas no austrumiem.Viss ko vācbaltiesi un Krievijas vācieši
  šeit bija cēluši un attīstījusi,tika °nodzīvots līdz pēdējam. Vietā parādījās krievu dzīvojamie rajoni,
  žiguļi un citas Lielās un Varenās atribūti. Un noturējās,līdz Liela un Varena sabruka ka kāršu namiņš.
  Rīgas Lielie Kapi ir vācbaltu un latviešu kopējo izaugsmes ceļu gājušo varoņu un Rīgas cēlāju
  piemiņas ansamblis,kurš jāatjauno ,pieminot mūsu tautas rietumeiropeisko orientāciju.
  Pareizticīgā Krievija lai paliek aiz Zilupes .

 2. tipa sargāsim bomžu piegānītos pagrabus?!

 3. drīz nekur neko nedrīkstēs vairs būvēt, visur var atrast kultūrslāni…

Draugiem Facebook Twitter Google+