×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. augusts, 2012
Drukāt

Nosoda ANO Drošības padomes bezdarbību Sīrijas jautājumā


ANO Ģenerālā asambleja ar lielu balsu vairākumu apstiprinājusi rezolūciju, kurā kritizēta Drošības padomes nespēja reaģēt uz Sīrijas krīzi, kā arī nosodīts Damaskas režīms.


 

Saūda Arābijas sagatavoto rezolūciju atbalstīja 133 valstis, 12 valstis balsoja pret, bet 33 atturējās. Rezolūcijā nosodīta Drošības padomes nespēja vienoties par pasākumiem, lai piespiestu prezidenta Bašara Asada valdību apturēt nu jau gandrīz 18 mēnešus ilgstošo konfliktu, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 20 000 cilvēku.

Krievija un Ķīna izmantojusi savas veto tiesības, lai bloķētu trīs Drošības padomes rezolūcijas Sīrijas jautājumā, un diplomāti norāda, ka Ģenerālās asamblejas rezolūcija ir sašutuma un neapmierinātības izpausme, reaģējot uz starptautiskās sabiedrības bezdarbību konflikta risināšanā.

Pirms balsojuma ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns, uzrunājot Ģenerālo asambleju, norādīja, ka Sīrija kļuvusi par karu, kurā savas intereses realizē trešās puses, un ka Drošības padomi “paralizējusi” konflikta radītā šķelšanās. Bans norādīja, ka “brutalitāte”, par kādu tiek ziņots no kaujām Alepo, var pārvērsties par noziegumiem pret cilvēci. Viņš atkārtoti kritizēja ANO Drošības padomi, sakot, ka tā ir paralizēta, jo ir sašķelta. ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka konflikts Sīrijā “ir pārbaude visam, ko aizstāv organizācija” un ANO ir jāizvairās no Srebreņicas slaktiņa atkārtošanās, kad ANO miera uzturētājus apsūdzēja par nespēju 1995. gada jūlijā novērst 8000 musulmaņu zēnu un vīriešu noslepkavošanu Bosnijas pilsētā.

ASV un Krievijas prezidentiem Barakam Obamam un Vladimiram Putinam ir jāsaņemas drosme un līderu spējas, lai glābtu Sīriju no katastrofas, uzsvēris Kofi Annans, kas paziņojis par atkāpšanos no ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa Sīrijas jautājumā amata.

“Sīriju vēl var glābt no visbriesmīgākās katastrofas. Tomēr no pastāvīgajām ANO Drošības padomes loceklēm, tostarp prezidentiem Putinam un Obamam, būs nepieciešama drosme un līdera spējas,” norāda Annans.

Demisionējušais ANO un Arābu līgas sūtnis par acīmredzamu nosauca faktu, ka Sīrijas prezidentam Bašaram Asadam ir jāatkāpjas no amata, tomēr piebilda, ka militāra iejaukšanās krīzi neatrisinās. “Militārie līdzekļi paši par sevi nespēs krīzei pielikt punktu. Tāpat to nespēs arī palīdzība un politiskie līdzekļi, ja vien tie nebūs visaptveroši un neiesaistīs visas konfliktējošās puses,” skaidro Annans.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+