×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
12. jūnijs, 2013
Drukāt

Noslēdzies “Latvijas Avīzes” konkurss “Sieviete Latvijai 2013” 


Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Klāt “Latvijas Avīzes” organizētā vēstuļu konkursa “Sieviete Latvijai 2013” noslēguma pasākums – jau piektdien kultūras pilī “Ziemeļblāzma” sumināsim 12 laureātes. Konkursu organizējam jau sešpadsmito gadu, taču šogad tas ir ar īpašu moto – “Gaidot Dziesmu un deju svētkus”.

 

Žūrijai bija jāizlasa un jāizvērtē gandrīz 300 pieteikuma vēstuļu, bet laureāšu godā jāceļ vien divpadsmit. Šogad pavisam droši varam teikt, ka rakstītāju atsaucība bija necerēti liela, un tas nozīmē, ka gan jums, gan mums ir ļoti svarīgas šīs sievietes, kuras katra savā pagastā, novadā vai pilsētā rūpējas par latvisko tradīciju saglabāšanu. Dodam vārdu žūrijai.

 

Dace Terzena, žurnāla “Mājas Viesis” redaktore, žūrijas priekšsēdētāja: “Saņemot apjomīgo vēstuļu birumu, vēlreiz varējām pārliecināties, ka esam pieņēmušas pareizu lēmumu, konkursu “Sieviete Latvijai” šoreiz veltot Dziesmu un deju svētku gadam. Protams, varēja prognozēt, ka daudzi dziedātāji un dejotāji vēlēsies uzteikt savu ansambļu vadītājas, taču, ka pateicības vārdi būs veltīti tik daudzām, gan bija grūti paredzēt.

Tāpēc man personiski bija svarīgi noformulēt iekšējos vērtēšanas kritērijus, lai nepelnīti aizmirsta nepaliktu, piemēram, kāda deju kolektīva vadītāja Rīgā – tikai tāpēc, ka viņai darba apstākļi ir relatīvi vienkāršāki nekā provincē. Bet, protams, apbrīnas vērts ir arī darbs un uzņēmība, kas jāiegulda, lai vispār pastāvētu kāds kolektīvs tālā pierobežas pagastā.

Vēstules patiesi apliecināja un iepriecināja arī ar to, cik daudz vēl Latvijā ir neparastām un retām prasmēm apveltītu meistaru. Ja ne viņu gudrās rokas, vai Dziesmu svētki spētu uzplaukt visā krāšņumā?”

 

Inese Vaidere, Eiroparlamenta deputāte: “Vēstules man ļāva pārliecināties, cik vitāli ir Latvijas novadi, kur dzied un dejo, spēlē teātri, rada un meistaro. Jūtama tā sirsnīgā atdeve, ko sniedz kopīga ideja, un es pievienojos visās vēstulēs paustajai pateicībai par uguntiņas uzturēšanu savā novadā ikvienai no ieteiktajām laureātēm. Dzīve, kas mutuļo mums apkārt, ir krāšņa, un tā kļūst vēl krāšņāka, pateicoties darbam un sirdsdegsmei, ko Latvijas nacionālo vērtību glabāšanā iegulda visas šīs jaukās dāmas.”

 

Alīda Vāne, SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle: “Latvija ir bagāta ar diženām sievām. Mums ir ar ko lepoties, mums ir ko uzteikt. Mums ir gan latvisko tradīciju glabātājas, gan kas spēj šīs tradīcijas ar mēru gan attīstīt, gan komercializēt. Īpašs prieks par tām, kuras ar savu entuziasmu aizrauj apkārtējos un bērnus.”

 

Baiba Brigmane, Hipotēku bankas valdes locekle: “Šogad, Dziesmu un deju svētku gadā, lasot iesūtītās vēstules, ar prieku konstatējām, ka mūsu tautas tradīcijas ir un būs dzīvas.

Mēs īpaši novērtējām to sieviešu veikumu, kuras ne tikai pašas aktīvi darbojas – dziedot, dejojot, aužot un pētot –, bet ar visu sirdi savas prasmes nodod jaunajai paaudzei. Nominācijā “Tautiešam apsolīju raibus cimdus vakarā” atklājām īpašas sievietes uzņēmējas, kuras Latvijas vārdu nesušas tālu pasaulē.

Īstenojot savas biznesa idejas, viņas ne tikai rod gandarījumu par paveikto, bet arī nodrošina ar darbu daudzus novadniekus.”

 

Rita Voronkova, AS “Laima” pārstāve: “Sāku lasīt konkursam iesūtītās vēstules un uzreiz sapratu – dzīvoju ar maldīgiem priekšstatiem par to, ka Latgalē nekā vairs nav, ka kultūrai naudas trūkst un tāpēc kultūras dzīve apsīkst… Nē, viss notiek! Tik vitāli, tik pilnskanīgi. Konkursam iesūtīto darbu lasīšana man kļuva par pozitīvās enerģijas uzņemšanas ikvakara kūri. Tā ieguvu reālu priekšstatu par to, kā kopjam latviskās gara mantas, kā tās glabājam un lolojam. Atzinība un cieņa visām sievietēm, kuras rod sevī spēku stiprināt koru un dejas mākslu, aust, adīt un šūt, ceļot godā latviskos rak-stus, pētīt savas dzimtas saknes un par senču darba tikumu vēstīt nākamajām paaudzēm.”

 

Monika Zīle, rakstniece: “Šīgada vēstuļu konkursa uzstādījums izcēla gaismā tās mūsu nacionālās kultūras kopēju armijas ierindnieces un visu pakāpju virsnieces, kuru pašaizliedzīgā kalpošana garantē joprojām kuplu Dziesmu un deju svētku iesaukumu. Tas ir tik bagātīgs, ka pirmajā brīdī neviļus sāc šaubīties, vai tiešām tādu krāšņu daudzveidību nodrošina allaž par nepietiekamu sauktais nozares finansējums? Bet, sūtījumos iedziļinoties, top skaidrs, cik milzīgu savas sirds, pašaizliedzības un patriotisma kapitālu valsts līdzekļiem pievienojušas konkursa tituliem nominētās sievietes.”

 

Agate Kanča, “Kiwi Cosmetics” pārstāve: “Paldies par iespēju iepazīties ar tik daudz drosmīgām, inteliģentām un uzņēmīgām Latvijas sievietēm. Vēlos atzīmēt ne tikai sievietes, kuras ir pieteiktas, bet arī tās, kuras ir rakstījušas visas iedvesmojošās vēstules. Man ir liels prieks un gandarījums, ka Latvijas sievietes ir mūsu tautas tradīciju un vērtību nesējas, sargātājas. Es novēlu katrai sievietei uzdrīkstēties īstenot savas idejas un sapņus. Labos darbus un sasniegumus nevaram salīdzināt, tie visi ir godājami, apbrīnas vērti.”

 

Rasma Freimane, Latvijas Lauku sieviešu apvienības priekšsēdētāja: “Šis gads priecēja ar ļoti lielo atsaucību vēstuļu rakstīšanā. Paldies visām rakstītājām! Ja vien būtu iespēja, es visas pieteiktās kandidātes celtu uz goda pjedestāla. Liels prieks par tām sievietēm, kuras mūsu tautas kultūras mantojumu pielieto savā uzņēmējdarbībā, rada jaunus mūsdienīgus produktus.”

 

Aiva Vīksna, biedrības “Līdere” priekšsēdētāja: “Mēs katrs un kopumā Latvija var lepoties ar to milzīgo ieguldījumu, ko veic sievietes, gan padarot mūsu dvēseles bagātākas ar dziesmu, deju, gan saglabājot kultūras tradīcijas, pārvēršot to biznesā, gan kopjot un cildinot savu dzimtu vēsturi un darot to mums zināmu. Par to mēs varam pateikties visām konkursa dalībniecēm.”

 

Konkursa “Sieviete Latvijai 2013” laureātes trijās nominācijās

“Es negāju noskumusi nevienā(i) vietiņā” (deju kolektīvu, koru, folkloras kopu vadītājas, amatierteātru režisores) – Anna Kārkle, folkloras kopas “Ceiruleits” vadītāja; Gaida Ivanova, Preiļu kultūras centra un Preiļu Valsts ģimnāzijas deju skolotāja; Inga Zirne, triju Valmieras koru diriģente, Jāzepa Vītola Valmieras bērnu mūzikas skolas skolotāja; Ilze Līviņa, Alsviķu deju kolektīva “Jandāls” vadītāja un E. Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas pūtēju orķestra horeogrāfe; Edīte Siļķēna, Gulbenes Tautas teātra vadītāja; Ivita Kalnozola-Kalsere, Sēmes Raganas mājas stāstniece, Sēmes amatierteātra režisore.

 

“Tautiešam(i) apsolīju raibus cimdus vakarā” (darina tautas tērpus, latviskas rotas, instrumentus; sievietes, kuras latviskās prasmes un tradīcijas pratušas izmantot, lai radītu savu uzņēmējdarbību) – Dagnija Kupče, aušanas darbnīcas “Vēverīšas” vadītāja; Vija Rulle, SIA “Atspole” audēja; Karīna Šišlo, Latvijas “Saldā dzintara” idejas autore, režisore TMC “Mazā ģilde”.

 

“Pie Dieviņa gari galdi” (rūpējas par savas dzimtas vēsturi, iekārtojot muzejus, piemiņas istabas, senlietu glabātājas, ģimenes vēstures pētnieces) – Antonija Šarkovska, “Birztaliņu” vēstures pētniece; Rudīte Ķikuste, Doles salas dzimtu pētniece; Andra Zubko-Melne, apzinājusi astoņas dzimtas paaudzes, kopā izveidojusi dzimtas koku ar 444 personībām.

 

Lielu paldies vēlamies teikt visiem vēstuļu autoriem par labajiem vārdiem, par atrasto laiku, lai uzrakstītu savu pieteikuma vēstuli. Konkursā varam apbalvot tikai 12 laureātes, bet pilnīgi visas pieteiktās sievietes ir pelnījušas vislielāko paldies par darbu, sirsnību un latvisko tradīciju saglabāšanu. Lūk, visas konkursam trijās nominācijās pieteiktās sievietes:

 

“Es negāju noskumusi nevienā(i) vietiņā”

Iveta Pētersone-Lazdāne (Ādaži), Anita Pakalnīte (Briežuciema pag.), Daiga Jekabsone (Tilžas pag.), Kristīne Karele (Iecava), Zaiga Lazdiņa (Rīga), Edīte Birka (Madona), Gunta Skuja (Mārupe), Laila Ozoliņa (Lubāna), Dina Staskeviča (Rušonas pag.), Indra Ozoliņa (Sigulda), Antra Āboltiņa (Cesvaine), Terēze Jozefa (Lasmane) (Ropažu novads), Dzintra Linde (Kandava), Inese Daukste (Tilžas pag.), Sandra Jonaite (Cēsis), Aija Vaičule (Andrupenes pag.), Sigita Līdaka (Laidzes pag.), Ilze Lipe (Rūjiena), Vita Talla (Jēkabpils), Maija Rijniece (Madona), Anastasija Ločmele (Balvi), Antonija Stalidzāne (Ilūkste), Brigita Taučkele (Garkalne), Aija Kreile (Jaunkalsnava), Māra Leja (Smiltene), Iveta Kreišmane (Valmiera), Rita Mičule (Jēkabpils), Daiga Maderniece (Sarkaņu pag.), Kornēlija Reisnere (Koknese), Anita Turlaja (Mežvidu pag.), Anita Apine (Tukums), Velga Dektere (Pūres pag.), Inese Roze (Cēsis), Marija Madžule (Varakļāni), Egita Tontegode (Ogresgals), Taisa Aruma (Limbaži), Ilze Briediņa (Ziemera pag.), Anita Upeniece (Sīļukalns), Antra Grinberga (Ērgļu pag.), Elita Kuģeniece (Ances pag.), Ilze Kļaviņa (Lēdurga), Terēzija Rubene (Jaunsilavas), Vēsma Turkopole (Atašienes pag.), Aija Tukiša (Daudzeses pag.), Elita Simsone (Jelgava), Madlēna Bratkus (Zaļenieku pag.), Ilze Rožinska (Preiļi), Indra Eisule (Saldus), Edīte Dauškane (Ape), Ārija Ošeniece (Rucava), Dace Tihovska (Ludza), Ieva Lazdāne (Aglona), Ilze Broka (Preiļi), Ināra Stepāne (Bērzaunes pag.), Ina Celitāne (Kuldīga), Sandra Vēvere (Misa), Sandra Avotiņa (Skultes pag.), Inga Stafecka (Masaļski), Jolanta Rauga (Carnikava), Tamāra Ļisovcova (Bauska), Valda Sedola (Smiltenes pag.), Laura Reimane (Smiltene), Anita Riekstiņa (Krimūnu pag.), Dainuvīte Putniņa (Gulbene), Anita Āboltiņa (Cesvaine), Mārīte Petrovska (Birzgale), Indra Rube (Limbaži), Iveta Kepule (Rēzekne), Tekla Cinglere (Malienas pag.), Daiga Jēkabsone (Tilža pag.), Ligita Plešanova-Jarusova (Gulbene), Dace Kalniņa (Dzelzava), Ligita Lukševica (Pope), Ingrīda Pilskalne (Alūksne), Gunta Raipala (Dobele), Ļubova Kapteine (Druva), Inta Viļuma (Dagda), Valentīna Kirsanova (Salnava), Ilze Briedziņa (Mārkalnes pag.), Lija Dunska (Talsi), Dzidra Švarte (Zvārtavas pag.), Daiga Ģeidāne (Zasas pag.), Aiva Vilciņa (Jaunannas pag.), Ilze Jankuna (Meņģeles pag.), Dace Bicāne (Līgatne), Janīna Barkāne (Malnava), Sandra Oto (Ape), Vaira Dundure (Valmiera), Gunta Apele (Sarkaņu pag.), Aija Ikstena (Bērzpils pag.), Iveta Maltavniece (Lejasciema pag.), Linda Vītola (Tilžas pag.), Aija Nagle (Baltinava), Inese Lazdāne (Jēkabpils), Solveiga Lineja (Iecava)

 

“Pie Dieviņa gari galdi”

Rudīte Urbacāne (Elkšņu pag.), Dagmāra Prīberga (Jūrmala), Līga Reitere (Ventspils), Alla Lomanovska (Krāslava), Līga Klepere (Launkalnes pag.), Gita Vanaga (Nīcas pag.), Ilze Zaķe (Pāles pag.), Daina Celmiņa (Kārsava), Aina Salmane (Sigulda), Iveta Gražule (Ķekavas pag.), Ella Frīdvalde-Andersone (Inešu pag.), Aina Mediņa (Bārbeles pag.), Maija Daina Paegle (Sēlpils pag.), Guna Ķibere (Jeru pag.), Sandra Slavišena-Dorša (Skujenes pag.), Lija Briede (Kandava), Inga Boškina (Trikātas pag.), Aina Mikulāne (Dignājas pag.), Guna Ķibere (Rūjiena), Ilze Ādamsone (Viļķene), Gunta Timbra (Rucava), Anete Karlsone (Ļaudonas pag.), Sarmīte Stapule-Zagorska (Ludza), Dace Tauriņa (Viļķenes pag.), Helēna Munda (Pušas pag.), Anna Babre (Dricānu pag.), Genovefa Rupaine (Rēzekne), Brigita Taučkele (Garkalne), Valda Baškere (Rīga), Ilga Lazdiņa (Vecpiebalga), Madlēna Bratkus (Jelgava)

 

“Tautiešam(i) apsolīju raibus cimdus vakarā”

Olga Jokste (Krāslavas novads), Inita Straupe (Rīga), Vanda Podiņa (Cesvaine), Melita Medne (Saldus), Rasa Ozoliņa (Naukšēnu pag.), Sandra Valaine (Lubāna), Marija Tjuša (Nagļu pag.), Rudīte Grasberga (Rīga), Ināra Krauze (Ceraukstes pag.), Maira Vīķe (Gailīšu pag.), Lilija Treimane (Rīga), Ilze Kopmane (Vangaži), Astrīda Krainā (Tilžu pag.), Inese Kauliņa (Smiltene), Evita Kovaļonoka (Rēzekne), Līga Kondrāte (Ludza), Rasma Buša (Rīga)

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+