Ekonomika
Nauda

Noskaidrots, kas nodara kaitējumu gados jaunu cilvēku gaidāmajai pensijai0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Šobrīd jauni 2. pensiju līmeņa dalībnieki, kuri neveic proaktīvu izvēli, tiek “ielozēti” kādā no tirgū esošajiem konservatīvajiem pensiju plāniem, portāla, “LA.lv” stāsta finanšu līdzekļu pārvaldītāja SIA “Indexo” izpilddirektors Toms Kreicbergs.

Šī situācija, pēc viņa teiktā, nodara kaitējumu gados jaunu ieguldītāju gaidāmajai pensijai.

Pasaules prakse liecina, ka konservatīvie pensiju plāni ilgtermiņā uzrāda zemu ienesīgumu un ir piemēroti tikai ieguldītājiem, kuriem pensijas vecums ir tuvu.

Tāpēc “Indexo” aicina atbildīgās valsts iestādes grozīt mehānismu, nosakot: jauni 2. pensiju līmeņu dalībnieki, kuru neveic proaktīvu izvēli, tiek “ielozēti” savam vecumam piemērotā pensiju plānā.

Tas nozīmētu, ka gados jauni ieguldītāji tiek pievienoti aktīvās kategorijas pensiju plāniem ar maksimālu ieguldījumu akciju tirgū.

“Indexo” izpilddirektors Toms Kreicbergs atzīmē, ka pie pašreizējās kārtības jauns cilvēks var gadiem vai gadu desmitiem ilgi palikt konservatīvos pensiju plānos, kuriem ilgtermiņā būs grūti nosegt pat inflāciju.

No atbildīgas ieguldīšanas perspektīvas tas ir absurds, uzsver Kreicbergs, piebilstot, ka konservatīvie plāni ir piemēroti gados vecākiem ieguldītājiem, jo tie daudz labāk aizsargā no svārstībām, it īpaši krīžu laikā.

“Gados jaunajiem, kuriem līdz pensijai ir gadu desmiti, prioritāte ir ilgtermiņa peļņa, nevis īstermiņa svārstību novēršana,” saka Kreicbergs.

Ar “Indexo” vēstuli valsts iestādēm, kurā aicināts risināt šo problēmu, var iepazīties šeit.

Labklājības ministrijas dati norāda, ka līdz pat 80% jauno ieguldītāju paši neizvēlas 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plānu.

Saistītie raksti

Šie ieguldītāji nonāk konservatīvajos pensiju plānos – un daudzos gadījumos tajos paliek vēl gadiem ilgi. Savu šībrīža 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plānu un uzkrājumu iespējams pārbaudīt, izmantojot portāla latvija.lv E-pakalpojumu 44.

“Indexo” cīnās, lai uzlabotu konkurenci un rezultātus Latvijas ieguldījumu tirgū.

Projekta aizsācēju vidū ir vairāk nekā 30 veiksmīgi un sabiedrībā zināmi Latvijas uzņēmēji, tostarp kādreizējais bankas Nordea Latvijas filiāles vadītājs Valdis Siksnis, Normunds un Jānis Bergi (“SAF Tehnika”, “Mobilly”), Svens Dinsdorfs (“Elko”), Juris Grišins (“Capitalia”), Deniss Kairāns (“Colliers”), ķirurgs Kaspars Feldmanis, zvērināti advokāti Filips Kļaviņš un Raimonds Slaidiņš, un daudzi citi.

LA.lv