×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. februāris, 2013
Drukāt

Noslēpumainais Liepājas miljonārs Zaharjins (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Sergejs Zaharjins, viens no Latvijas bagātākajiem cilvēkiem, kura īpašumu vērtība, pēc “Baltic Screen” pērn apkopotās informācijas, bija 79 miljoni latu, šodien svin 60. dzimšanas dienu. Baltijas valstīs vienīgā metalurģijas uzņēmuma a/s “Liepājas metalurgs” (“LM”) lielākais akcionārs to atzīmējot ārpus Latvijas un, visticamāk, ne īpaši pacilātā noskaņojumā.

 

Šosestdien Liepājas Latviešu biedrības namā pieteiktās svinības noskaņojumu uz ilgu laiku neuzlabos. S. Zaharjina, “LM” 49% akciju īpašnieka, lolotais uzņēmums faktiski nonācis maksātnespējas priekšā – Valsts kase un arī cits akcionārs Kirovs Lipmans norāda uz nespēju segt kārtējos maksājumus, notiek strīds ar citu akcionāru par akciju piederību, pret uzņēmuma vadību sākti kriminālprocesi par noziedzīgām darbībām, piesavinoties “Liepājas metalurga” naudu. Portāls “pietiek.com” norāda, ka Zaharjins finanšu problēmu risināšanai nav ieķīlājis nevienu no aptuveni 20 nekustamajiem īpašumiem, vienlaikus prasot valsts atbalstu.

Uzņēmējs uzmanību piesaistījis ne tikai ar uzņēmējdarbību, bet arī ar vairākiem pārkāpumiem. Šā gada janvāra sākumā Valsts valodas centrs viņu sodīja ar naudas sodu par valsts valodas ignorēšanu uzņēmuma vadīšanā. Aizpērn tika konstatēts, ka Zaharjins savā piejūras īpašumā Nīcas pagastā pārkāpis Aizsargjoslu likumu – uzbūvējis piejūras joslā septiņas jaunas būves, tostarp tenisa kortus, baseinu, kaut gan likums pārbūves gadījumā neļauj palielināt jau esošo ēku būvapmēru. Liepājas reģionālā Vides pārvalde sodu noilguma dēļ neuzlika. Sodu tā neuzlika arī 2005. gadā, kad uzņēmēja īpašumā noraka kāpu un uzbūvēja celiņu uz jūru.

Kā uzņēmējs jūtas, tuvojoties 60. dzimšanas dienai, un kādu viņš redz izeju no “LM” neapskaužamā stāvokļa, kas plašsaziņas līdzekļos tiek dēvēts par otro “Parex banku”, šonedēļ noskaidrot neizdevās. Tāpat neizdevās noskaidrot, kas ir viņa bagātības avots, jo kopš privatizācijas 1996. gada beigās “LM” akcionāriem ne reizi nav maksājis dividendes.

“Zaharjina kungs atrodas ārzemēs, darbā būs pirmdien. Neko nekomentēšu, neviens mani nav pilnvarojis,” laipnā, tomēr nepiekāpīgā balsī pa tālruni ziņoja Zaharjina ilggadējā sekretāre Aleksandra.

Kad sazinos ar kolēģi, Liepājā dzīvojošo portāla “www.irliepaja.lv” žurnālisti Sarmīti Pujēnu, viņa līdzjūtīgi teic, ka uzņēmējs no žurnālistiem izvairās. S. Pujēna arī pastāsta, ka gandrīz visa ap S. Zaharjinu pulcētā vadības komanda ir kopā vairāk nekā 20 gadus. S. Zaharjins esot ļoti noslēgts, runājot vien izšķirīgos brīžos strādnieku sapulcēs. Īstu interviju visa mūža laikā viņš esot devis vienu reizi – žurnālistam Lato Lapsam.

Tajā viņš stāsta, ka ģimene ieradusies Latvijā 1945. gadā, tēvs bijis atslēdznieks, bet māte strādājusi linoleja fabrikā. S. Zaharjins karjeru “LM” sācis lietuves cehā par formētāju. Pēc viņa teiktā, ar augstāko izglītību. Drīz vien uzticēts meistara amats, vēlāk – maiņas priekšnieka amats. 1990. gadā tagadējais valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs viņam uzticējis “LM” ārējo ekonomisko sakaru vadīšanu, bet vēl pēc diviem gadiem – atbildību par mārketinga pasākumiem.

S. Pujēna secina, ka posms līdz “LM” privatizācijai 1996. gada beigās Zaharjina dzīvē ir miglā tīts. Žurnāliste atgādina, ka brāļu Zaharjinu un Kirova Lipmana vārdu tolaik saistīja ar bēdīgi slaveno, vēlāk bez pēdām pazudušo uzņēmēju, iespējams, afēristu Mihailu Švarcmanu un viņa neskaitāmajiem uzņēmumiem, veikaliem un a/s “Liepājas Komercbanka”, kurai drīz vien bankrotējot nebūtībā aizgāja daudzu liepājnieku un pašvaldību naudas līdzekļi. S. Zaharjins Latvijas pilsonību naturalizācijas kārtībā ieguva 1999. gadā.

S. Zaharjinam pieder 21 nekustamais īpašums un kapitāla daļas četros uzņēmumos 14,3 miljonu latu vērtībā. Viņš ir arī līdzīpašnieks a/s “Sātiņi energo LM”, kas, pēc Ekonomikas ministrijas sniegtās informācijas, pērn par obligātajā iepirkumā pārdoto elektroenerģiju saņēma Ls 559 900, tostarp virs tirgus cenas izmaksāti Ls 438 200.

“Sātiņi energo LM” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Reisons, tāpat kā daudzi citi S. Zaharjina līdzgaitnieki, no komentāriem “Latvijas Avīzei” par savu darba devēju atteicās.

Izņēmums bija “LM” valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs. Viņš bija lakonisks: “Grūti kaut ko komentēt. Sergejs Zaharjins ir lietišķs cilvēks, kas ikdienā dzīvo ar savu uzņēmumu un sporta klubu. Citu interešu viņam nav. Darbā var pavadīt tik daudz laika, cik vajadzīgs. Zaharjina kunga rakstura īpašības nekomentēšu.”

K. Lipmans, kuram pieder 21% “LM” akciju, S. Zaharjina darbībai veltīja ļoti daudz kritisku vārdu, vienlaikus nenosaucot konkrētus faktus, kas tos apstiprinātu. K. Lipmans ir pārliecināts – ja “LM” vadības groži būtu viņa rokās, tad patlaban nevajadzētu valdībai lūgt palīdzību. Piemērs esot a/s “Grindeks”, kas pēc nonākšanas Lipmana pārziņā desmit gados apgrozījumu cēla no 11 līdz 100 miljoniem latu.

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks Zaharjina raksturojumu sāk ar vārdiem – viņš piederot sīksto metalurgu grupai, kas daudz nerunā, bet strādā. Uzņēmuma rekonstrukcijas laikā Zaharjins atradies pie strādniekiem martena cehā un tas kaut ko liecina, norāda U. Sesks.

Savukārt S. Pujēna norāda, ka Zaharjina un “LM” ietekme ir tik liela, ka mērs jautājumus dodas kārtot uz “LM”, nevis uzņēmuma pārstāvji ierodas domē.

U. Sesks arī uzteic Zaharjina pieķeršanos un atbalstu sportam (“LM” ir profesionāla futbola un hokeja komanda, jaunatnes komandās darbojoties aptuveni 700 bērnu), “LM” sociālo atbildību, uzturot savu veselības aprūpes iestādi un rūpējoties par darba veterāniem. “Gandrīz katra otrā ģimene Liepājā ir kaut kā saistīta ar “Liepājas metalurgu”. Ja uzņēmumam sokas labi, tad tāpat arī pilsētai. Strīdu starp akcionāriem nekomentēšu,” tā U. Sesks. 
Zaharj_villa_S_Pujeena_5

Daudzi liepājnieki ir uzdevuši jautājumu – no kā baidās S. Zaharjins, norobežojot savu grezno villu pilsētā ar augstu metāla žogu un dzīvžogu, uzstādot videokameras, kas fiksē arī to, vai netiek pārkāpts aizliegums automašīnām apstāties visā kvartālā apkārt mājai. Publiski uzņēmējs esot redzams vien savā personiskajā ložā stadionā, kuru ļoti rūpīgi apsargā.

S. Pujēna teic, ka Zaharjina māte ir ebrejiete un “LM” vadītājs ne vienu reizi vien ziedojis naudu vietējai ebreju kopienai un holokausta upuru piemiņas memoriālam Šķēdē. S. Zaharjina dēls Aleksejs ir mācījies Atlantā (ASV), vairākus gadus strādājis kādā ASV bankā. Patlaban viņš ir “LM” padomes priekšsēdētāja vietnieks. Meita aizprecējusies uz vecmāmiņas dzimteni Baltkrieviju. Vecākajam brālim Valērijam pieder SIA “Pērle LM”, viņš kopā ar meitu rūpējas par “LM” darbinieku ēdināšanu, bet otra brāļa meita rūpējas par produktu kvalitāti.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Zaharjins daudz nerunā, jo taupa savu šes†aku Uldi Sesku, kurš pie viņa piehaltūrē par †ulku!

Draugiem Facebook Twitter Google+