×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. jūnijs, 2015
Drukāt

Noslēguma koncertā – ziemeļvalstu gars

Foto - LETAFoto - LETA

VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku No­slēguma koncerts, piedaloties ap 8000 dalībniekiem, izskanēs Mežaparka Lielajā estrādē 28. jūnijā plkst. 17.

Trīsdaļīgais koncerts sāksies pulksten piecos pēcpusdienā un ilgs divas stundas. Diezgan ilgi gudrots: ar kādu dziesmu to ieskandināt? Andris Sējāns, Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku dibinātāja Imanta Kokara audzēknis Mūzikas akadēmijā, ieteicis – ar “Vindo”! Šo Reiņa Sējāna un Jāņa Šipkēvica grupai “Cosmos” savulaik radīto dziesmu tagad Andris Sējāns aranžējis koriem. Ko nozīmē vindo? Tā ir prāta un emociju improvizācija. Ikviens tajā varēs saklausīt kaut ko sev tuvu.

Otrajā daļā iekļauts obligātais repertuārs, ko izpildīs viss kopkoris. Tradicionāli Noslēguma koncertā atskaņo pa vienam skaņdarbam no katras dalībvalsts, turklāt šoreiz – atgādinot, ka ir jubilejas gads un ka svētki atgriezušies Latvijā – tos papildinās vēl pa vienai dziesmai no katriem iepriekšējiem svētkiem, otrās daļas kompozīciju noslēdzot ar latvisko un pilnīgi visos latviešu tautas kopādziedāšanas svētkos neiztrūkstošo “Pūt, vējiņi!”. Svētku mākslinieciskais vadītājs, diriģents Romāns Vanags teic, ka visgrūtākais uzdevums bijis sešpadsmit svētku dalībvalstu dziesmas izkārtot tā, lai tās aizrautu klausītāju, kurš nezina zviedru, somu, islandiešu un citas svešvalodas. Noslēguma koncerta otrajā daļā iekļauti arī labāko Rīgas tautas deju ansambļu “Daiļrade”, “Dancis”, “Teiksma”, “Gatve”, “Rotaļa” un “Vektors” priekšnesumi. Uzveduma režisore Mirdza Zīvere dejotāju uznācienu krāšņajos tautastērpos min kā ļoti veiksmīgu un košu akcentu, kurš nepārprotami atgādinās – Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki ir sākušies Latvijā un nu atkal šeit atgriezušies.

Noslēguma koncerta trešajā daļā svētku Romāns Vanags iekļāvis fragmentus no Karla Orfa pasaulslavenā majestātiskā skaņdarba “Carmina Burana”. Tā izpildījumā ieskanēsies arī Jāzepa Mediņa zēnu kora, Rīgas Doma kora skolas zēnu kora un Valda Zālīša pamatskolas zēnu kora balsis. Agris Daņiļevičs šim skaņdarbam īpaši veidojis horeogrāfiju.

Noslēguma ­koncerta diriģenti

LATVIJA: Mārtiņš Ozoliņš, Mārtiņš Klišāns, Romāns Vanags. DĀNIJA: Ēriks Bjērns-Lunds. IGAUNIJA: Trīna Koha, Heli Jirgensone. ISLANDE: Gudleigirs Viktorsons. LIETUVA: Toms Ambrozaitis, Regīna Maleckaite. NORVĒĢIJA: Ketils Jūle Bjērnstads Belsoss, Kore Hankens. SOMIJA: Pāvo Hieki, Kari Turunens. ZVIEDRIJA: Helene Stureborja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+