×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. maijs, 2014
Drukāt

Noslēgusies gandrīz 50 gadus ilgā Rundāles pils restaurācija (4)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ar hercoga bibliotēkas atklāšanu tiks noslēgta gandrīz 50 gadus ilgusī Rundāles pils restaurācija, un no svētdienas, 25.maija, visiem interesentiem būs iespēja aplūkot gan jaunatklāto telpu, gan jaunās izstādes, informē Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Biļeviča.

Atzīmējot Rundāles pils 278.dzimšanas dienu, būs pieejamas divas jaunas izstādes – Kurzemes hercogu bibliotēkas un grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstāde.

Pēc restaurācijas atvērtajā Hercoga bibliotēkā tiks atklāta Latvijas Nacionālas bibliotēkas (LNB) izstāde Ketleru dzimtas Kurzemes hercogu bibliotēka “Ex Bibliotheca Ducis Curlandiae”. Izstādē būs apskatāmas 44 grāmatas, kas izdotas laikposmā no 15. līdz 17. gadsimtam, kā arī iespieddarbi un dokumenti no LNB, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Rundāles pils muzeja krājumiem. Grāmatas ir Somijas Nacionālās bibliotēkas krājuma daļa un Latvijā būs redzamas līdz 31.augustam.

Savukārt grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstādē būs aplūkojamas grāfa pērn pils muzejam dāvinātās dzimtas relikvijas, ko viņa vectēvs grāfs Teodors Mēdems Pirmā pasaules kara beigās no viņam piederošās Stukmaņu un Vecauces pils bija aizvedis uz Vāciju un tālāk uz Franciju.

Dāvinājuma centrā ir Kurzemes hercogienes Dorotejas porcelāna kosmētikas servīze no 22 priekšmetiem, kas darināta Karaliskajā porcelāna manufaktūrā Berlīnē ap 1784. gadu. Dāvinājums izstādīts kopā ar Kurzemes hercogienes Dorotejas portretiem un dažiem memoriāliem priekšmetiem no Rundāles pils muzeja kolekcijas, to papildina arī foto no hercogienes portretiem ārzemju kolekcijās. Grāmatas no Žanno Mēdemam piederējušās Elejas pils dāvinājusi baroniete Gerharda fon Hoiningena–Hīne, dzimusi grāfiene Mēdema.

“Mēdemu kolekcijas savas nozīmības ziņā stāv tūlīt aiz Kurzemes hercoga Pētera mākslas darbu krājumiem un pieder izcilākajam, kas jebkad atradies Latvijas teritorijā. Mēs ļoti augsti vērtējam grāfa Mēdema atbalstu pils ekspozīcijas veidošanā un tik īpašu priekšmetu dāvināšanā,” par jauno izstādi stāsta Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis.

Telpas ekspozīcijas kopīgais nosaukums ir “Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta”.

LETA vēsta, ka Rundāles pils telpu restaurācijai no 1972. līdz 2014.gadam iztērēti 8 420 495 eiro. No tiem pamatbudžeta finansējums bijis 2 847 792 eiro. No ziedojumiem iztērēts 334 881 eiro, no Eiropas Reģionālās attīstības fonda – 4 377 412 eiro, no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem izlietoti 216 185 eiro.

Pils pamatakmens ielikts 1736.gada 24.maijā, un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts par Rundāles pils dzimšanas dienu.

Pabeidzot restaurāciju, Rundāles pils iegūst ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļausies pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli – līdzās Pēterhofas ansamblim pie Sanktpēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. pasakaini ir vieta kur dveselei gut baudui

  2. prieks par labi padarīto darbu ilgstošā periodā 🙂

  3. Tāda nauda puse no tā vel dažam labam uz konta kada arzemju banka metajās

Draugiem Facebook Twitter Google+