Ekonomika
Darbs un nauda

Noskaidrots, kādās profesijās vecāki vēlas redzēt savus bērnus. Kuras ir populārākās?0

Foto: Shutterstock

Populārākās profesijas, ko Latvijas vecāki vēlētos saviem bērniem nākotnē, ir uzņēmējs, IT speciālists, ārsts vai arhitekts, secināts “SEB dzīvības apdrošināšanas” veiktajā aptaujā.

Vismazāk vecāki vēlas, lai viņu bērni būtu skolotāji, žurnālisti vai pavāri.

Aptaujas rezultāti liecina, ka lielākā daļa vecāku uzskata, ka bērnu izaugsmei ir nepieciešami ģimenes emocionālais un finansiālais atbalsts, kā arī bērnu ieinteresētība un talants.

Runājot par savu atvašu nākotni, lielākā daļa vecāku (53%) vēlētos, lai viņiem būtu augstākā izglītība un labi atalgots darbs, savukārt 36% aptaujāto uzskata, ka svarīgākais, lai bērni varētu darīt to, kas viņiem patīk un spēj realizēt savas intereses un talantus.

Lai atbalstītu bērnus ceļā uz panākumiem, 65% vecāku cenšas veltīt pēc iespējas vairāk laika un uzmanības bērna aktivitātēm, 57% aptaujāto finansiāli atbalsta bērnu interesēm atbilstošas nodarbības, bet 32% veido uzkrājumus bērnu nākotnei.

“SEB dzīvības apdrošināšanas” vadītāja Kristīne Lomanovska norāda, ka bieži nākas dzirdēt, ka uzkrājumu veidošanai ir nepieciešami augsti ienākumi, bet bankas pieredze un arī aptaujas rezultāti rāda, ka uzkrājumus bērna nākotnei veido vecāki ar dažādiem ienākumu līmeņiem.

Svarīgākais ir vēlme nodrošināt bērnam starta kapitālu, ko var izmantot gan pirmajai iemaksai par savu mājokli, gan studiju apmaksai, gan biznesa uzsākšanai, ņemot vērā, ka liela daļa vecāku vēlas, lai viņu bērni būtu uzņēmēji, atzīmē K. Lomanovska.

Gan ārsta, gan IT speciālista profesijas jau vairākus gadus pēc kārtas ir vecāku populārākā izvēle, runājot par bērnu nākotnes profesijām. Šogad populārāko profesiju sarakstam pievienojās arī arhitekta specialitāte, liecina “SEB dzīvības apdrošināšanas” dati.

Tradicionāli studiju maksa šajās jomās ir diezgan augsta, un regulāras nelielas iemaksas uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā palīdz pakāpeniski uzkrāt nepieciešamu summu.
Saistītie raksti

“Piemēram, uzsakot krāt bērnam 6 gadu vecumā un ik mēnesi novirzot uzkrājumam 35 eiro (un tas būtu tikai 1 eiro dienā), līdz bērna pilngadībai var uzkrāt ap 5400 eiro. Turklāt katru gadu ir iespējams izmantot nodokļa atvieglojumus un atgūt pārmaksāto ienākuma nodokli,” skaidro K. Lomanovska.

Interneta aptauja “SEB bankas” klientiem tika veikta 2019. gada aprīlī, tajā piedalījās 500 respondenti vecumā no 25 līdz 45 gadiem, kuriem ir bērni.

LA.lv