Publicitātes attēls

Noskaidroti autovadītāju bīstamākie paradumi. Infografika 0

Gatavojoties otrajai Auto entuziastu ģimenes dienai, veikta aptauja par autovadītāju un pasažieru nedrošajiem paradumiem automašīnās, kas var ietekmēt ceļu satiksmes drošību. Noskaidrots, ka lielākie draudi, pēc autovadītāju domām, ir saistīti ar mobilo telefonu izmantošanu, taču šo draudu apzināšanās nenozīmē, ka autovadītāji izskauž šos kaitīgos paradumus.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Aptaujas dati liecina, ka autovadītāji un pasažieri par visbīstamāko paradumu automašīnās ir atzinuši auto vadītāja runāšanu pa mobilo tālruni brauciena laikā bez bezroku sistēmas. Runāšanu pa telefonu un vienlaicīgu auto vadīšanu kā netikumu, ko vajadzētu izskaust, atzinuši 31% aptaujāto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai 25% aptaujāto atzinuši, ka ir mainījuši vai maina savus paradumus pie auto stūres un mobilos telefonus lieto mazāk, vai lieto tikai izmantojot bezroku sistēmu. Daudzi arī atzinuši, ka drošības pēc izvairās ilgstoši runāt pa telefonu, vadot automašīnu arī tad, ja tiek lietota bezroku sistēma, jo, viņuprāt, uzmanība tiek novērsta vairāk pašas sarunas dēļ, nevis telefona turēšanas rokā.

Par vienlīdz bīstamiem paradumiem respondenti atzinuši arī to, ka automašīnās nereti tiek pārvadāti vairāk pasažieru nekā to atļauj konkrētās automašīnas tehniskā specifikācija un ēšanu vai dzeršanu pie stūres – to norādījuši 14% aptaujāto. Taču gandrīz 80% atzinuši, ka vienmēr seko līdzi tam, lai automašīnā nebūtu vairāk pasažieru, nekā ir drošības jostu.

Interesanti, ka 17% respondentu uzskata, ka autovadītāja ēšana un dzeršana ir tomēr bīstamāka par mobilā telefona lietošanu, jo, piemēram, karstas kafijas izliešana brauciena laikā autovadītāja uzmanību novērš daudz vairāk, nekā saruna pa mobilo telefonu. Lielākā daļa aptaujāto arī atzinuši, ka šis ir viens no paradumiem, ko ir grūti mainīt, jo visbiežāk maltītes ieturēšana tiek apvienota ar intensīvu braukšanu.

Vairāk nekā viena desmitā daļa aptaujāto par draudu drošībai automašīnās un ceļu satiksmē atzinuši nepareizu kravas pārvadāšanu. Viens no iemesliem, kādēļ autovadītājs apdraud sevi un savus pasažierus ir nepārdomāta kravas pārvadāšana – līdz automašīnas griestiem pārpildīts bagāžas nodalījums, kas aizsedz skatu atpakaļskata spogulim, nenostiprināta krava, kas mētājas pa bagāžas nodalījumu, kā arī auto salonā novietoti velosipēdi, slēpes vai cits lielāka izmēra sporta inventārs.  

Par draudiem un kaitīgiem paradumiem respondenti atzinuši arī skaļas mūzikas klausīšanos auto salonā, saules briļļu nenēsāšanu, intensīvu un skaļu pasažieru runāšanos, kā arī mazo mājdzīvnieku pārvadāšanu, kuri nav ievietoti tiem paredzētajos pārvietošanās būros vai stiprinājumos, jo dzīvnieki nav prognozējami un iespējamās stresa situācijās var apdraudēt pasažierus un auto vadītāju. Kā vēl vienu bīstamu faktoru respondenti min informācijas trūkumu par pareizu bērnu sēdeklīšu lietošanu, gadījumos, kad viens vai vairāki bērni brauc automašīnā tikai ar vadītāju, kurš viņu darbības nevar pārredzēt.

Reklāma
Reklāma

“Lai mēs varētu justies droši uz ceļa, svarīgi zināt drošas braukšanas pamatprincipus, kuriem ir jāpievērš īpaša uzmanība. Nereti autovadītāji, domājot par drošas braukšanas pamatprincipiem, ar to saprot, iekļaušanos satiksmē, autovadīšanas prasmes un informētību par sava auto iespējām. Taču If Apdrošināšana pieredze liecina, ka ceļu satiksmes drošība, galvenokārt, tiek apdraudēta tieši pašu autovadītāju personīgo faktoru dēļ,” norāda “If Apdrošināšana” Transportlīdzekļu atlīdzību grupas vadītāja Līga Bērziņa

“Pēdējos gados daudz un pamatoti tiek runāts par pašu autovadītāju kaitīgo ieradumu ietekmi uz braukšanas stilu un drošību. Mobilā tālruņa lietošana novērš autovadītāja uzmanību un ir viens no ieradumiem, kas būtu jāpārskata ikvienam autovadītājam. Tālruņa lietošana, ēšana un pārāk aizrautīgas sarunas ar pasažieriem, liek nevajadzīgi riskēt ne tikai savu, bet arī tuvinieku un citu satiksmes dalībnieku drošību un pat dzīvību. Vēlamies atgādināt autovadītājiem, ka labi braukt nozīmē arī spēt paredzēt situācijas attīstību uz ceļa. Jāatceras, ka ceļu satiksmē piedalās autovadītāji ar dažādu pieredzi un reakcijām negaidītās situācijās, tāpēc svarīgi pastāvīgi saglabāt vērību un disciplinētību,” piebilst Līga Bērziņa.

Otrā Auto entuziastu ģimenes diena, kas ir veltīta drošībai automašīnās un uz ceļa, īpašu uzmanību veltot tieši bērniem, notiks jau šo sestdien, 1. jūnijā, autosalonā “Ford” Skanstes ielā). Ikvienam būs iespēja iejusties autobraucēju – šofera un pasažieru – lomās, izmēģinot CSDD auto apgāšanās stimulatoru, lai pārliecinātos par drošības jostas nepieciešamību. Pasākumā piedalīsies arī dažādi eksperti, kuri dalīsies praktiskajās zināšanās par drošu bērnu, mājdzīvnieku un nestandarta bagāžas pārvadāšanas veidiem. Tāpat arī mazākajiem ceļu satiksmes dalībniekiem būs iespēja piedalīties Ceļa skolas aktivitātē, kur raidījuma “Ātruma cilts” vadītājas Sanitas Pelēķes vadībā būs iespēja mācīties ceļu satiksmes noteikumus, kā arī novērtēt auto drošības jostu nepieciešamību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.