Dabā
Medības

Noskaties! Mednieku ģimene izglābj meliorācijas akā iekritušu mežacūku3


Mežacūkas glābšana Birzgales mežā.
Mežacūkas glābšana Birzgales mežā.
Foto no personiskā arhīva.

Nāvējošas lamatas meža un mājas dzīvniekiem – tā var nosaukt atvērtās meliorācijas akas labības laukos, kur iekrīt mazie plēsēji, stirnas, mežacūkas un par brieži. Patstāvīgi dzīvnieks nav spējīgs izkļūt no slazda, kur viņa dzīvība izdziest mokošās pūlēs izlēkt. Kāpēc tā notiek? Jo zemes īpašnieks nav papūlējies uzlikt akai vāku!

Ziņojumi un fotogrāfijas ar akās atrastām bojā gājušo dzīvnieku atliekām tiek saņemtas salīdzinoši bieži. Akās iekrīt arī suņi un kaķi, kurus saimnieki izmisīgi un bez rezultātiem meklē mēnešiem ilgi.

Mednieki glābj akā iekritušu mežacūku

Šoreiz stāstam par mežacūku akā ir laimīgas beigas.
Ķeguma novada, Birzgales pusē dzīvojošie medniece Inga Baltause un viņas vīrs, arī mednieks Gaitis Lapa skaistā jūlija dienā devās pastaigā ar suni.

“Pēkšņi sadzirdējām īpatnējas skaņas, tad arī veiksmīgi atradām četru metrus dziļo meliorācijas aku. Nevar zināt, cik ilgi ruksene tur bija cīnījusies, jo smaka no tās akas nāca diezgan briesmīga. Tad domājām, kā vilkt ārā, nebijām pārliecināti, ka tas viss tik veiksmīgi izdosies,” par mežacūkas atrašanu stāsta Inga Baltause:

“Palielo mežacūku meiteni glābām visi – es ar vīru, meitiņa, vīra mamma, māsa un tētis – mēs visi darbojāmies kopā, lai atpestītu mežacūku no drošas nāves. Vīrs paņēma automašīnas striķi un pāris koka bluķus. Cilpu izdevās ļoti veiksmīgi aplikt mežacūkai ap rumpi. Viņa, nabadzīte, visu laiku stāvēja uz pakaļkājām un raudzījās augšā. Tā arī aplikām cilpu viņai apkārt un izvilkām. Viņa pati piepalīdzēja, ar nagiem ķeroties akas sienās un cenšoties pievilkties uz augšu. Pēc tam viņa ļoti veiksmīgi pati izkāpa no štropes cilpas un aizskrēja ko kājas nes projām,” stāsta Inga.

Uzreiz pēc mežacūkas izglābšanas akai pāri pārlika dēļus, bet nākamajā dienā saimnieks izgatavoja vāku no metāla plāksnes, lai neviens dzīvnieks šajā akā vairs neiekristu.

Atceroties notikumu vietu, Inga atzīst, ka tas bija tikai laika jautājums, iekams šajā akā iekritīs kāds dzīvnieks: “Tikpat labi tas varētu būt bijis arī cilvēks. Akas malas ir līdz ar zemi, apkārt izaugusi zāli, kas pārliecas pāri grodam un atvere vispār nav pamanāma.”

Vairāk – pievienotajā videomateriālā

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Iespējams pirmais sniegs. Laika prognoze nākamajai nedēļai
1 diena
LA
LA.LV
Dabā
VIDEO: “Pulss 200!” – “Copes garša” emocionālā video atklāj uz kā noķerta Latvijas čempionāta lielākā līdaka
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Piektdien Latvijā būs apmācies laiks, brīžiem gaidāms stiprs lietus
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: “Brexit” tuvošanās riski: tautieši pastāsta, kā šobrīd jūtas Lielbritānijā
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Saindējušos bērnu veselības stāvoklis joprojām smags 1
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Zemessargi Rīgā mācās aizturēt nemiera cēlājus 1
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pavērsiens, kāds līdz šim šovā nav pieredzēts. Saimnieks Vitālijs samānījies potenciālajām līgaviņām
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
VIDEO: Pērkona negaiss Madonā izraisījis virpuļviesuli
15 stundas