Dabā
Laika ziņas

Gaujas senlejā slēdz pastaigu taku. Bārbelē draud applūst muzejs 16

Slapjā laika dēļ izveidojies noslīdenis Gaujas senlejā pie Gūtmaņalas. Foto – Dabas aizsardzības pārvalde

Turpinoties neierasti slapjiem laika apstākļiem, Siguldā jaunā gada pirmajās dienās izveidojies noslīdenis Gaujas senlejā – zemes virskārtas nobrukuma dēļ patlaban slēgta pastaigu taka pie Gūtmaņalas, vēsta Dabas aizsardzības pārvalde.

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas pārstāvis Mārtiņš Zīverts informē, ka noslīdenis šajā vietā izveidojies dabisku apstākļu dēļ, ņemot vērā lielo nokrišņu daudzumu. Noslīdeņa vietā nav notikuši ne kādi būvdarbi vai koku zāģēšana.

Posmā starp Krimuldas serpentīnu un Gūtmaņalu no nogāzes noslīdējusi augsnes virskārta, tai līdzi koki ar visām saknēm un līdz ar to ir bloķēta pastaigu taka, kā arī cietusi meliorācijas sistēma. Patlaban šajā vietā izvietoti norobežojumi un tiklīdz laika apstākļi to ļaus, plānots novākt kokus un zemi no takas.

Teritorijas sakopšanu pilnā apmērā gan varēs paveikt tikai pavasarī, piemērotākos klimatiskajos apstākļos.

Saskaņā ar sinoptiķu apkopotajiem datiem, pēdējie mēneši Latvijā bijuši slapjākie meteoroloģisko novērojumu vēsturē un ilgstošais lietus ietekmējis dabas procesus arī Gaujas Nacionālajā parkā.

Noslīdējumu un izskalojumu veidošanās dabā ir normāls process un ik gadu stāvajās Gaujas senlejas nogāzēs un sānu gravās notiek pārmaiņas zemes virskārtā

Kā lielākais jaunāko laiku noslīdenis jāmin nogruvums Turaidas pilskalnā 2002. gada februārī, kas nopietni apdraudēja 13. gadsimtā celto Turaidas pili.

Skaistkalnē applūdis jaunais gājēju celiņš, bet Bārbeles pagastā draud applūst muzejs

Augsta gruntsūdeņu līmeņa dēļ Skaistkalnē Vecumnieku novadā applūdis jaunais gājēju ceļš, bet Bārbeles pagastā augstais ūdens līmenis Iecavas upē apdraud brīvdabas muzeju “Ausekļu dzirnavas”, aģentūru LETA informēja Vecumnieku novada pašvaldības izpilddirektore Aiga Saldābola.

Novada teritorijā applūdušas pļavas un lauki, arī Misā, Mēmelē un Iecavas upē ir augsts ūdens līmenis.

Pašvaldībai pašlaik nav informācijas, ka būtu nepieciešama iedzīvotāju evakuācija no mājām, lai gan kādai mājai ūdens jau skalojas ap pamatiem. Tāpat kritiska situācija ir pie brīvdabas muzeja “Ausekļu dzirnavas”, kas atrodas Iecavas upes tuvumā.

Savukārt Skaistkalnē augsta gruntsūdeņu līmeņa dēļ applūdis nesen izbūvētais gājēju ceļš. Lai risinātu situāciju, tiks lūgta AS “Latvijas Valsts ceļi” palīdzība.

LA.lv