×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Noslēpumainais zudušais Siguldas disks (14)

1. Visi gali ūdenī

1no4
Foto: commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38737955Foto: commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38737955

Par šo ļoti interesanto un nozīmīgo notikumu zina tikai šaurs interesentu un pētnieku loks, jo tā dēvētais Siguldas disks ir nogrimis Latvijas Zinātņu akadēmijas fondu dzīlēs pēc tam, kad to pētīja un apstrādāja LZA Arheoloģijas un paleontoloģijas centrā. Un, ja jau kaut kas vērtīgs un nozīmīgs pazaudēts, tad visvieglāk ir izlikties, ka nekas nav bijis, nekas nav noticis. Sak, centrs likvidēts, visi gali ūdenī…

Mūsu stāsts iesākas 2000. gada pavasarī, kad kāds sauļotiesmīlis (viņa vārdu diemžēl vēsture kautri noklusē) Gaujas krastā netālu no Siguldas tilta smilšu sērē pamanīja apaļas diskveida formas priekšmetu, klātu dīvainām, neatpazīstamām zīmēm. Atpūtniekam par godu jāteic, ka viņš atradumu nevis atdeva savam kaķim ko parotaļāties (atrastais ir mans, ko gribu, to daru), bet gan nogādāja atbilstošā vietā. Proti, pie zinību vīriem. Un viņi tad arī secināja: disks izgatavots no smilšakmens un segts ar kaut ko akmens klājumam līdzīgu. Tā diametrs ir 19–20 centimetri, biezums 2,5–3 centimetri. Priekšmets tapis 12. gadsimtā. To rotā spirāle, nosacīti veidojot četrus lokus. Ar taisnām līnijām nodalīti kvadrātiņi, kuros iezīmēti nesaprotami, nezināmi simboli. Kam tas viss domāts – nav zināms…

Bet tālab taču ir zinātnieki, lai atšifrētu mistiku, lai lietu zinātnes gaismu neziņas tumsā. Taču gudrīši izrādījās gaužām piesardzīgi un vērtējumos atturīgi, cerības uz sensāciju piezemēdami ar aizdomām: Siguldas atradums, ļoti iespējams, esot viltojums. Tad gan gribas pavaicāt: kam un ar kādu nolūku būtu nepieciešams izdarīt šādu krāpniecību? Praktiskas jēgas nekādas, prieka vienīgi tik, ka dažiem zinātniekiem nāksies velti palauzīt galvu.

 1. Visi gali ūdenī
 2. Versija: viltojums
 3. Dīvainības
 4. Versija: vēsturisks artefakts

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mammas cepta pankūka ir vērtīgāka par šo bļinu…..

 2. Kāpēc attīsta šādus pseidofaktus.
  Versija varētu būt, ka haosā ir vieglāk paslēpt kaut ko patiesu nevēlamu pa vidu. Teiksim kad cilvēki zaudē ticību prezentētajai informācijai, var izlīferēt arī ar nopietnām lietām, jo neviens vairs neticēt pat patiesībai.
  Ir vēl versijas?
  Tātad būtiskākais šajā gadījumā ir mēģināt izprast MERKJI pseidofaktu publicēšanai.

 3. Kas ir raksta autors, un kāpēc LA ko tādu publicē? Viss teksts ir kaut kāds fantāziju savārstījums ar nereāliem faktiem, neesošām vietām un lietām. Nobeigums vispār pārsteidz – cik man zināms O.Ozoliņš ir jau pasen miris, bet te 2016.gada oktobrī – sniedzis interviju!?

  • Jā tu kaut ko nezini vai nesaproti, tad tas vēl nenozīmē, ka tas nav. Autors nav zinājis, ka tev jālūdzās atļauju. Tāds disks atrodās Iraklio muzejā, aizbrauc, paskaties.

 4. Latvijas avīze kļūsta ar katru gadu azivien dzeltenāka.

  PS.
  Tāda LZA Arheoloģijas un paleontoloģijas centra nekad nav bijis, bet autors pat nav jēdzis ieiet LZA mājas lapā un pierakstīt kādas reāli eksistējošas institūcijas nosaukumu

 5. Apskatiet Festos disku (Phaistos disc), kas ir sen atrasts Krētā. Šis attēls ir no tā. Nevajag jaukt galvu.

 6. Uzmetot aci fotogrāfijai var secināt, ka iespiedumi ir izdarīti ar kvalitatīvām formiņām, ar asām malām. Proti – formiņas ir veidotas profesionāli un kvalitatīvi.
  Tai pat laikā, redzams, ka disks nav nemaz kārtīgi nogludināts, ievilktā spirāles līnija ir šķība un iespiedums ir veikts pavirši (viena puse formas iespiesta dziļāk, par otras puses iespiedumu).

  Rodas jautājums, kā ar tik labiem instrumentiem var izveidot tik nekvalitatīvu darbu? Secinājums ir tāds, ka tas nevar būt nekāds nozīmīgs reliģisks vai zinātnisks objekts (tad tas būtu veikts ar rūpību, kaut ar sliktiem instrumentiem).

  Mans verdikts ir tāds, ka šis ir vai nu “rotaļlaukums” kādam bērnam, kurš izdomājis paspēlēties ar cepumiem domātām formām vai kāds jaunietis spēlējies atdarinot rūnu rakstus, izdomājot savu valodu (tā jaunībā daudzi ir darījuši) vai arī apzināts viltojums, joks.

  Un kur ir pierādījumi, ka tas esot 12 gadsimta veidojums?

  • Katrā ziņā, tādi līdzīgi veidojumi lielā skaitā ir atrodami pēc bērnu keramikas pulciņiem, kur šie spēlējušies ar mālu, taisot krūzītes vāzītes, vai vienkārši plāceņus un tos izdaiļojot ar visādiem pa rokai atrodamiem iespiedmateriāliem.

 7. Jūs taču neteiksiet, ka jūsu kādas Besseļa funkcijas tabulas ir viltojums, tāpēc ka tādas pašas glabājās kāda muzejā Vācijā. Tas kas uz bildes parādīts ir burtiski tas pats kas uz tā diska Festos muzejā (šodien gan Iraklio arheoloģijas muzejā), jādomā ka kautkādas tabulas vai cits praktiskā darbā vajadzīgs. Muzejā teikts ka disku datē ar 1700 pirms Krist. un saturs nav atšifrēts.

 8. Pat jāšaubās, vai tāds LZA Arheoloģijas un paleontoloģijas centrs maz ir eksistējis.

 9. Apmēram tai pašā laikā atrada arī Baltinavas apkārtnē senu bibliotēku ar manuskriptiem sākot no 12.gadsimta. Arī tā ir pazudusi 🙁

 10. Lasīju ar aizdomām. Kad nonācu pie tekstiņa par diska iespējamo izcelsmi Vatikānā, kļuva skaidrs, ka rakstiņam var būt zināma saistība ar vislatvijas ezotērisko centru Tvaika ielā. Nav slikta hipotēze, manuprāt.

  • Man prieks, ka tu esi no tiem, kuriem to saprast nav lemts un kuri visu mūžu to meklēs.

   • Un vai tad pirms kādiem gadiem neatrada Svēto Grālu Velnalā?! Gruzīns tak kaut kāds meklēja! Avīzes rakstīja 90-ajos. Gan jau atrada. Un tad vēl tā senlatviešu tempļa piramīda zem Zilākalna! Galvenais – neaizmirstiet folijas cepurītes, no mājas izejot.

Draugiem Facebook Twitter Google+