×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. oktobris, 2015
Drukāt

Nosargāt robežas. Vija Beinerte analizē bēgļu krīzes cēloņus (41)

1. Kas notiek Sīrijā?

1no6
Foto - AFP/LETA. Pie Lesbas salas Grieķijā.Foto - AFP/LETA. Pie Lesbas salas Grieķijā.
Uzziņa

Saskaņā ar Patvēruma likumu ir trīs patvēruma statusi: bēgļa statuss, alternatīvais statuss, pagaidu patvēruma statuss.

Tie patvēruma meklētāji, kas neatbilst nevienai no šīm trim kategorijām, ir nelegālie imigranti.

Bēgļi ir personas, kas atrodas ārpus savas valsts un kam viņu zemē draud vajāšana viņa rases, reliģijas, tautības, sociālās piederības vai politisko uzskatu dēļ.

Uz alternatīvo statusu var pretendēt tie, kas nevar pierādīt, ka tikuši vajāti, taču ir iemesls domāt, ka pēc atgriešanās savā izcelsmes valstī viņi varētu tikt pakļauti smagiem kaitējumiem.

Pagaidu aizsardzību piešķir tiem, kas ir bijuši spiesti atstāt savu izcelsmes valsti bruņotu konfliktu vai nopietnu cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.

2015. gada vasarā un rudenī Eiropa piedzīvo lielāko bēgļu pieplūdumu kopš Otrā pasaules kara. Kāpēc? Galvenais iemesls – karš Sīrijā. Kamēr Eiropas politiķi spriež, kā tikt galā ar krīzes sekām, mēģināsim vismaz nedaudz ielūkoties tās cēloņos.

Sīrija atrodas auglīgajā Vidusjūras austrumu krastā. Civilizācija te ir attīstījusies vēl pirms grieķu un romiešu parādīšanās Damaskas apkaimē. Kopš 20. gs. sešdesmitajiem gadiem Sīrijā valda Asadu dzimta, kas apliecinājusi sevi kā nežēlīga diktatūra. 2011. gadā revolucionāru protestu vilnis, saukts arī par arābu pavasari, gāza vairākus šā reģiona autoritāros režīmus, taču Asads (gluži kā Kadāfi Lībijā) atteicās atkāpties, izraisot brutālu pilsoņu karu.

Nu jau četrus gadus Sīriju plosa dažādu etnisku un reliģisku grupu koalīciju un frakciju savstarpēja cīņa (Islāma fronte, “Hezbollah”, Brīvās Sīrijas armija, Opozīcijas spēki u. c.), kas izdzēsusi vairāk nekā trīssimt tūkstošu dzīvību, četrus miljonus pārvērtusi par bēgļiem un divpadsmit miljonus – par pārvietotām personām. Valstij ar 20,8 miljoniem iedzīvotāju tie ir dramatiski skaitļi.

Kā 21. gadsimtā varēja pieļaut šādu traģēdiju? Komentē politologs, jurists un diplomāts Dr. Armando Markess Guedess, Lisabonas Juridiskās augstskolas NOVA jurisprudences un starptautisko tiesību profesors, Portugāles Militārās vadības un štāba augstskolas ģeopolitikas profesors: – Radikālais militāro džihādistu grupējums “Irākas un Sīrijas islāma valsts” (ISIS), kas savulaik par brutalitāti tika izraidīts no “Al-Qaeda”, grib nodibināt totalitāru islāma kalifātu. Patlaban tā ir viena no pasaulē nežēlīgākajām un sekmīgākajām ekstrēmistu organizācijām. Jā, visas Sīrijas konfliktā iesaistītās puses ir pastrādājušas smagus kara noziegumus, lietojot ķīmiskos ieročus, īstenojot plaša mēroga spīdzināšanas, izpildot masu nāvessodus, kā arī veicot daudzkārtējus uzbrukumus civiliem objektiem, tomēr divas ir bijušas īpaši nežēlīgas – Asada valdība un ISIS. Sīrijas iedzīvotāji ir kļuvuši par ķīlniekiem režīma, pretošanās grupu un reliģiozu ekstrēmistu savstarpējās cīņās.

Irāna, kas konfliktā ir iesaistījusies jau kopš tā sākuma, vēlas palīdzēt Asadam, alavitiem un šiītiem: to dara, gan iesūtot Sīrijā “Hezbollah” spēkus, gan īpašo operāciju vienību “Quds Brigade”. ASV un Francija ir pievienojusies Turcijai cīņā pret ISIS un Asada karaspēku. Tagad arī Krievija ir nolēmusi iesaistīties cīņā pret ISIS, ievedot valstī gan raķetes un smago bruņojumu, gan regulāro karaspēku un algotņus. Tiesa, krievu raķetes līdz šim mērķētas nevis uz ISIS ieņemtajām teritorijām, bet galvenokārt uz Asada pretinieku vienībām, proti, mēreniem nemierniekiem.

Uzziņa
Teroristu grupējums “Islāma valsts”, kas pārņēmis lielu daļu Sīrijas, Irākas un Lībijas, regulāri izplata videoierakstus un fotogrāfijas, kur redzams, kā džihādisti iznīcina unikālus vēstures un kultūras pieminekļus, kas iekļauti UNESCO un citu starptautisku vēsturiskā mantojuma organizāciju kultūras dārgumu sarakstos, – arheoloģisko izrakumu vietas, baznīcas, mošejas. Ar buldozeriem ir nojaukts Svētās Eliānas klosteris netālu no Homsas, ar hidrauliskajiem āmuriem, buldozeriem un spridzekļiem ir iznīcināta divus tūkstošus gadu vecā asīriešu pilsēta Nimrūda Irākas teritorijā; nolīdzinātas vēsturiskas pilsētas Hatras drupas, sadauzītas skulptūras Mosulas muzejā (tiesa, vēlāk atklāts, ka tās lielākoties bijušas ģipša kopijas, bet oriģinālus teroristi patlaban pārdod), nodedzināta Mosulas bibliotēka un vairākums tajā glabāto grāmatu, uzspridzinātas trīs torņu kapenes (starp tām arī Elabhela tornis) Sīrijas senajā pilsētā Palmīrā, iznīcināta Baalšamina svētnīca, divus tūkstošus gadu vecais Bela templis un Palmīras triumfa arka.

 1. Kas notiek Sīrijā?
 2. Ko ASV dara vai nedara Sīrijā?
 3. Ko Krievija dara Sīrijā?
 4. Ko dara tuvākie kaimiņi?
 5. Kas biedē Eiropu?
 6. Kādai vajadzētu būt Latvijas politikai patvēruma meklētāju sakarā?

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Asads necīnās ar ISIS, viņš cīnās ar savu tautu, viņš ir tāds pats terorists, nogalinājis jau pusmiljonu cilvēku un tagad to dara ar Putina atbalstu.

 2. Iesaku autorei vairs nerakstīt par lietām, kas nav saistītas ar kultūru, mākslu. Sanāk smieklīgi un bērnišķīgi, kā pirmā kursa studentam. Cēloņi ir pavisam citi, tiem ir vārds, uzvārds, amats vai tituls, ambīcijas un daudz kas cits.

 3. Slovēnija pagājušajā nedēļā lūgusi Eiropas Savienību sniegt policijas spēku atbalstu, lai regulētu nelegālo imigrantu plūsmu no Horvātijas. Bēgļi izmanto tā dēvēto Balkānu maršrutu no Turcijas piekrastes pāri Grieķijai uz Maķedoniju, Serbiju, Horvātiju un Slovēniju, lai nokļūtu Austrijā. Slovēnijas parlaments jau pilnvarojis armiju sniegt atbalstu policijai robežkontrolē un gatavojas mobilizēt arī pensionētos policistus. Nelegālo imigrantu skaits, kas ierodas Slovēnijā, krasi pieauga nedēļas nogalē, kad Ungārija slēdza robežu ar Horvātiju.

  Jautājums: kā viņi tik tālu ir nokļuvuši? Tātad kāds ir devis norādījumu laist viņus cauri. Un ja tie ir karavīri, nevis bēgļi?

 4. Daudzpusīgs raksts, kas uz problēmu apskatās no dažādiem skata punktiem – jo problēma patiešām ir sarežģīta un netiek pareizi risināta.

 5. igauņi protestē pret masu imigrāciju, aicina pievienoties arī latviešus

 6. Bēgļi no Sīrijas dodas prom ne tik daudz ISIS, cik Asada režīma dēļ. Bet Asadu tagad ar bumbām un raķetēm atbalsta Krievijas armija (pēc oficiāliem datiem nepilna mēneša laikā Krievijas lidmašīnas iznīcinājušas vairāk nekā 8000 mērķu pārsvarā ar augstas precizitātes raķetēm un koriģējamām aviobumbām).

 7. Re, Austrija būvēs žogu uz robežas, lai kontrolētu migrantu plūsmu. Ko Latvija domā?

 8. Precīzi par sunnītiem un šiītiem. Krievs tur aplauzīs zobus.

 9. Kāpēc neviens nepasaka, ka tas ir Izraēlas projekts, ka IV vada Izraēlas aģents, ka nolemts savākt vienkopus visus teroristus un iznīcināt. Skaldi un valdi politika, vadāms haoss. Ideāls variants. Pēc tam izveidot Izraēlas lielvalsti.

 10. Vaacijaa raksta, ka tie beeglji gribeeja palikt savas dzimtenes tuvumaa, Turcijaa, Libaanaa.un citur tuvumaa. Bet UNO deelj naudas truukuma reduceeja vinju uzturu liidz 800 kilokalorijaam dienaa. Tas ir par maz, taadeelj viirieshi devaas gruutajaaa celjaa uz Eiropu. Gribeeja gjimenes izsaukt legaali veelaak.

 11. Atslēgas vārds, kas ved uz problēmas sakni ir OPEK. OPEK deva iespēju parādīties naudai tur, kur tā agrāk nebija. Šī nauda tika izsvaidīta pa labi un kreisi. Rezultatā dzima vesela paaudze, kuras eksistence ir atkarīga no OPEK veiksmes. Pēdējā laikā tai neiet spoži, draud līdzekļu apsīkums, un šai paaudzei draud bads vai pat nāve. Šie cilvēki ir jāiznīcina. Rietumiem ir paveicies, ka Krievija ir uzņēmusies šo gaļas mašīnas darbu.

 12. Labs apskats. Palika viens neapgaismots jautājums, proti, kāda ir garantija, ka bēgļu plūsmas neizmanto lai ieplūdinātu Eiropā un citur labi apmācītus un sagatavotus, nosacīti teiksim, “zaļos cilvēciņus”. Tie vienā brīdī varētu palīdzēt veikt varas sagrābšanu un vel daudz ko citu? Interesanti vēl, kā izteicies Illarionovs: šodien politikā pastāv divas problēmas, proti, viena ir Putins, bet otra – Obama. Baidos, ka Obama palicis kaut ko parādā Putinam ar Medvedevu un tagad cenšās atstrādāt. Kā zināms, pašreiz pat ASV flite ir aizvākta no vidusjūras laikām ar visām lidmašīnām.

 13. Persijas līča valstis, kur tā pati valoda un reliģija, negrib izmitināt kaimiņus, jo baidās. Nez ko par to mūsu politiķi domā?

 14. Gorbačovs 1986. gadā atzina, ka PSRS karaspēks ir piedalījies militārās misijās ne vien Afganistānā, Ungārijā un Čehoslovākijā, bet arī Korejā, Vjetnamā, Alžīrijā, Sīrijā, Ēģiptē, Kubā, Angolā, Mozambikā utt. Tad nu taciņa uz Sīriju jau sen iestaigāta.

 15. Niks >>> Žulis 27. oktobris, 2015 13:33 Atbildēt

  Kāpēc šis dažādo Rietumu preses fragmentu apkopojums nosaukts par bēgļu krīzes cēloņu analīzi, ja tam ar objektīvu šo cēloņu analīzi nav nekāda sakara?
  Rakstā pietiekoši daudz nepamatotu, demagoģisku apgalvojumu. Kā galvenā “ļaunuma sakne” izdalīts Asads, kuram tad nu tie sliktie krievi nākuši palīgā. Ja to Asadu nogāztu, tad gan tur iestātos demokrātija un bēgļu straume uz Eiropu tūliņ izbeigtos. Tas jau vairs nav pat naivi, tās jau ir galīgas muļķības. Nogāza jau Huseinu, nogāza Kadafi. Vai Irākā un Lībijā ir miers un demokrātija? Ko teica Kadafi, pirms savas noslepkavošanas? Viņš teica, ka Lībija ir kā aizsprots Āfrikas bēgļu straumei uz Eiropu. Rietumi iznīcinot Lībijas valsti paši nepajēdz, ko dara. Un viņa vārdi piepildījās. Piepildījās vēl jau sen pirms krievu parādīšanās Sīrijā.
  ——————————–
  Gluži arī MANAS domas!
  Beinertes k-dze, nu nevajadzēja tā pūlēties, sēdot aiz rakstāmgalda, “analizēt bēgļu krīzes cēloņus”!
  Mazās Maltas žurnālisti devās pāri Vidusjūrai, lai atrastu CĒLOŅUS bēgļu KONTRABANDAS sākumam …KAS to visu apmaksā un tjp.

  • НовоСирия Atbildēt

   Сам ударь и других науськай. Покажи им Дамаск и Крым. Хрясни первым, если ты русский. Помни: русский не бьет вторым!

  • atslēgas vārdi – “sliektie krievi”. Klau, žulnik, vai tad tādi arī kur ir?

  • – Владимир Владимирович, мы разбомбили все штабы ИГИЛ. Что делать?
   – Создавайте новые и продолжайте бомбить!

  • Teiktais ista taisniba.Latvija jau to nevar saprast.

 16. “Mēs inscenējam revolūcijas.” Izklausās kaut kur dzirdēts.

 17. Atslēgas vārds ir Rotšildi.Tie arī izraisīja bēgļu plūsmu pasaulē.

 18. Plašs, saturīgs un izlīdzsvarots raksts. Paldies!

 19. … Kad … musu balelini un ‘balenes’ atmodsies … un saks kontrolet so beglu plusmu … ne tikai uzklausit ES tuksas galvas … !

 20. Kāpēc šis dažādo Rietumu preses fragmentu apkopojums nosaukts par bēgļu krīzes cēloņu analīzi, ja tam ar objektīvu šo cēloņu analīzi nav nekāda sakara?
  Rakstā pietiekoši daudz nepamatotu, demagoģisku apgalvojumu. Kā galvenā “ļaunuma sakne” izdalīts Asads, kuram tad nu tie sliktie krievi nākuši palīgā. Ja to Asadu nogāztu, tad gan tur iestātos demokrātija un bēgļu straume uz Eiropu tūliņ izbeigtos. Tas jau vairs nav pat naivi, tās jau ir galīgas muļķības. Nogāza jau Huseinu, nogāza Kadafi. Vai Irākā un Lībijā ir miers un demokrātija? Ko teica Kadafi, pirms savas noslepkavošanas? Viņš teica, ka Lībija ir kā aizsprots Āfrikas bēgļu straumei uz Eiropu. Rietumi iznīcinot Lībijas valsti paši nepajēdz, ko dara. Un viņa vārdi piepildījās. Piepildījās vēl jau sen pirms krievu parādīšanās Sīrijā.
  Eh, neceļas roka te neko vairāk rakstīt. Gandrīz katram šajā rakstā minētajam apgalvojumam varētu oponēt, bet šis raksts nav tā vērts.

  • Pilniigi Jums. Zhuli, piekriitu. ASV jau 2001. gada 12. septembrii (vienu dienu peec tornju nobaashanaas) esot bijusi toreizeejaas ASV valdiibas noteiktu aprindu izshkjirshanaas iekarot (gaazt valdiibas tur) septinjaas
   Tuveejo Austrumu valstiis naakoshos piecos gados (skatiit Wesley Clark). Shiis aprindas ir taa sauktie neokonservatiivie speeki (Neoconservatives, Neocons), ap 70%-80% no time
   ASV eebreji, daudzi no tiem ar ASV/Izraelas dubultpilsoniibu. aa vien shkjiet, ka vismaz dalja no iemesla ir veeleeshanaas radiit ‘Eretz Israel’ taas ‘biibeliskaas’ robezhaas, no Eifraata upes liidz Niilas upei. Bonuss buutu Golaana un Gazas nafta un arii ‘aborigeenu’ iztiiriishana no taam zemeem – QUED – quod erat demonstrandum Eiropaa beeglju straumees. Neesiet leetticiigi, latvieshi.

  • Labi, konkreti izteikta doma.

 21. troļļi pamodušies, tad jau autore būs trāpījusi šiem sāpīgā vietā:)

  • ..,
   tik vien spējīgs izpiest no .. paurīša, kā tikai citus apsaukāt par troļļiem?
   Esi par stulbu(!!!), lai spētu sekot notikumiem līdzi, vai kā?
   ..,
   kopš kura laika 2015.gada ASV prezidenta amata kandidāts D.Tramps ir trollis, a? ,
   Tieši ASV D.Tramps teica:
   “Pasaule būtu labāka, ja S.Huseins un M.Kadaffi būtu pie varas savās valstīs.”

 22. “Pasaule būtu labāka, ja S.Huseins un M.Kadaffi būtu pie varas savās valstīs.” D.Tramps, ASV prezidenta posteņa kanddāts, 2015.
  Pašmāju beinertes joprojām nav apjēgušas notiekošo – vien turpina dziesmas dziedāt:
  “Latvju zeme vaļā stāv / Tā kā dzīsla pušu rauta, / Iztek asins, iztek spēks, /
  Latvju zeme vaļā stāv. / Latvju zeme vaļā stāv! (2X)

 23. Ko autore sajēdz no notiekošā?
  Tukši spriedelējumi un sabierības tracināšana nevis patiesās situācijas analīze.

 24. Ungārija diennakts laikā uzceļ desmitiem kilometru dzeloņdrāšu žogu, bet mēs divdesmit piecu gadu laikā nespējam uzcelt 200 km nodrošinātu robežu, lai tie austrumu diedelnieki netiktu tai pāri. Vai arī tas ir kāda interesēs?

 25. Krievijā tagad karš būs vienmēr, kamēr vien pie varas būs Putins. Un ja Sīrijā kaut kas noies greizi un pārstās novērst pilsoņu uzmanību no pašmāju problēmām, varēs atkal pārmesties uz Donbasu.

 26. Mjā…tāda ļaužu kustība bez apzinātas palīdzības nevar notikt. Skaidrs, ka ir diriģenti, kuri stāv malā, bet taipus Eiropas ļaužiem mēģina iestāstīt, ka Eiropā viņiem pienākas visādi labumi.

 27. Pēdējos 100 gadus Kremlis ir eksportējis karu. Sīrija un Ukraina ir tikai jaunākie upuri.

 28. Paskat tik – pilnīg nejauši virszemē ir izlīdusi viena vazaņķu CERĪBU KOKA sakne – “The Ayn Rand Institute”. Gan jau drīz ieraudzīsim arī nākamās; turklāt čujs man klusu čukst, ka tās izskatīsies pēc peisakiem …

Draugiem Facebook Twitter Google+