Latvijā
Kriminālziņas

Nosūta kriminālvajāšanai apjomīgu cilvēktirdzniecības lietu0

Foto: Fotolia

Valsts policija šā gada maijā uz prokuratūru kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtījusi apjomīgu cilvēktirdzniecības lietu, kurā par aizdomās turētajiem kopā atzītas 13 personas – trīs no šīm personām noziegumu izdarīšanas laikā atradušās ieslodzījuma vietās Latvijā, informē Valsts policija (VP).

Informāciju par iespējamu cilvēktirdzniecību VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbinieki saņēma 2013. gada beigās, kad ar iesniegumu vērsās kāda jauna sieviete. Cietusī ziņoja, ka devusies darba meklējumos uz Lielbritāniju, taču tur viņu gaidījis nepatīkams pārsteigums – solītā darba vietā piedāvāts iesaistīties fiktīvās laulībās.

VP ONAP darbinieki uzreiz uzsāka kriminālprocesu un izmeklēšanas gaitā atklāja iespaidīgu shēmu – trīs ieslodzījumā esoši Latvijas valstspiederīgie, sadarbojoties ar divām latviešu sievietēm, kas atradās Lielbritānijā, fiktīvās laulībās iesaistījuši vismaz astoņas sievietes ar mērķi nodrošināt uzturēšanās atļaujas Eiropas Savienībā trešo valstu pilsoņiem.

Noskaidrots, ka abas sievietes, kas noziegumus organizējušas Lielbritānijā, pašas agrāk varētu būt bijušas stājušās fiktīvās laulībās, taču tagad nolēmušas nelegālo biznesu turpināt, piedāvājot šādu iespēju citām sievietēm no Latvijas. Sievietes, kas piekritušas stāties fiktīvajās laulībās, bijušas vecumā no 20 līdz 40 gadiem, skaidro VP sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis.

Kriminālprocess par ļaunprātīgu nodrošināšanu ar iespēju uzturēties Eiropas Savienībā, kas veikts mantkārīgā nolūkā, uzsākts gan pret divām organizatorēm, gan pret astoņām sievietēm, kas stājušās laulībā. Par šāda nozieguma izdarīšanu Krimināllikumā paredzēts līdz piecus gadus ilgs cietumsods.

Šis Krimināllikuma pants tiek inkriminēts arī trim vīriešiem, kas nelegālo biznesu organizējuši un uzraudzījuši, atrodoties ieslodzījuma vietā. Papildus divi no šiem vīriešiem tiek turēti aizdomās arī par cilvēktirdzniecību organizētā grupā, par ko Krimināllikumā paredzēts līdz pat 15 gadus ilgs cietumsods. Turklāt viens no šiem vīriešiem, kurš ieslodzījuma vietā atrodas par slepkavības izdarīšanu, cietušajai sievietei izteica draudus, tādēļ pret viņu uzsākts kriminālprocess arī par draudu izteikšanu.

Šobrīd šajā kriminālprocesā izmeklēšana ir pabeigta, un VP ONAP darbinieki šā gada maijā lietu nosūtīja Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

LA.lv